پوزش اسقف بریتانیایی به دلیل ستایش از طالبان

Image caption دکتر ونیر تاکید کرد منظورش همکاری با طالبان بعد از پایان عملیات نظامی در افغانستان بوده است

اسقف جدید نیروهای مسلح بریتانیا از این که گفته است طالبان افغانستان را باید به خاطر "راسخ بودن اعتقادشان" ستود، عذرخواهی کرده است.

روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف، روز دوشنبه گفتگویی با اسقف استیون ونیر را چاپ کرده است که در آن او گفته است طالبان را ستایش می کند چون اعتقاد راسخی دارند و به یکدیگر وفادارند.

دکتر استیون ونیر گفت روزنامه دیلی تلگراف، از بخشی از گفته های او استفاده کرده است که در نهایت باعث شده معنی حرف های او اشتباه برداشت شود.

او به بی بی سی گفت: "من سعی ندارم از طالبان حمایت کنم. آنچه آنها در حال حاضر انجام می دهند، شیطانی است."

استقف ونیر گفت "عمیقا متاسف" خواهد شد اگر به کسی به دلیل آنچه در شماره امروز روزنامه دیلی تلگراف منتشر شده، اهانت شده باشد و امیدوار است موقعیت شغلی او با خطر مواجه نشود.

اسقف استیون ونیر به دیلی تلگراف گفته است هیچکس در غرب آنچه طالبان به آن پایبند است را تائید نمی کند اما این که بگوییم هر چه آنها می گویند بد است نیز کمکی به حل مشکلات نمی کند "چون واقعا توصیفی صادقانه نیست."

او گفت نگرش ها در مورد طالبان بیش از حد ساده اندیشانه بوده است و شورشیان را باید در بحث هایی که در باره جنگ در افغانستان می شود، مشارکت داد.

اسقف استیون، که عضو کلیسای انگلستان است، به این روزنامه گفت اگر طالبان را "شیطان مطلق" به تصویر بکشیم، رسیدن به راه حلی صلح آمیز برای افغانستان دشوار خواهد بود.

او گفته است برخی از روش هایی که طالبان برای جنگیدن به کار می برند، شرافتمندانه یا قابل قبول نیست اما استدلال کرد که نشان دادن آنها به عنوان اهریمن نیز کمکی به حل مسائل نمی کند.

اسقف استیون به دیلی تلگراف گفت: "ما باید به یاد داشته باشیم که شمار زیادی از مردم به دلایل مختلف تحت نفوذ طالبان هستند و ما نمی توانیم همه آنها را با یک چوب برانیم. اگر همه آنها را شیطان توصیف کنیم و چهره ای تاریک و مخوف به آنها بدهیم، حل وضعیتی غامض را آسان نکرده ایم."

اما دکتر ونیر امروز (14 دسامبر)، در گفتگو با بی بی سی اذعان کرد که ساده لوحی کرده که این حرف ها را زده است.

او گفت: "من اصلا به دنبال حمایت از طالبان نبوده ام، برعکس من حامی نیروهای بریتانیا در افغانستان هستم."

اسقف جدید نیروهای بریتانیا گفت نحوه تدوین گفتگوی او با روزنامه دیلی تلگراف باعث شده که اظهارات او "به شدت سرد و بی احساس" به نظر برسد.

او تاکید کرد که منظورش همکاری با طالبان بعد از پایان عملیات نظامی در افغانستان بوده است.

دکتر ونیر گفت: "عبارتی کوتاه از درون گفتگویی بلند برجسته شده است. منظور من از گفتن این که همه را نمی توان با یک چوب راند این بوده است که طالبان و طرفدارانشان بشر هستند و در میان آنها افرادی هستند - ما چه می دانیم - که ممکن است بتوانیم با آنها وارد مذاکره شویم."

روان ویلیامز، اسقف اعظم کانتربری، اخیرا آقای ونیر را از سوی کلیسای انگلستان به عنوان اسقف نیروهای مسلح بریتانیا منصوب کرد.

از زمان سقوط رژیم طالبان در سال 2001 تا کنون، 237 سرباز بریتانیایی در افغانستان کشته شده اند.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، روز گذشته (13 دسامبر)، در جریان سفری غیرمنتظره به کابل، قول داد تلاش ها برای شکست طالبان جان تازه ای خواهد گرفت.

مطالب مرتبط