قیمت استفاده از اینترنت در افغانستان ارزان شد

کابل انترنت
Image caption مخابرات در افغانستان رشد چشمگیری داشته است

وزارت مخابرات افغانستان کاهش قابل ملاحظه ای را در قیمت ارائه انترنت در این کشور اعلام کرده است.

مقامات می گویند، این کاهش که پول استفاده از انترنت را تا شش برابر پایین می آورد، بدنبال اتصال افغانستان و پاکستان از طریق شبکه فیبر نوری بوجود آمده است.

در حال حاضر، شرکت نیمه دولتی افغان تلکام، یک ساعت استفاده از انترنت را در بدل شصت افغانی ارایه می کند.

اما وزیر مخابرات افغانستان گفت که سر از اول ماه جدی (دی) کاربران این شرکت، به جای شصت افغانی در ساعت، تنها ده افغانی پرداخت خواهند کرد.

امیرزی سنگین در مراسم افتتاح اتصال افغانستان و پاکستان از طریق فیبر نوری در کابل گفت که این دستاورد مهمی در عرصه ارایه ارزان خدمات انترنتی در افغانستان است.

آقای سنگین گفت: "خدمات انترنتی از طریق تلفن که حالا یک ساعت 60 افغانی است از اول ماه جدی فی ساعت ده افغانی می شود. همچنین کسانی که میخواهند خدمات ماهواره انترنت از طریق تلفن (افغان تلکام) داشته باشند، در بدل هزار افغانی در ماه ارایه خواهد شد."

سرمایه گذاری

افغانستان در سالهای اخیر در عرصه مخابرات پیشرفت چشمگیری داشته است. آوردن شبکه فیبر نوری در این کشور و اتصال آن با کشورهای منطقه از جمله تاجیکستان و ازبکستان، زمینه های خوبی را برای آینده استفاده از انترنت در افغانستان فراهم کرده است.

فیبر نوری وسیله ای است که اطلاعات و داده ها را از طریق نور با سرعت بالا انتقال می دهد و قیمت آن به تناسب سایر راه های ارتباطی ارزان تر است.

وزارت مخابرات افغانستان می گوید، یکی از عرصه های که بیشترین سرمایه گذاری در آن شده، بخش مخابرات در این کشور است، و یکی از عمده ترین پروژه ها در این عرصه، فیبر نوری بوده که در سال 2007، با سرمایه گذاری هفتاد میلیون دلاری حکومت آغاز شد.

این پروژه هم اکنون هفده ولایت و 68 ولسوالی افغانستان را با هم ارتباط داده است.

وزارت مخابرات افغانستان می گوید، در حال حاضر بیش از یک میلیون نفر در افغانستان به انترنت دسترسی دارند و استفاده از تلفن همراه در میان افغانها، به حدود یازده میلیون نفر می رسد.

مطالب مرتبط