روزنامه های کابل: دوشنبه ۲۳ قوس

سفر غیرمنتظره گوردون براون نخست وزیر بریتانیا به جنوب افغانستان و نشست خبری مشترک و با حامد کرزی در آن جا، از مهمترین موضوع های بازتاب یافته در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

آقای براون روز شنبه (۲۱ قوس/آذر) وارد قندهار شد و شب را با سرباز کشورش در همانجا سپری کرد و روز گذشته با آقای کرزی در یک نشست خبری مشترک شرکت کرد.

باختر تاکید رهبران بریتانیا و افغانستان بر مبارزه مشترک با تروریسم را مهم دانسته و آن را موضوع مطلب صفحه اول خود قرار داده است.

باختر نوشته که در این سفر آنها از تنش میان آن دو در باره مبارزه فساد و چگونگی کارکردهای سربازان بریتانیایی در جنوب افغانستان خبری نبود.

پیش از این آقای براون از آقای کرزی به شدت انتقاد کرده بود که با فساد مالی مبارزه جدی نمی کند و در مقابل، آقای کرزی از کارکردهای نیروهای بریتانیایی مستقر در جنوب افغانستان انتقاد کرده بود.

روزنامه دولتی انیس هم با اشاره به همین موضوع نوشته که نیروهای بریتانیایی و آمریکایی در هلمند و قندهار به "هر عنوان و انگیزه ای" که بوده، موفق به جلب حمایت مردم برای اقدامات خود نشده اند.

انیس تاکید کرده که حمایت مردم برای مشروعیت مبارزه با تروریسم و دستیابی به اهداف این مبارزه "کمک فوری" می کند. نویسنده همچنین افزوده که توسعه و عمران روستاها هم راهکاری مهم برای تامین امنیت در مناطق روستایی است.

انیس در ادامه تاکید کرده همانگونه که جامعه جهانی بر ریشه کنی فساد در افغانستان پافشاری دارند، به ایجاد شغل برای جوانان فقیر روستایی هم توجه داشته باشند.

روزنامه نخست نوشته که عدم اشاره آقای براون در این سفر به فساد در افغانستان حامل این پیام است که "ظاهر و باطن دیپلماسی کابل-لندن" با آغاز بکار حکومت جدید افغانستان اندکی به عقب برگردد.

به نوشته نخست، در حال حاضر انتقاد تند از ناکارآیی دولت افغانستان موضع استراتژیک لندن نیست، به نظر نویسنده، اتخاذ این موضع برای اقناع بریتانیایی های مخالف حضور نظامی کشور خود در افغانستان است.

این روزنامه در ادامه نوشته که حالا آقای براون از آقای کرزی برای بازگرداندن وجهه از دست رفته خود و حزب کارگر در انتخابات ۲۰۱۰ بریتانیا استفاده می کند. به نظر نویسنده عنوان کردن ناکامی کرزی حزب کارگر را در برابر حزب محافظه کار با ناکامی مواجه خواهد کرد.

روزنامه افغانستان به این نظر است که دولت جدید افغانستان در آستانه دور تازه ای از تعامل با جامعه جهانی قرار گرفته و بسیاری از کشورها کمک های خود را وابسته به شروط جدی و تازه ای کرده است.

روزنامه اتخاذ تصمیم در باره استقرار ۱۰ سرباز افغان در ولایت هلمند، جایی که هزاران سرباز بریتانیایی در آن مستقرند را آغاز روند افغانی کردن جنگ در جنوب افغانستان دانسته که با سفر آقای براون به این منطقه اعلام شده است.

به نظر نویسنده، افغانستان باید با کمک های جامعه جهانی در تمام عرصه ها به سوی بی نیازی از حضور نظامی خارجی ها به پیش برود و باید نیروهای افغان به تدریج جای نیروهای خارجی را بگیرند.

آرمان ملی در مطلبی چگونگی مبارزه با فساد در افغانستان را به شدت مورد انتقاد قرار داده و آن را "نمایشی" خوانده که بازیگران آن نه تنها مقامهای دولت افغانستان، بلکه "مقامهای بلندپایه "آمریکایی، اروپایی و حتی کشورهای اسلامی" هم هستند.

به نظر نویسنده، ظرف هشت سال گذشته در مبارزه با تروریسم نه تنها گروههای القاعده، طالبان و حزب اسلامی نابود نشدند، بلکه فعالیت های تروریستی در افغانستان گسترش یافته و پایگاه های تروریستی در منطقه مستحکمتر شده است.

نویسنده مطلب رسانه ها را هم متهم کرده است که در پخش "تبلیغات و طرح های عوام فریبانه" برای مغشوش کردن اذهان عمومی به گونه گسترده ای کمک می کنند.

اراده در مطلبی خطاب به آقای کرزی به قلم روح الله حبیب، کارشناس اقتصادی، نوشته که افغانستان نیازمند دولتی نیرومند است و باید در آن افراد شایسته به کار گماشته شوند.

نویسنده افزوده که "ما تباه شدیم، ما قربانی رقابت های ابرقدرت ها شدیم، سی سال است که ما در آتش می سوزیم" و خطاب به آقای کرزی نوشته که "امکانات برایت فراهم شد، از آن استفاده نتوانستی، کشورهایی که به تو کمک کردند، می گویند این کشور (افغانستان) مورد اعتماد نیست، این کشور پر از فساد است".

آقای حبیب در ادامه نوشته که آقای کرزی رئیس جمهوری کشوری با ذخایر زیرزمینی بسیار غنی است، اما افزوده که با کارهای کوچک نمی شود مردی بزرگ شد. نویسنده همچنین افزوده که برای اجرای کارهای مهم باید مشکلات را قبول کرد و "اگر کارهای مهمی کنی، مردی بزرگ شده می توانی، به شرط این که دولتداری را بدانی".

ماندگار مدعی شده است که فهرست اعضای کابینه جدید آقای کرزی پیش از معرفی به مجلس نمایندگان از نظر برخی سفارتخانه های کشورهای قدرتمند، از جمله آمریکا و بریتانیا می گذرد.

به نظر روزنامه، این وضعیت از سویی به آقای کرزی این فرصت را می دهد که خود را از "زورگویی برخی وزیران و همچنین از شر وعده هایی که به یاران انتخاباتی خود داده است، نجات یابد".

با این حال، سرمقاله نویس ماندگار با توجه به کشمکش هایی که بر سر تعیین اعضای کابینه وجود دارد، این احتمال را مطرح کرده که ممکن است معرفی اعضای کابینه جدید به مجلس باز هم به تعویق افتد.

آقای کرزی خود پیش از این گفته است که احتمالاً فهرست وزیران جدید ظرف هفته جاری به مجلس نمایندگان فرستاده خواهد شد.