به روز شده:  15:48 گرينويچ - شنبه 26 دسامبر 2009 - 05 دی 1388

عکس در خدمت ایدئولوژی

"افغانستان امروز" عنوان مجموعه عکس های است که در سال ۱۹۸۱ میلادی در مسکو به چاپ رسیده است بیشتر تصاویر این آلبوم به فعالیت های نیروهای شوروی و حزب دموکراتیک خلق و حضور ببرک کارمل در مراسم های گوناکون اختصاص دارد.

این آلبوم کار مشترکی است از چاپخانه "بیهقی" کابل و چاپخانه "پلانیت" مسکو که با همکاری آژانس خبری باختر، محمود بریالی، قادر مسعود و لکوف المیروف در همان سالهای اولیه تجاوز نیروهای شوروی به خاک افغانستان در مسکو منتشر شد.

مقدمه و توضیحات این مجموعه به زبان روسی نوشته شده و آنگونه که در مقدمه کتاب آمده این آلبوم عکس برای آشنایی شهروندان شوروی با کشور همسایه آنان، افغانستان، تهیه شده است.

در مقدمه این مجموعه در باره به قدرت رسیدن حزب دموکراتیک خلق افغانستان، موقعیت جغرافیایی، شهرهای بزرگ این کشور و اقوام گوناگون و نفوس افغانستان آماری آمده است.

در مقدمه کتاب آمده است: "مردم جمهوری دموکراتیک افغانستان ۹۸ درصد مسلمان اند که از آن جمله ۸۰ درصد سنی و ۱۸ درصد شیعه و مابقی سیک و هندو می باشند."

مهم ترین موضوعی که در این مجموعه دیده می شود، تصاویر ببرک کارمل است که با کمک نیروهای شوروی در افغانستان به قدرت رسید. در این عکس ها کارمل در مراسم های مختلف، دیدار با رهبران شوروی، دیدار با سربازان و سران حزب دموکراتیک خلق دیده می شود.

بخش دیگری از عکسهای این آلبوم به حضور سربازان شوروی در افغانستان اختصاص دارد که در بیشتر تصاویر موجود، مردم افغانستان را نشان می دهد در حالی که خوشحال به نظر می رسند با سربازان شوروی در حال گفتگو هستند.

تظاهرات سیاسی، که به طرفداری از حزب دموکراتیک خلق و حضور نیروهای شوروی در افغانستان بر پا شده است، بخش دیگری از عکسهای این مجموعه است که دانش آموزان و دانشجویان دختر و پسر افغانستان را نشان می دهد که با خوشحالی زیاد پرچم های سرخ را در دست دارند و از مقابل ببرک کارمل و سایر رهبران حزب دموکراتیک خلق رژه می روند.

در شمار کمی از تصاویر چند نفر از مخالفان دولت را هم نشان می دهد که دستگیر شده اند و تصاویری از گلبدین حکمتیار و بیانه هایی علیه دولت را در دست دارند.

تصاویری از فعالیت های اقتصادی، رادیو و تلویزیون کلاس های سواد اموزی و فعالیت های کشاورزی نیز در این مجموعه دیده می شود که بیشتر تصاویر حکایتگر پیشرفت روزافزون جامعه افغانستان است که به وسیله حزب دموکراتیک خلق و کشور شوروی فراهم گردیده است.

بخشی از عکسهای این کتاب به آثار تاریخی، فرهنگی، بناهای مذهبی، صنایع دستی، مناظر طبیعی افغانستان و زندگی شهری و روستایی مردم اختصاص دارد. آنگونه که در تصاویر دیده می شود مردم در صلح و امنیت و آرامش خاطر، زندگی روزانه خود را سپری می کنند.

در کنار هر عکس توضیحاتی پیرامون عکس مورد نظر به زبان روسی آمده است. از آنجایی که این مجموعه به زبان روسی نوشته شده است بیشتر به نظر می رسد که برای مردم شوروی منتشر شده باشد.

با توجه به اینکه در آن دوران فضای سانسور شدیدی بر جامعه شوروی حکم فرما بوده است، دست اندرکاران این مجموعه خواسته اند با توجه به دیدگاه های خاص خود، مردم شوروی را با جامعه افغانستان آشنا کنند.

اما این کتاب و عکسهای چاپ شده در آن در افغانستان کمتر به دست مردم رسید.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.