وزیر افغان ناکامی نظام بهداشتی کشورش را تائید کرد

امین فاطمی، وزیر بهداشت افغانستان
Image caption آقای فاطمی پزشکان بدون مرز را به "دزدی" دستاورد خود متهم کرد

وزیر صحت/بهداشت افغانستان در واکنش به سخنان مدیر کل سازمان پزشکان بدون مرز در باره ناکامی نظام بهداشتی این کشور گفته که این سازمان سخنان او را بازگویی کرده است.

پیش از این کریستوفر استوکس، مدیر کل پزشکان بدون مرز گفته بود که نظام بهداشتی افغانستان، که حمایت گسترده جامعه بین المللی با خود دارد، به دلیل ناامنی و عدم آموزش کافی پزشکان افغان "ناکام" بوده است.

مدیر کل پزشکان بدون مرز در افغانستان به مارتین وینارد، خبرنگار بی بی سی گفته که علی رغم نیاز گسترده به خدمات بهداشتی در ولایت آشوب زده هلمند در جنوب این کشور، تنها حدود ۴۰ درصد بیمارستان مرکزی این ولایت فعال است.

آقای استوکس همچنین گفته است که پزشکان در این بیمارستان تنها پیش از ظهرها کار می کنند و بیمارستان نه تنها با کمبود وسائلی پزشکی مواجه نیست، بلکه وسائلی به ارزش هزاران دلار به دلیل عدم آموزش دکتران به کار انداخته نمی شود.

آقای استوک گفت: "بیمارستان بازسازی شده است، اما به گونه اساسی کار نمی کند. وسائلی به ارزش صدها هزار پوند در زیرزمینی بیمارستان وجود دارد که بخشی از کمک های خارجی است."

او همچنین گفت کمک های بین المللی برای ساختن درمانگاههای روستایی هم با ناکامی مواجه بوده است. او گفت: "برای فعالیت این درمانگاهها هم شما نیازمند کارمندان بهداشتی هستید، اما در وسط یک منطقه جنگی، کارمندان محل کار خود را ترک می کنند. این توسعه ای است که به گونه درستی با نیازمندی های مردم مطابقت ندارد."

اما امین فاطمی، وزیر بهداشت افغانستان در نشستی در کابل گفت که او ناکارآیی نظام بهداشتی جهان و افغانستان را در کنفرانسی در بیروت چند هفته پیش مطرح کرده است.

او پزشکان بدون مرز را به شدت مورد انتقاد قرار داد که اندیشه او را بازگویی کرده است. آقای فاطمی گفت: "جواب من برای آنها (پزشکان بدون مرز) این است که چرا حرف مرا برای خودم تکرار می کنند؟ چرا نقل (تقلب) می کنند؟ حتماً از کنفرانس بیرون (نقل کرده اند)."

وزیر بهداشت افغانستان همچنین گفت: "چیزی را که من می گویم، دستاورد خود و فلسفه و اندیشه خود ندانند. این چیزهایی است که از قبل در اسناد ما ثبت شده است. ما، هیات رهبری وزارت و در راس خودم، این پیشنهاد را کرده ایم و نه هیچ کسی دیگر و نه هیچ کشور خارجی."

آقای فاطمی در این نشست همچنین به پزشکان بدون مرز هشدار داد که اگر بار دیگر این موضوع را تکرار کنند، با آنها "برخورد قانونی" خواهد شد.

او تاکید کرد که "دزدی کردن یک اندیشه غیرقابل تحمل است."

پیش از این مقامات وزارت بهداشت افغانستان از موفقیت پوشش خدمات صحی ۸۵ درصدی در کشور سخن گفته اند.

نادره حیات، معاون آقای فاطمی در یک نشست خبری در ۱۷ حمل/فروردین سال جاری خورشیدی به خبرنگاران گفت که ۸۵ درصد مناطق کشور تحت پوشش خدمات صحی قرار گرفته است.

مطالب مرتبط