آیدی: افغانستان در مبارزه با فساد عمل کند

کای آیدی، فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان
Image caption آقای آیدی گفت که حالا زمان عمل فرارسیده است

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان از تلاشها برای مبارزه با فساد دولتی در این کشور استقبال کرده و گفته که حالا زمان عمل فرا رسیده است.

کای آیدی که به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد، در کابل صحبت می کرد گفت باید از ظرفیت های موجود در زمینه مبارزه با فساد در افغانستان حمایت شود تا این نهادها توانایی لازم برای کاهش فساد را پیدا کنند.

یک گزارش اخیر سازمان بین المللی شفافیت، افغانستان را از نظر موجودیت فساد، پس از کشور سومالی در ردیف دوم قرار داد.

حامیان بین المللی افغانستان خواستار مبارزه جدی دولت این کشور علیه فساد هستند.

برخی از این کشورها، حتی هشدار داده اند که در صورت عدم مبارزه موثر علیه فساد، کمک های غیرنظامی خود را به افغانستان قطع خواهند کرد.

'زمان مناسب'

آقای آیدی گفت: "مهم نیست که حتما برای مبارزه با فساد ادارات جدید ساخته شوند، افراد جدید استخدام شده و ساختارهای نو بوجود بیایند، بلکه باید به ادارات و کارمندان سابق (در این عرصه) کمک شود."

او گفت: "ایجاد ادارات و کمیسیون جدید، روند مبارزه با فساد را با موانع و مشکلات بیشتر روبرو می کند."

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان تاکید کرد که حالا زمان مناسبی فرا رسیده تا تعهدات مبارزه با فساد، از حرف در عمل پیاده شود.

او همچنین گفت که سازمان ملل متحد از تعهد حکومت افغانستان و متحدان بین المللی آن در زمینه به دادگاه کشاندن افراد آلوده به فساد، حمایت می کند.

دو روز پیش، دادستانی کل افغانستان گفت که دستور بازداشت عبدالاحد صاحبی، شهردار کابل را به اتهام اختلاس صادر کرده و بعدتر اعلام شد که یک دادگاه در کابل، آقای صاحبی را به تحمل چهار سال زندان محکوم کرده است.

آقای صاحبی این اتهامات را رد کرده و آن را "توطئه" علیه خود خوانده است.

این نخستین بار پس از آغاز به کار دور دوم کاری حامد کرزی به عنوان رئیس جمهوری افغانستان است که یک مقام ارشد افغان به دست داشتن در اختلاس متهم می شود.

حکومت جدید افغانستان تحت فشارهای فزاینده جهانی قرار داشته تا مبارزه با فساد را با جدیت بیشتر دنبال کند.

مطالب مرتبط