نشست سه جانبه افغانستان، هند و پاکستان در کابل

Image caption هدف از برگزاری این نشست تقویت همگرایی میان هند، افغانستان و پاکستان خوانده شده است

شماری از سیاستمداران و نمایندگان نهادهای مدنی افغانستان، پاکستان و هند در نشستی در کابل بر افزایش همکاری ها و همگرایی میان این سه کشور تاکید کردند.

این نشست با شرکت وزیران خارجه کنونی و سابق و همچنین شماری دیگر از سیاستمداران و نمایندگان نهادهای مدنی این سه کشور امروز (سه شنبه، ۱۷ قوس/آذر) در کابل برگزار شد.

هدف از برگزاری این نشست یک روزه همگرایی و تقویت همکاری میان افغانستان، پاکستان و هند خوانده شده است.

رنگین دادفر اسپنتا، سرپرست وزارت خارجه افغانستان به عنوان میزبان این نشست تاکید کرد که این کشورها به عوض سیاست تقابل، راه تعامل را در پیش گیرند.

آقای اسپنتا در این نشست همچنین گفت که تامین امنیت در منطقه بدون همگرایی این کشورها ناممکن است. او هرچند رفع مشکلات میان این کشورها را "زمانگیر" دانست، اما افزود که برگزاری این گونه نشست ها می تواند روند همگرایی آنها را سرعت بخشد.

سرپرست وزارت خارجه افغانستان خطاب به دولتمردان این سه کشور گفت که نباید از نام مردم عادی این کشورها، برای دامن زدن به اختلافات استفاده کرد.

او گفت: "سیاست تقابل موجب زیان های فراوان در تاریخ کشورهای ما شده است. باید دست یک دیگر را بفشاریم و به دولتمردان خود بفهمانیم که شما نمی توانید به نام ما جنگ و خشونت راه بیندازید. ما مردمیم و صاحبان قدرت."

آقای اسپنتا افزود: "من نمی توانم باور کنم که میان مادری که فرزندنش در حمله تروریستی بمئی از دست داده است با مادری که فرزندی در بازار پشاور تکه تکه شده است و یا مادری که در کابل در پی حمله انتحاری جگر گوشه اش را از دست داده است، تفاوتی وجود داشته باشد. اگر تفاوتی هست، میان میلیتاریست ها و سلطه طلبان است نه مردمان مظلوم."

داوود مرادیان، رئیس دفتر مطالعات استراتژیک وزارت خارجه افغانستان گفت که اخیراً دولتمردان هند و پاکستان به تمایل افغانستان به داشتن روابط نزدیک تر با یکی از این دو کشور با تردید می نگرند.

آقای مرادیان افزود که افغانستان خواستار روابط دوستانه هم با هند و هم با پاکستان است.

او گفت: "با برگزاری این کنفرانس دولت افغانستان خواست که این پیام را هم به هندوستان و هم به پاکستان و هم به جامعه جهانی منتقل کند که ما می خواهیم هم با پاکستان و هم با هندوستان دوست خوبی باشیم. ما نمی خواهیم و نباید مجبور شویم که میان هندوستان یا پاکستان یکی از این دو کشور را انتخاب کنیم."

افراسیاب ختک، عضو پارلمان پاکستان و از شرکت کنندگان این نشست هشدار داد که عدم همکاری دولت های این سه کشور پیامدهای ناگواری در پی خواهد داشت.

این عضو پارلمان پاکستان گفت: "فکر می کنم که اگر در این مرحله ما با هم متحد نشویم، قربانی حوادث خواهیم شد، که این امر برای نسل آینده ما، پیامده های منفی در پی خواهد داشت."

او افزود: "من از وزارت خارجه افغانستان سپاسگزاری می کنم که زمینه برگزاری این نشست را مهیا ساخت تا نماینده هایی از سه کشور دور هم جمع شوند و روی مسایل مختلف بحث کنند."

همچنین رادا کومار، عضو انجمن گروه سیاسی دهلی از کشور هند تاکید کرد که باید برای همگرایی عملی میان این کشورها اقداماتی روی دست گرفته شود.

این دومین نشست سه جانبه میان افغانستان، پاکستان و هند است. نشست نخست سه جانبه میان این کشورها در ماه جون (ژون) گذشته در دهلی، پایتخت هند برگزار شد.

قرار است سومین نشست مشابه در پاکستان برگزار شود.

مقامات افغان ابراز امیدواری کرده اند که اختلافات منطقه ای خود، به ویژه با پاکستان را از این طریق حل کند – چیزی که به نظر بسیاری از صاحبنظران امری دشوار است.

مطالب مرتبط