مک کریستال: تا زمانی که بن لادن هست القاعده هم خواهد بود

ژنرال استنلی مک کریستال
Image caption ژنرال مک کریستال در یک کمیته مجلس نمایندگان شهادت می داد

فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان گفته است که القاعده شکست نخواهد خورد مگر آنکه رهبر آن، اسامه بن لادن، دستگیر یا کشته شود.

ژنرال استنلی مک کریستال که در کنگره آمریکا شهادت می داد گفت که بن لادن به یک "چهره نمادین" بدل شده است.

او در مورد بن لادن گفت: "فکر نمی کنم تا زمانی که او را دستگیر نکرده یا نکشته ایم، بتوانیم القاعده را شکست دهیم."

وی افزود: "معتقدم که او در این مقطع یک چهره نمادین است، که بقایش القاعده را به عنوان یک سازمان زنجیره ای در سراسر جهان جسورتر می کند."

این ژنرال آمریکایی گفت که کشتن یا دستگیری بن لادن لزوما به معنی پایان القاعده نیست اما تا زمانی که بن لادن فراری است نمی توان این گروه را ریشه کن کرد.

تصور می شود که اسامه بن لادن رهبر گروه پیکارجوی القاعده در ناحیه مرزی میان پاکستان و افغانستان پنهان باشد.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا هفته گذشته گفت که اکنون سال هاست که اطلاعات قابل اعتمادی از محل اختفای بن لادن وجود ندارد.

ژنرال مک کریستال همچنین گفت که برای موفقیت در افغانستان هیچ راه حل معجزه آسایی وجود ندارد اما افزایش شدید نظامیان روند قدرت گرفتن طالبان را خنثی خواهد کرد.

او اظهار نظر کرد که استقرار 30 هزار سرباز دیگر که باراک اوباما دستور آن را صادر کرده است بدان معنی است که موفقیت ممکن است.

او گفت که 18 ماه آینده اهمیت حیاتی دارد، اما اینکه او انتظار ندارد برای انجام این ماموریت به سربازان بیشتری نیاز پیدا شود.

اما ژنرال مک کریستال اخطار داد که ماموریت افغانستان "به طور غیرقابل انکاری دشوار است."

آقای مک کریستال گفت که نیروهای ائتلافی با یک "شورشگری پیچیده و انعطاف پذیر" روبرو هستند و اینکه افغان ها به دولت خود اعتماد ندارند.

او به اعضای کمیته خدمات نیروهای مسلح مجلس نمایندگان گفت: "لازمه موفقیت، تعهدی پایدار است" و اینکه این ماموریت "هزینه های زیادی به بار خواهد آورد."

این فرمانده آمریکایی گفت که 30 هزار سرباز تقویتی "به ما این توانایی را خواهد داد تا روند نیرو گرفتن شورشیان را وارونه کنیم و مانع دسترسی طالبان به جمعیت که برای بقای خود به آنها نیاز دارند شویم."

او گفت که فکر نمی کند نیازمند ارائه درخواست برای سربازان بیشتر طی یک سال آینده شود، اما افزود که اگر شرایط تغییر کند در این کار تردید نخواهد کرد.

کارل آیکنبری سفیر آمریکا در افغانستان که بنابه گزارش ها ماه گذشته استراتژی متکی بر افزایش نظامیان را زیر سوال برده بود، نیز رویکرد تازه را به عنوان "بهترین مسیر برای ایجاد ثبات در افغانستان" مورد تایید قرار داد.

طرح تازه آمریکا شامل یک جدول زمانی 18 ماهه پیش از خروج تدریجی نیروها از افغانستان است.

ساعاتی پیشتر رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا در سفری غیرمنتظره به کابل با حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد.

آقای گیتس در واکنش به نگرانی ها در مورد "استراتژی خروج" آمریکا از افغانستان در سال 2011 گفت که کشورش تا زمانی که افغانستان به آن نیاز داشته باشد در کنار افغانها خواهد بود.

آقای گیتس در راه عزیمت به کابل نیز به خبرنگاران گفته بود که در سفر به کابل، به مقامات افغانستان اطمینان خواهد داد که آمریکا "متحد دراز مدت" آنها خواهد بود.

واحدهای جدید آمریکایی قرار است طی شش ماه اول سال 2010 به افغانستان اعزام شوند.

با ورود این واحدها، شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان به بیش از صد هزار نفر افزایش می یابد.

کشورهای عضو ناتو نیز موافقت کرده اند هفت هزار سرباز تازه نفس به افغانستان بفرستند.

مطالب مرتبط