قربانیان آنفلوانزای خوکی در افغانستان به ۱۷ تن رسید

Image caption مقامات بهداشتی در افغانستان گفته اند بزودی دو نیم میلیون واکسن آنفلوانزای خوکی وارد کشور خواهد شد

وزارت صحت/بهداشت افغانستان اعلام کرده که قربانیان بیماری آنفلوانزای خوکی در این کشور به ۱۷ مورد رسیده است و ۸۵۳ تن دیگر حامل ویروس این بیماری هستند.

وزارت بهداشت افغانستان در اعلامیه ای گفته است که افرادی که در اثر ابتلا به این بیماری در این کشور جان خود را از دست داده اند، شامل ۱۰ نفر در کابل، ۳ تن در هرات، یک نفر در بلخ و سه سرباز ارتش ملی بوده اند.

بر اساس این اعلامیه، افراد مبتلا به بیماری آنفلوانزای خوکی (H۱N۱) در ولایات کابل، بلخ، پروان، بامیان، هرات، ننگرهار، قندهار، تخار، بغلان، غور، هلمند، غزنی، قندوز، بدخشان، فاریاب و پنجشیر دیده شده است.

در این اعلامیه همچنین آمده است که ۳۳۲ تن از مبتلایان خارجی و بقیه افغان هستند و از جمله افراد خارجی ۳۲۹ تن آنان سربازان نیروهای بین المللی و سه تن دیگر کارمندان سازمان های خارجی هستند.

وزارت بهداشت افغانستان میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری را در این کشور ۱.۹ درصد اعلام کرده است در حالی که این آمار در سطح جهان از نیم درصد تا یک و نیم درصد است.

این وزارت خطر این بیماری در میان زنان باردار، کودکان شش تا ۲۴ ماهه و افراد مبتلا به بیماری های مزمن تنفسی را "جدی" دانسته است.

وزارت بهداشت افغانستان خطر بیماری آنفلوانزای خوکی در میان افراد مسن را کم دانسته و افزوده که خطر این بیماری در میان بزرگسالان در صورتی بیشتر است که آنها به بیماری های دیگر هم مبتلا باشند.

نخستین بار این بیماری در افغانستان در ۱۲ سرطان/تیر سال جاری خورشیدی به ثبت رسید و نخستین فرد مبتلا به این بیماری در هفتم قوس/آذر جاری در کابل درگذشت.

مقامات وزارت بهداشت افغانستان دلیل مرگ این فرد را مراجعه دیرهنگام او به بیمارستان دانستند.

آنفلوآنزای نوع "آ" (خوکی) یک بیماری ویروسی مانند آنفلوآنزاهای دیگر است. این آنفلوآنزا نسبتاً خفیف است، اما قدرت سرایت بالایی دارد.

کارشناسان بهداشتی می گویند دست ندادن، روبوسی نکردن و اجتناب از صرف وقت طولانی در مکان های عمومی و شلوغ از جمله راههای پیشگیری از شیوع آنفلونزای خوکی است.

همچنین امین فاطمی وزیر بهداشت افغانستان در یک نشست خبری اعلام کرد که به زودی دو نیم میلیون واکسن ضد بیماری آنفلوانزای خوکی به کمک کشورها و سازمان های خارجی وارد کشور خواهد شد.