نماینده سازمان ملل از گفتگو با طالبان حمایت کرد

کای آیدی،
Image caption آقای آیدی می گوید گفتگو با طالبان باید از سوی افغانها به پیش برده شود

نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل از برگزاری "جرگه صلح" برای آشتی با گروه طالبان در افغانستان حمایت کرده است.

کای آیدی، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان گفت که عملیات نظامی راه حل بحران افغانستان نیست و حل قضایای این کشور باید به افغانها سپرده شود.

آقای آیدی این سخنان را در جمعی از سفرای کشورهای خارجی مقیم کابل، مقامات دولتی افغانستان و شماری از سران قومی در این کشور بیان کرد.

او گفت که سازمان ملل متحد در زمینه برگزاری اجلاس بزرگی برای آغاز گفتگوهای صلح با طالبان، از هیچ گونه همکاری دریغ نخواهد کرد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نیز هفته گذشته گفت که برای تامین صلح در کشورش حاضر به هر کاری است از جمله این که با ملا عمر، رهبر گروه طالبان دست به گفتگو بزند.

آقای کرزی تاکید کرده است که برای آوردن صلح در افغانستان، گفتگو و مذاکره با طالبان حتمی است.

این درخواستها همواره از سوی گروه طالبان که افغانستان را کشوری اشغال شده به دست آمریکا می دانند، رد شده است.

گفتگو به رهبری افغانها

برگزاری لویه جرگه (اجلاس بزرگ افغانها) برای آشتی با طالبان از برنامه های حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری ماه آگوست بود.

این مسئله پس از برنده شدن او در انتخابات نیز چندین بار یادآوری شده و برخی جلساتی در کابل برای بررسی راه های عملی برگزاری لویه جرگه دایر شده است.

کای آیدی، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان در جلسه ای که به همین منظور در کابل برگزار شده بود گفت که سازمان ملل متحد از چنین برنامه ای حمایت می کند، اما او تاکید کرد که این برنامه باید از سوی افغانها به پیش برده شود.

آقای آیدی گفت: "ما (سازمان ملل متحد) باید در حد ضرورت کمک کنیم تا این روند به خوبی به پیش برود... اما این روند را باید افغانها به پیش ببرند، رهبری آن را باید افغانها در دست داشته باشند و راه های حل را نیز خود شان جستجو کنند."

تلاشها برای مذاکره با طالبان در حالی شدت می گیرد که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده سی هزار سرباز تازه نفس به افغانستان می فرستد تا با عوامل نا امنی در این کشور مبارزه کنند.

اما نمایندگان برخی از احزاب سیاسی که روز گذشته در کابل تشکیل جلسه داده بودند، اعزام سرباز بیشتر به افغانستان را به معنای ادامه جنگ تلقی کرده و می گویند که مذاکره با طالبان باید به عنوان راه حل مشکلات امنیتی افغانستان به پیش گرفته شود.

مطالب مرتبط