وزیر دفاع بریتانیا: جنگ افغانستان دشوار است

باب اینزورت، وزیر دفاع بریتانیا، که در کابل بسر می برد، جنگ افغانستان را یک جنگ دشوار توصیف کرد و گفت که این جنگ در کوتاه مدت پایان نخواهد یافت.

اما او تاکید کرد که با اعزام سربازان بیشتر به افغانستان، امنیت مناطق آشوب زده این کشور تامین خواهد شد.

آقای اینزورت که در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای افغانش در کابل صحبت می کرد گفت که بریتانیا تلاش می کند روند آموزش و تجهیز نیروهای افغان را سرعت بخشد.

وزیر دفاع افغانستان همچنین گفت که اگر شمار نیروهای افغان افزایش یابد و به تجهیزات پیشرفته جنگی مجهز شوند، این نیروها قادر خواهند شد که مسئولیت تامین امنیت مناطق مختلف کشور را به عهده بگیرند.

وزیر دفاع بریتانیا در یک سفر از پیش اعلام نشده وارد افغانستان شده و با سربازان بریتانیا در هلمند و قندهار در جنوب افغانستان دیدار کرد.

باب اینزورت در یک کنفرانس خبری مشترک با عبدالرحیم وردک وزیر دفاع افغانستان در کابل گفت که در حال حاضر مهمترین هدف این کشور، آموزش و تجهیز سربازان ارتش و پلیس افغان برای واگذاری تامین امنیت این کشور به نیروهای افغان است.

Image caption نیروهای بریتانیا در افغانستان عمدتا در ولایت نا آرام هلنمد در جنوب این کشور مستقر هستند

وزیر دفاع بریتانیا گفت: "ما باید به این حقیقت پی ببریم که با شورشگری خیلی نیرومندی روبرو هستیم، اما می دانیم که با افزایش نیرو می توانیم آنرا از بین ببریم. شهروندان بریتانیایی می خواهند که در این جنگ پیشرفت هایی حاصل شود. اما آنها می دانند که این جنگ یک شبه تمام نخواهد شد و کار ساده ای هم نیست. ما مثل گذشته، قربانی خواهیم داد. و این جنگی نیست که در آینده بسیار نزدیک به پایان برسد".

او تاکید کرد که پس از آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغان، به تدریج از حمایت نیروهای خارجی از جمله بریتانیا بی نیاز خواهند شد.

وزیر دفاع بریتانیا افزود که کشورش از اوایل امسال تعهداتش را در قبال افغانستان افزایش داده و نیروهای بریتانیایی از هشت هزار به نه هزار و پنج صد نفر افزایش یافته است.

عبدالرحیم وردک وزیر دفاع افغانستان نیز در این کنفرانس خبری تاکید کرد که آنچه در حال حاضر نیروهای افغان را به حمایت نیروهای بین المللی نیاز مند کرده است نداشتن تجهیزات پیشرفته و آموزشهای لازم است.

در عین حال وزیر دفاع افغانستان گفت که از بریتانیا خواسته است که میزان کمک هایش را به نیروهای ارتش افغانستان افزایش دهد.

آقای وردک افزود با ورود نیروهای تازه نفس بین المللی در مناطق ناامن این کشور، عملیات های تازه ای را علیه شورشیان طالبان راه اندازی خواهد شد.

پیش از این رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا نیز به افغانستان سفری داشت و در جریان دیدارش از افغانستان با مقامات ارشد این کشور از جمله حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرد.

Image caption استراتژی اوباما مشخص کرده است که 18 ماه بعد از استقرار نیروهای تازه نفس آمریکایی به افغانستان، روند تدریجی خروج این نیروها از افغانستان آغاز خواهد شد

استراتژی جدید اوباما برای افغانستان که افزایش 30 هزار سرباز جدید در افغانستان را به دنبال داشت، بیم و امید های تازه ای را در افغانستان خلق کرده است، بیم از گسترش جنگ و تلفات بیشتر و امید از اینکه شاید این استراتژی جدید بتواند آنگونه که آقای اوباما اعلام کرده، کار شورشیان را یکسره کند.

بخشی از استراتژی اوباما هم این است که مشخص کرده است 18 ماه بعد از استقرار نیروهای تازه نفس آمریکایی در افغانستان روند خروج این نیروها از افغانستان آغاز خواهد شد.

این بخش از استراتژی نیز این نگرانی را افزایش داده که نیروهای خارجی افغانستان را در وضعیت آشفته ای رها خواهند کرد، از این رو بسیاری از مقامات غربی بعد از آن در جریان سفر خود به افغانستان همواره به تعهدات دراز مدت خود در قبال افغانستان تاکید می کنند.

مطالب مرتبط