شهردار کابل: اتهامات دادستانی کل توطئه است'

شهردار کابل
Image caption آقای صاحبی گفت که علیه او توطئه شده است

شهردار کابل اتهامات دادستانی کل افغانستان در مورد دست داشتن او در اختلاس را "بی بنیاد" خوانده است.

عبدالاحد صاحبی، در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که او در هیچ گونه فساد مالی دخیل نیست و اتهامات علیه خود را ناشی از یک "توطئه" دانست.

روز گذشته دادستانی کل افغانستان گفت دستور بازداشت آقای صاحبی را به اتهام دست داشتن در اختلاس صادر کرده است.

یک مقام دادستانی کل همچنین گفت که شهردار کابل، در یک دادگاه ابتدایی به چهار سال زندان محکوم شده است.

فضل احمد فقیریار، معاون دادستانی کل افغانستان به بی بی سی گفت که شهردار کابل متهم بوده که یک مارکیت تجاری را در شمال کابل، بدون اینکه به مناقصه گذاشته شود، به یکی از کارمندان شهرداری کابل اجاره داده است که از این جهت، به گفته آقای فقیریار، هشتصد هزار افغانی به دولت افغانستان آسیب رسیده است.

دادستانی کل افغانستان، معاون شهردار کابل را نیز که در حال حاضر در بیرون از افغانستان بسر می برد، در این پروژه دخیل دانسته است.

دیگر اتهامی که دادستانی کل به شهردار کابل وارد کرده، اختلاس پول در جریان ساختمان سازی هتل سرینا در کابل است.

معاون دادستانی کل می گوید که آقای صاحبی نماینده شرکتی بوده که مسئولیت ساختن هتل پنج ستاره سرینا را در کابل به عهده داشت.

'توطئه بی بنیاد'

با این حال، شهردار کابل که یک روز پس از این اتهامات در حضور خبرنگاران در کابل صحبت می کرد گفت، او در هیچ قضیه فساد مالی دست ندارد.

آقای صاحبی گفت: "این یک توطئه بی بنیاد است که یک تعداد افراد و اشخاصی که اغراض شخصی داشتند، خواستند آن را پیاده کنند."

شهردار کابل همچنین از حکم دادگاه در مورد خود انتقاد کرد و گفت که اسنادی علیه او وجود ندارد تا این اتهامات را ثابت کند.

اما عبدالسلام قاضی زاده، رئیس محاکم کابل "توطئه" علیه شهردار کابل را رد کرد و گفت که حکم دادگاه به زندانی شدن آقای صاحبی، در حضور وکیل مدافع او صادر شده است.

آقای قاضی زاده همچنین گفت که حکم بازداشت شهردار کابل صادر شده و از این پس، مسئولیت پلیس است که او را بازداشت کند.

پیش از این، وزیر مالیه (دارایی) افغانستان نیز شهرداری کابل را به فساد متهم کرده و آن را ناشی از "مدیریت ضعیف" در شهرداری خوانده بود.

عمر زاخیلوال در اجلاس شورای شهروندان کابل گفت: "شهرداری یکی از منابع فساد است. همین حالا وضعیت کاری در شهرداری خیلی خراب است، خیلی. این (فساد) باید پاک شود."

اصلاحات؟

اما آقای صاحبی در واکنش به این انتقادها، اظهارات وزیر مالیه را نظر شخصی او دانسته و رد کرده بود. آقای صاحبی گفت که شهرداری کابل پیش از این هم متهم به فساد بوده و به همین دلیل در میان مردم "بدنام" است.

آقای صاحبی همچنین گفت که از زمانی که او شهردار کابل شده، دست به اصلاحات زیادی زده است.

آقای صاحبی گفت: "درست است که شهرداری کابل نام بدی داشت و تا حالا هم همان کارهای بدی که در سابق صورت گرفته، بار دوشش است. اما تحولات بسیار دامنه داری ظرف یک یا یک و نیم سال گذشته اتفاق افتاده است."

شهرداری کابل از هشت سال پیش مورد انتقاد شدید مردم و مقامات دولتی بوده است. شهرداری کابل به عنوان یکی از نهادهای آلوده به فساد شهرت داشته است.

در این سالها چند تن شهردار کابل شدند، اما مدت کار هر کدام از آنها کمتر از یک سال یا کمی بیشتر بوده است.

مطالب مرتبط