سه کشته و ۱۸ زخمی در انفجار جنوب شرق افغانستان

نیروهای امنیتی افغانستان
Image caption فعالیتهای مسلحانه شورشیان در افغانستان از مهمترین چالشها در برابر نیروهای امنیتی این کشور شمرده می شود

والی پکتیکا، در جنوب شرق افغانستان گفته که انفجاری در مرکز این ولایت منجر به کشته شدن سه تن و زخمی شدن دست کم ۱۸ نفر دیگر شده است.

عبدالقیوم کتوازی در گفتگویی با بی بی سی گفت که این انفجار بامداد امروز (جمعه، ۱۱ دسامبر) در میدان مرکزی شهر شرن، مرکز ولایت پکتیکا روی داد.

آقای کتوازی افزود که در این حادثه یک کودک ۱۲ ساله، یک مرد ۵۰ ساله و همچنین یک مامور پلیس کشته شدند. به گفته او، زخمیان این حادثه شامل سه مامور پلیس و ۱۵ غیرنظامی هستند.

والی پکتیکا همچنین گفت که یک گروه تحقیقاتی به محل انفجار رفته و تحقیقات را در باره چگونگی وقوع این حادثه آغاز کرده است.

به گفته او، هنوز مشخص نیست که این انفجار ناشی از انفجار بمب کنار جاده ای بوده یا بمبگذاری انتحاری، اما آقای کتوازی بمبگذاری انتحاری را در این انفجار بیشتر محتمل دانست.

تا حال هیچ فرد یا گروه مسئولیت این انفجار را به دوش نگرفته است، اما مقامهای افغان معمولاً این گونه انفجارها را کار گروه های شورشی می دانند.

گزارش این انفجار در حالی منتشر شده که اخیراً آمریکا تصمیم به اعزام ۳۰ هزار سرباز تازه نفس آمریکایی به افغانستان گرفته و وزیر دفاع بریتانیا جنگ افغانستان را "دشوار" توصیف کرده است.

با این همه، دولت افغانستان گفته است که تا چهار سال دیگر نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور قادر به تامین امنیت و دفاع از این کشور خواهند شد.

برخی از صاحب نظران اعلام آغاز خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در سال ۲۰۱۱ میلادی را نوعی هشدار به دولت افغانستان دانسته اند تا توانایی های نیروهای امنیتی و دفاعی خود را بالا ببرد.

در حال حاضر نزدیک به ۳۰۰ هزار سرباز و مامور امنیتی داخلی و خارجی در افغانستان حضور دارند و فعالیتهای گروههای شورشی به عنوان عمده ترین تهدید در برابر فعالیت های این نیروها شمرده می شود.

مطالب مرتبط