تظاهرات در اعتراض به 'تلفات غیرنظامیان' در لغمان

نقشه ولایت لغمان
Image caption لغمان در گذشته شاهد خشونتهای خونباری بوده است

مقامات محلی در ولایت لغمان، در شرق افغانستان می گویند شماری از ساکنان این ولایت در اعتراض به کشته شدن دوازده نفر در عملیات نیروهای خارجی دست به تظاهرات زده اند.

سید احمد صافی، سخنگوی والی لغمان به بی بی سی گفت که سربازان خارجی دیر وقت شب گذشته به یک خانه شخصی در روستای "ارمل"، در شمال شهر مهتر لام، مرکز ولایت لغمان حمله کردند و در جریان این عملیات، دوازده نفر کشته شدند.

تظاهرکنندگان در لغمان گفته اند که همه کشته شدگان افراد غیر نظامی و غیر مسلح بوده اند در حالیکه نیروهای خارجی این افراد را شورشیان ضد دولتی اعلام کرده اند.

نیروهای بین المللی یاری امنیتی، آیساف، که تحت فرماندهی ناتو در افغانستان حضور دارند، در خبرنامه ای گفته اند که در این عملیات هفت شورشی کشته شده اند.

بر اساس این خبرنامه، این شورشیان در پی عملیات مشترک نیروهای آیساف و افغان هنگام جستجوی یک فرد فراهم کننده امکانات بمبگذاری کنار جاده ای کشته شدند.

در این خبرنامه همچنین آمده است که چهار شورشی دیگر در این عملیات بازداشت شده اند.

یک سخنگوی آیساف در باره ادعای کشته شدن غیرنظامیان در این عملیات گفته است: "ما از ادعاها مبنی بر کشته غیرنظامیان آگاهیم، اما گزارشی در باره اثبات ادعای آسیب دیدن غیرنظامیان، از جمله زنان و کودکان در جریان این عملیات وجود ندارد."

آیساف می گوید که این عملیات در پی دریافت گزارشهای اطلاعاتی مبنی بر حضور شورشیان ضد دولتی در روستای ارمل صورت گرفته و در جریان عملیات نیروهای مشترک از چند نقطه هدف تیراندازی "دشمن" قرار گرفتند.

آیساف همچنین در خبرنامه خود گفته است که هنگام بازرسی مجتمع ساختمانهایی که عملیات در آن جا صورت گرفت، مقداری سلاح هم به دست آمد.

سخنگوی والی لغمان در این مورد گفته است که در میان کشته شدگان احتمالاً هم غیرنظامیان و هم شورشیان بوده اند.

آقای صافی افزوده است که تحقیقات در مورد این حادثه ادامه دارد.

تظاهرکنندگان لغمانی این حادثه را به شدت محکوم کرده و گفته اند که قربانیان این حادثه غیرنظامی و عضو یک خانواده بوده اند.

به گفته آنها، یک زن هم در میان افراد کشته شده بوده است.

در همین حال گزارشهای دیگر حاکی از آن است که در جریان این تظاهرات، نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان دست به تیراندازی زده اند.

برخی از شاهدان از کشته شدن دست کم یک نفر از تظاهرکنندگان کشته و زخمی شدن یک تن دیگر خبر داده اند اما به دلیل عدم دسترسی به منابع مستقل، تا کنون امکان تایید این خبر وجود نداشته است.

پیش از این هم تلفات غیرنظامیان در جریان عملیات نیروهای خارجی در افغانستان از موضوع های داغ و بحث برانگیز بوده است.

دولت افغانستان بارها از نیروهای بین المللی مستقر در این کشور خواسته است که در عملیات نظامی علیه شورشیان مخالف دولت دقت لازم را کار گیرند تا مانع از تلفات غیرنظامی شوند.

اخیراً باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در استراتژی تازه خود در قبال افغانستان بر حفظ جان غیرنظامیان تاکید کرده است.

ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده کل نیروهای ناتو و ائتلاف در افغانستان هم گفته که محافظت از جان غیرنظامیان از اولویت های ماموریت او در مبارزه با شورشیان است.

یکی از دلایل ژنرال مک کریستال برای درخواست افزایش شمار نیروهای ائتلاف در افغانستان، افزایش دقت و کارآیی عملیات نظامی به منظور کاهش تلفات غیرنظامیان بوده است.

مطالب مرتبط