'کاهش کم سابقه' بازگشت مهاجران افغان

مرد و کودک آواره افغان
Image caption مهاجران افغان با مشکلات زیادی مواجهند

اداره پناهندگان سازمان ملل اعلام کرده که شمار مهاجران بازگشت کننده افغان از خارج از کشور امسال به کمترین حد خود در ده سال گذشته رسیده است.

ایوین مکلوید، رئیس کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان (UNHCR) در افغانستان در یک نشست خبری گفت که شمار مهاجران بازگشتی از ایران و پاکستان در سال جاری میلادی به ۵۴ هزار نفر می رسد.

به گفته او، این کمترین آمار در مورد بازگشت مهاجران افغان طی ده سال گذشته است.

آقای مکلوید، ادامه ناامنی، مشکلات اقتصادی و اجتماعی را از دلائل عمده عدم بازگشت مهاجران عنوان کرد و گفت که مهاجران نگرانند که در کشور خود با این گونه مشکلات بیشتر مواجه نشوند.

او گفت: "بازگشت پناهندگان از کشورهاى همسایه امسال نسبت به سال ٢٠٠٨ خیلى کند بوده است و چهار عامل می تواند در این مورد نقش داشته باشد: عامل اول می تواند ناامنی در کشور باشد، دوم اینکه آژانس پناهندگان سازمان ملل به بسیارى از ولایات افغانستان دسترسى ندارد، سوم اینکه پناهندگان از وضعیت سیاسى و اقتصادى این کشور نگرانند و دیگر اینکه پناهندگان در کشورهاى ایران و پاکستان نسبت به افغانستان زندگى بهترى دارند و در حال حاضر نمی خواهند به افغانستان بازگردند."

شمارى از پناهندگان می گویند که هنوز هم برای بازگشت به کشورشان مشکلات زیادی بر سر راه آنها وجود دارد که از آن جمله نبود سرپناه، زمینه های آموزش و پرورش کودکان و نبود خدمات بهداشتی از عمده ترین موانع بر سر راه بازگشت پناهندگان افغان دانسته می شود.

اما مقامات دولت افغانستان می گویند که این مشکلات با برقراری صلح و امنیت حل خواهد شد.

رئیس اداره پناهندگان سازمان ملل گفت که این اداره در نظر دارد که در سال آینده حدود ۱۰ هزار سرپناه برای مهاجران بازگشت کننده در کابل، پایتخت افغانستان، بسازد.

بر اساس آمار سازمان ملل، مجموع خانه هایی که سازمان ملل برای مهاجران از سال ۲۰۰۲ میلادی در دیگر ولایت های افغانستان ساخته است، به حدود ۲۰۰ هزار سرپناه می رسد.

مقامات اداره پناهندگان سازمان ملل می گویند که ورود سربازان بیشتر خارجی به افغانستان نیز روند بازگشت مهاجران به کشور خود را کند ساخته است.

این مقامات می گویند اگر شمار مهاجران بازگشت کننده افزایش یابد، سازمان ملل توانایی کمک به آنها را دارد.

رئیس اداره پناهندگان سازمان ملل گفت: "ما در افغانستان همواره پروژه ها و برنامه هایى داشته ایم ، اگر در سال آینده شمار آوارگان داخلی در این کشور افزایش یابد و به دلیل ناامنى ها در پاکستان شمارى زیادى از پناهندگان دوباره به افغانستان بازگشت کنند، ما می توانیم به آنها کمک کنیم."

بر اساس آمار کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، از سال ۲۰۰۳ تا سال ۲۰۰۹ میلادی حدود پنج میلیون مهاجر افغان از کشورهای ایران و پاکستان به کشور خود بازگشته اند.

اما گزارش هایی هم در این مورد وجود دارد مبنی بر اینکه حدود سه میلیون پناهنده افغان هنوز هم در این کشورها به سر می برند.

مطالب مرتبط