آلمان به بازماندگان قربانیان حمله قندوز غرامت می پردازد

یکی از مجروحان حادثه قندوز
Image caption آن حمله با تبعات گسترده همراه بود

دولت آلمان تصمیم دارد با رعایت سنت های محلی به بازماندگان افراد غیر نظامی که در ماجرای حمله هوائی ماه سپتامبر ناتو به دو دستگاه باری نفتکش در افغانستان قربانی شده اند غرامت بپردازد. آن حمله به دستور یک فرمانده آلمانی در قندوز، باعث کشته شدن حدود 142 نفر شد.

وکلای قربانیان قبلا خواهان غرامت و کمک های بنیادی و دراز مدت دولت آلمان شده بودند.

حمله هوائی روز چهارم سپتامبر گذشته نیروهای ناتو به دو تانکر نفتکش ربوده شده توسط طالبان که با دستور یک فرمانده نظامی آلمانی نیروهای ایساف در نزدیکی شهر قندوز در شمال افغانستان انجام شد برای آلمان پیامدهای دردسرزا و ناگواری همراه داشت که هرچه زمان می گذرد دامنه بیشتری پیدا می کند.

آخرین گزارش هائی که در این مورد به وسیله وکلای خانواده های قربانیان در آلمان منتشر شده حاکی از آن است که در این واقعه که دستکم 142 قربانی به همراه داشت فقط 5 نفر از افراد وابسته به طالبان کشته شدند آنهم طلبه هائی که دارای مسئولیت قابل توجه نبوده و از اعضای رده پایین طالبان حساب می شدند.

بقیه قربانیان افراد 5 تا 55 ساله بودند و دخالتی در فعالیت طالبان نداشتند. اینها از افراد عادی محل بودند که به کسب و کار خود سرگرم بودند و یا کودکان و نو جوانانی که به مدرسه می رفتند و کارت و اوراق هویت خود را همراه داشتند در حالیکه افراد شورشی یا اعضای طالبان در انجام عملیات اصولا اوراق هویت همراه ندارند.

این واقعه که عمق آن هنوز برای افکار عمومی آنگونه که باید توضیح داده نشده از همان روزهای اول هم حتی هم پیمانان آلمان را در اتحادیه ناتو وادار کرد تا علنا از آلمان انتقاد کنند و سر انجام گزارش محرمانه ناتو از این ماجرا سبب شد که وزیر دفاع و بازرس کل ارتش آلمان که به منزله رئیس ستاد ارتش این کشور بود استعفا دهند.

اعلام آمادگی برای پرداخت غرامت

چند روز پس از آنکه کارل تئودور گوتنبرگ، وزیر دفاع آلمان در کابینه تازه خانم مرکل در برابر پارلمان آلمان اعلام کرد که وزارت دفاع آلمان در زمان آقای یونگ وزیر دفاع پیشین حقایقی را در مورد حادثه قندوز پنهان نگاه داشته و این پنهانکاری حتی در مورد او به عنوان وزیر تازه دفاع انجام شده است این حادثه بعد کاملا تازه ای پیدا کرد.

آقای گوتنبرگ بدنبال این اظهارات گفت ارزیابی تازه ای در مورد حمله قندوز دارد و بر خلاف تمام نظرات قبلی دولت، گفت حمله به قندوز متناسب نبوده است و این اظهارات آلمان را در وضع جدیدی قرار داد.

با آشکار شدن اشتباهات و رسوائی ناشی از حمله هوائی به نفتکش ها در قندوز اکنون دولت آلمان رسما اعلام کرد که برای پرداخت غرامت بر اساس آداب و رسوم و سنت های افغانستان آماده است. در مراحل اولیه اعلام این آمادگی شایع شد که دولت آلمان در مجموع 3 میلیون یورو برای این کار اختصاص داده است اما آقای کریم پوپال که وکالت 79 خانواده بازماندگان قربانیان را بر عهده دارد و یک وکیل آلمانی افغان تبار است با این رقم و یا پرداخت مبلغ قطعی به بازماندگان مخالفت کرده است.

در همین حال سخنگوی وزارت دفاع آلمان روز سه شنبه 8 دسامبر در برلین اعلام کرد که دولت آلمان در تصمیم خود برای پرداخت غرامت به بازماندگان حادثه قندوز پابرجا است ولی چون هنوز اطلاعات دقیق در باره میزان قربانیان و بازماندگان در دست نیست رقمی هم در مورد چگونگی کمک به آنها تعین نشده ولی تلاش می شود که این کار با همکاری وکلای خانواده ها و خارج از یک جریان دادگاهی انجام شود.

Image caption یکی از نفتکش های هدف گرفته شده در قندوز

در مقابل، کریم پوپل، وکیل قربانیان در مصاحبه با رادیو آلمان گفت که هرچند دولت آلمان خواسته های او را کاملا جدی گرفته است اما هنوز قول قطعی دریافت نکرده است. آقای پوپل افزود که او 8 ساعت بعد از وقوع حمله هوائی از طریق تلفن از افغانستان در جریان قرار گرفته و شخصا به محل رفته و خانه به خانه با بازماندگان و شاهدان صحبت کرده و در جریان قرار گرفته است.

آقای پوپل، بلافاصله یک کمیته برای بررسی کامل مسئله تشکیل داده است و این کمیته با دقت مسائل را زیر نظر دارد و تحقیقات دقیق نشان می دهد که کشته شدگان بین 5 تا 55 ساله بودند و در بین آنها فقط 5 نفر از هواداران طالبان بودند که دارای سمت در طالبان نبوده و از اعضای پایین رتبه به شمار می رفتند. بقیه کشته شدگان افراد غیرنظامی یا کارگران و کسبه و یا شاگردان مدارس بودند که اوراق هویت یا کارت های شناسائی مدرسه را همراه داشتند و بی آنکه گناهی داشته باشند قربانی شده اند.

به گفته این وکیل که همراه با دو وکیل دیگر آلمانی سر سختانه مسئله را دنبال می کند افراد طالبان که عملیاتی را انجام می دهند معمولا اوراق هویت همراه ندارند. وی افزود اینکه آلمان به هریک از قربانیان مبلغی بدهد و آنها را به حال خود بگذارد دردی را دوا نمی کند بلکه باید برای حدود 136 کودک باقی مانده و 91 زن بیوه قربانیان فکر دراز مدت کرد به این عبارت که بچه ها بتوانند درس بخوانند و بیوه ها کار و آموزش داشته باشند و آینده خود را بسازند.

آقای پوپل اعلام کرد که یک صندوق یا بنیاد تشکیل خواهد داد تا از طریق آن بتوان زندگی بازماندگان قربانیان را اداره کرد بنا براین دولت آلمان در برابر یک وظیفه بزرگتر و منطقی تری قرار دارد و نمی تواند به هر نفر چند هزار دلار بدهد و رضایت آنها را جلب کند.

آقای پوپل گفت، که او با دقت زیاد کار کرده است و اسناد و مدارک محکمه پسند در مورد این واقعه جمع آوری کرده که جای انکار ندارد.

این مسئله اکنون دولت آلمان را بیش از گذشته نگران کرده است زیرا مسئله حمله هوائی در قندوز تا کنون نه تنها به کناره گیری یک وزیر دفاع و چند مقام بالای نظامی و سیاسی انجامید بلکه در پارلمان و افکار عمومی آلمان هم باز تاب های بسیار نامطلوب داشته است به طوریکه سر انجام ممکن است آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان را در برابر پارلمان قرار دهد و نمایندگان از او بخواهند که چرا حقایق را در اختیار پارلمان قرار نداده است.

مطالب مرتبط