روزنامه های کابل: شنبه ۲۱ قوس

سخنان اخیر باب اینزورث، وزیر دفاع بریتانیا در سفری به کابل، از موضوعهای مهم بازتاب یافته در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

باب اینزورث در سفری به کابل جنگ افغانستان را "دشوار" توصیف کرد و گفت که نیروهای بریتانیایی روند آموزش نیروهای ارتش ملی افغانستان را سرعت خواهد بخشید.

هشت صبح در مطلب اصلی خود سخنان وزیر دفاع بریتانیا را نقد کرده و افزوده که هشت سال پس آغاز جنگ افغانستان، این گونه ابراز نظرها به "سنتی" مبدل شده که از سر ناگزیری بیان می شود.

به نظر هشت صبح، ارتش افغانستان از کمبود امکانات و آموزش های لازم رنج می برد و سربازان آن در زندگی شخصی خود به دلیل فقر و ناامنی از "حد اقل" نیازمندی های خود مانند مسکن، خدمات بهداشتی و آموزشی هم برخوردار نشده اند.

نویسنده پرسیده است که سربازانی که بخشی از مشغولیت های ذهنی آنان را نگرانی و ترس و از وضعیت خانواده های آنان تشکیل می دهد، چگونه انگیزه های لازم را برای قربانی کردن جان خود در جنگ به دست آورند.

هشت صبح افزوده که این کار تا زمانی ناممکن است که بحران بی اعتمادی در جامعه رفع نشود و نفرات ارتش زندگی و ادامه عزت خود را در عزت هموطنان خود نبینند و آنان را خویشاوند خود ندانند.

روزنامه دولتی انیس هم با اشاره به سخنان وزیر دفاع بریتانیا نوشته که "نگاه سطحی، عدم همکاری صادقانه میان کشورهای همجوار و نحوه برخورد نیروهای ناتو با مشکلات" باعث وضعیت کنونی در افغانستان شده است.

انیس "حمایت جدی برخی نهادهای خارجی از موجودیت پناهگاههای متعدد تروریستی در خارجی از افغانستان" را مهمترین عامل تحکیم پایه های تروریست ها است.

این روزنامه در ادامه افزوده که مهمترین کانونهای تروریستی در داخل خاک پاکستان فعال است که به نظر انیس، باید با این کانون برخورد منطقی صورت گیرد.

اما ماندگار جنگ افغانستان را "ساختگی" خوانده و نوشته است که ناامنی "برای حفظ منافع قدرتها و منافع شخصی برخی افراد" در این کشور ادامه دارد.

به نظر سرمقاله نویس ماندگار، این چیزی نیست که به نیاز به دلیل داشته باشد، اما افزوده که "ضعفت مدیریت و گسترش فسادی که عزت و شرف این سرزمین را می بلعد"، باعث نادیده گرفتن آن شده است.

به نوشته ماندگار، در حالی که مقامات پیش از برگزاری انتخابات ماه اسد/مرداد از تامین امنیت در ولایت هلمند، در جنوب افغانستان خبر داده بودند، اکنون بار دیگر از سر گیری جنگ در آن جا خبر داده اند. به نظر نویسنده، چنین وضعیتی در هلمند بخشی از "سناریوی" جنگ در افغانستان است.

سروش ملت در مطلبی در صفحه نخست خود با عنوان "شهردار (کابل) به ریش ملت می خندد" نوشته که او با وجود صدور حکم دادگاه مبنی بر تحمل چهار زندان و انفصال از وظیفه، مانند گذشته صبح ها به دفترش می رود و شبها هم به خانه اش بر می گردد.

عبدالاحد صاحبی هفته گذشته از سوی دادگاه حوزه اول کابل به جرم اختلاس به چهار سال زندان محکوم شد و دادستانی کل او را ممنوع الخروج اعلام کرد. اما آقای صاحبی پس از صدور این حکم ها در یک نشست خبری حضور یافت و اتهامات وارده علیه خود را ناشی از مسائل شخصی دانست.

سروش ملت پرسیده که ادامه کار شهردار کابل و امضای او در دستورهایی که به ادارات تحت امر خود صادر می کند، برای مردم و بوروکراسی این ادارات چگونه قابل توجیه است.

نویسنده همچنین این پرسش را مطرح کرده که امضای کسی که از سوی دادگاه باصلاحیت محکوم شده و تحت پیگرد قرار دارد، چگونه اعتبار قانونی دارد و آیا این امضاها برای دولت و مردم کابل مشکل زا نیست.

آرمان ملی به توجه به تاخیر در معرفی اعضای کابینه جدید افغانستان به مجلس نمایندگان این کشور، نوشته که "جاسوسان نباید به کابینه راه یابند".

این روزنامه افزوده است که برخی کشورهای دخیل در قضیه افغانستان تلاش دارند که افراد مورد نظر خود را برای تامین منافع خود در کابینه آینده این کشور جابجا کنند.

آرمان ملی هشدار داده که اگر چنین شود، این کشورها در صورت خلافکاری این وزیران هم از آنها حمایت خواهند و تهدید خواهند کرد که اگر این وزیران برکنار شوند، کمک های خود را قطع می کنند.

نویسنده تاکید کرده که در تعیین وزیران جدید ضمن در نظر گرفتن شایستگی آنها، وفاداری آنها به منافع مردم و کشور هم مورد توجه قرار گیرد.