پتریوس: موفقیت در افغانستان زود به دست نمی آید

دیوید پتریوس
Image caption ژنرال پتریوس می گوید موفقیت در افغانستان به وقت نیاز دارد

ژنرال پتریوس می گوید موفقیت سیاست افزایش حضور نظامی آمریکا در افغانستان به زمان نیاز دارد و از موفقیت اجرای این سیاست در عراق بیشتر وقت خواهد برد.

ژنرال پتریوس که فرمانده قرارگاه مرکزی ارتش آمریکا در خاورمیانه و آسیای میانه است در سخنانی در کنگره گفت شرایط در افغانستان ابتدا وخیم تر می شود و سپس رو به بهبود خواهد رفت.

آقای پتریوس در زمان افزایش حضور نظامی آمریکا در عراق در سال 2007، فرمانده ارشد نظامی ایالات متحده در این کشور بود.

او با مقایسه وضع دو کشور گفت شرایط حاضر در افغانستان از بعضی جهات سخت تر از عراق دو سال پیش است ولی تاکید کرد وخیم تر از آن نیست.

آقای پتریوس گفت امکان موفقیت آمریکا در افغانستان وجود دارد ولی هشدار داد این موفقیت همراه با سختی و کندتر از پیشرفت تلاش های ایالات متحده در عراق خواهد بود.

او از نمایندگان کنگره خواست درباره ارزیابی سیاست آمریکا در افغانستان تا یک سال دیگر صبر کنند.

آقای پتریوس که یک هفته پس از افزایش سی هزار نفری حضور نظامی آمریکا در افغانستان در برابر کمیته روابط خارجی مجلس سنا صحبت می کرد گفت این افزایش به کاخ سفید امکان می دهد در عرض هجده ماه به دستاوردهای ملاحظه ای دست پیدا کند.

او همچنین گفت افزایش تعداد نظامیان آمریکا در افغانستان زمینه ساز آغاز احتمالی خروج ارتش ایالات متحده از این کشور از نیمه سال 2011 است.

آقای پترایوس همچنین در پاسخ به سوالی درباره خطر فرار طالبان از افغانستان به پاکستان گفت او امیدوار به همکاری با اسلام آباد است تا نیروهای نظامی پاکستان بتوانند جلوی آنها را بگیرند ولی تاکید کرد این کار به زمان نیاز دارد.

کارل آینکنبری، سفیر آمریکا در افغانستان هم در این جلسه گفت تصمیم آقای اوباما برای افزایش حضور نظامی در افغانستان بهترین گزینه برای ایجاد ثبات در این کشور است.

او هشدار داد آمریکا نمی تواند همه مشکلات قدیمی و ریشه دار افغانستان را برطرف کند ولی می تواند به این کشور در حرکت به سوی ثبات کمک کند.

مطالب مرتبط