حضور نظامی آمریکا در افغانستان 'سالها ادامه خواهد داشت'

گیتس و کلینتون
Image caption مقامات ارشد آمریکا گفته اند زمان اعلام شده توسط اوباما 'تاریخ قطعی' نیست

مقامات ارشد دولت آمریکا بر ادامه حضور گسترده نظامی این کشور در افغانستان در آینده تاکید نهاده اند.

در پی اعلام سیاست جدید ایالات متحده در مورد احتمال آغاز خروج نیروهای این کشور از افغانستان در سال 2011، مقامات ارشد آمریکایی تاکید کرده اند که حضور نظامی قابل توجه این کشور در افغانستان برای چند سال همچنان ادامه خواهد داشت.

هفته گذشته باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، ضمن اعلام تصمیم خود در مورد افزایش شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان گفت که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان از ژوئیه سال 2011 آغاز خواهد شد.

اظهارات آقای اوباما با انتقاد برخی از منتقدان دولت وی در حزب جمهوریخواه مواجه شد که گفتند تعیین ضرب الاجل برای خروج نظامی از افغانستان باعث دلسردی کشورهای عضو ائتلاف و خوشنودی شورشیان افغان می شود.

به گفته آنان، شورشیان طالبان با اطمینان از نزدیک بودن زمان خروج آمریکاییان از افغانستان، خواهند کوشید تا مقاومت خود را برای مدتی دیگر ادامه دهند و با خارج شدن نیروهای خارجی، در صدد تسلط بر افغانستان برآیند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در پاسخ به این انتقادها گفته است که زمان اعلام شده از سوی آقای اوباما، تاریخی قطعی و نهایی نیست.

وی افزوده است که آنچه که مطرح شده، نوعی ارزیابی از آغاز تحولی در افغانستان است که طی آن، مسئولیت حفظ امنیت به نیروهای افغان منتقل می شود.

رابرت گیتس، وزیر دفاع ایالات متحده هم تاکید کرده که ژوئیه سال 2011 زمان "آغاز روند" خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان است و نباید آن را به معنی خاتمه حضور نظامی ایالات متحده در این کشور تلقی کرد.

هدفهای دوگانه اوباما

به گفته ناظران، آقای اوباما با اعلام تاریخی برای آغاز خروج نیروهای آمریکایی دو هدف داخلی و خارجی را دنبال کرده است.

Image caption آمریکا انتظار دارد افزایش حضور نظامی به پایان سریع جنگ منجر شود

از یکسو، تعیین موعدی برای آغاز خروج نظامی از افغانستان می تواند باعث آرامش افکار عمومی آمریکاییان شود که با توجه به هزینه انسانی و اقتصادی جنگ افغانستان، به تدریج نسبت به ادامه مشارکت ایالات متحده در این جنگ ابراز ناخرسندی می کنند.

از سوی دیگر، احتمالا آقای اوباما در نظر داشته است به طور غیرمستقیم دولت افغانستان را تحت فشار قرار دهد تا به اقداماتی موثرتر برای بهبود کارآیی تشکیلات دولتی و ارتقاء توان نظامی نیروهای داخلی برای استقرار و حفظ امنیت دست بزند.

وزیر دفاع آمریکا گفته است که هیچ ضرب الاجل قطعی برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تعیین نشده و انتقال مسئولیت حفظ امنیت این کشور به نیروهای افغان بر اساس شرایط عینی و براساس منطقه به منطقه صورت خواهد گرفت.

وی تاکید کرده است که اظهارات رئیس جمهوری آمریکا به معنی خاطرنشان کردن لزوم تسریع در روند استخدام و آموزش نفرات نیروهای نظامی و امنیتی افغان برای برقراری امنیت کشورشان بوده است.

مقامات افغان از جمله حامد کرزی، رئیس جمهوری، از استراتژی جدید باراک اوباما استقبال کرده و از آمادگی نیروهای داخلی برای قبول مسئولیت حفظ امنیت، در صورت دریافت کمک های لازم، سخن گفته اند.

آقای کرزی در عین حال از جامعه بین المللی خواسته است تا به واقعیات داخلی افغانستان توجه کند و در مورد این کشور شکیبایی در پیش گیرد.

رئیس جمهوری افغانستان در مصاحبه با شبکه خبری سی ان ان از کشورهای متحد افغانستان خواست تا در صورتیکه انتقال مسئولیت کامل حفظ امنیت داخلی به نیروهای افغان به زمان بیشتری نیاز داشته باشد، در کنار این کشور باقی بمانند.

براساس تصمیم جدید آقای اوباما، ایالات متحده سی هزار نیروی نظامی دیگر به افغانستان اعزام می کند و به این ترتیب، شمار نظامیان آمریکایی در آن کشور را به بیش از یکصد هزار تن افزایش می دهد.

سایر کشورهای عضو ناتو نیز وعده داده اند نفرات و تجهیزات بیشتری را به مبارزه علیه شورشیان افغان اختصاص دهند.

مطالب مرتبط