وزیر دفاع آمریکا با کرزی در کابل دیدار کرد

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا
Image caption گیتس در پی اعلام استراتژی جدید آمریکا وارد کابل شده است

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا که صبح امروز در یک سفر غیرمنتظره وارد کابل، پایتخت افغانستان شد، با حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور دیدار کرده است.

آقای گیتس بلند پایه ترین مقام آمریکایی است که پس از اعلام استراتژی جدید باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، در مورد اعزام سی هزار نیروی جدید به افغانستان به این کشور سفر می کند.

قرار است آقای گیتس در ادامه سفرش به افغانستان، با سربازان آمریکایی مستقر در این کشور دیدار کند.

وزیر دفاع آمریکا، در کنفرانس مشترک خبری با حامد کرزی در کابل در واکنش به نگرانی ها در مورد "استراتژی خروج" آمریکا از افغانستان در سال 2011 گفت که کشورش تا زمانی که افغانستان به آن نیاز داشته باشد در کنار افغانها خواهد بود.

آقای گیتس در راه عزیمت به کابل نیز به خبرنگاران گفته بود که در سفر به کابل، به مقامات افغانستان اطمینان خواهد داد که آمریکا "متحد دراز مدت" آنها خواهد بود.

واحدهای جدید آمریکایی قرار است طی شش ماه اول سال 2010 به افغانستان اعزام شوند.

با ورود این واحدها، شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان به بیش از صد هزار نفر افزایش می یابد.

کشورهای عضو ناتو نیز موافقت کرده اند هفت هزار سرباز تازه نفس به افغانستان بفرستند.

حمایت خارجی

وزیر دفاع آمریکا در کنفرانس خبری خود در کابل گفت که با رئیس جمهور کرزی در مورد جزییات تصمیم آمریکا در مورد اعزام سربازان بیشتر به افغانستان و چگونگی اجرای این برنامه صحبت کرده است.

او همچنین گفت که چگونگی آموزش بهتر نیروهای امنیتی افغانستان برای بر عهده گرفتن مسئولیت امنیتی کشورشان، از دیگر موضوع هایی مورد بحث در دیدار با آقای کرزی بوده است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در این کنفرانس خبری گفت که کشورش برای اینکه ارتش و پلیس نیرومند داشته باشد، تا پانزده الی بیست سال دیگر به حمایت خارجی نیاز خواهد داشت.

آقای کرزی گفت: "تلاش ما این است که نیروهای امنیتی خود را گسترش دهیم تا از تمامی ولایات و مناطق افغانستان نمایندگی کنند. افغانستان از پانزده تا بیست سال آینده قادر نخواهد بود تا با منابع دست داشته خود، چنین نیرویی را حمایت کند."

Image caption آقای کرزی گفت نیروهای امنیتی افغانستان از پانزده تا بیست سال آینده به کمک خارجی نیاز دارند

او افزود: "ما امیدوار هستیم که جامعه جهانی و به ویژه آمریکا، با افغانستان کمک کنند تا توانایی ها خود را به ویژه توانایی مالی خود را برای داشتن چنین یک نیرویی افزایش دهیم."

مبارزه با فساد

انتظار می رود از دیگر برنامه های آقای گیتس در سفر به کابل مذاکره در زمینه اقدام دولت افغانستان برای مبارزه با فساد دولتی در این کشور باشد.

آقای گیتس در کنفرانس خبری در کابل گفت که نظارت خود را بر روند مبارزه با فساد در افغانستان بیشتر خواهند کرد و رئیس جمهور کرزی نیز تعهد کرد که مبارزه او با فساد، نتایج ملموسی داشته باشد.

قرار است حامد کرزی که با پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری در ماه آگوست، دومین دوره ریاست جمهوری خود را آغاز کرده، طی چند روز آینده اسامی اعضای کابینه جدید خود را اعلام کند.

وزیر دفاع آمریکا پیش از دیدار با آقای کرزی به رسانه های غربی گفت که آمریکا تعیین اعضای کابینه جدید افغانستان را دنبال خواهد کرد و افزود که انتصاب "وزیران توانا و صادق" در سمت های حساس دولتی اهمیت فراوانی دارد.

خبرنگاران می گویند آمریکا به تدریج شکیبایی خود را در مورد عدم مبارزه جدی با فساد در افغانستان از دست می دهد و مایل است مبارزه علیه فساد دولتی در افغانستان و برکناری مقامات مرتبط با فساد اداری در این کشور با جدیت بیشتری پیگیری شود.

روز دوشنبه این هفته دادستانی کل افغانستان دستور بازداشت شهردار کابل را به اتهام اختلاس صادر کرد.

عبدالاحد صاحبی، نخستین مقام ارشد افغان است که پس از آغاز دوره دوم ریاست جمهوری حامد کرزی به اتهام فساد مالی تحت پیگرد قرار می گیرد.

مطالب مرتبط