روزنامه های کابل: سه شنبه ۲۴ قوس

تصمیم اخیر مجلس نمایندگان افغانستان، مبنی بر عدم رایگیری در باره اعضای دوتابعیته کابینه آینده و مبارزه با فساد در این کشور، از مهمترین موضوعهای بازتاب یافته در صفحات روزنامه های چاپ امروز کابل است.

اگر چه هنوز به درستی مشخص نیست که چه تعداد از اعضای کابینه آینده افغانستان را افراد دوتابعیته تشکیل می دهند، اما مجلس در نشست روز گذشته خود تصمیم گرفت که موضوع رایگیری این گونه افراد در دستور مجلس قرار نگیرد.

سروش ملت با اشاره به تصمیم اخیر مجلس نمایندگان مبنی بر عدم بررسی صلاحیت وزیران دوتابعیته، نوشته که نمایندگان مجلس باید با این موضوع "بدون احساسات، گرایش ها و حب و بغض های کاذب" برخورد کند.

این روزنامه همچنین تاکید کرده که نمایندگان باید روند رایگیری در باره تایید یا رد صلاحیت های اعضای کابینه بعدی را با "وسواس و جدیت تمام و بدور از هر گونه احساسات قومی، حزبی و زبانی" انجام دهند. به نظر سروش ملت، این رایگیری باید منجر به تشکیل کابینه ای متعهد، متخصص در کشور شود.

"دوتابعیته ها از حضور در کابینه محروم شدند" تیتر اول روزنامه هشت صبح است که در آن نوشته این تصمیم احتمالاً باعث تاخیر در معرفی اعضای کابینه جدید به مجلس نمایندگان خواهد شد.

قرار است اعضای کابینه جدید حامد کرزی روز چهارشنبه آینده، ۲۵ قوس/آذر، به مجلس معرفی شوند.

هشت صبح همچنین افزوده که این تصمیم باعث آن خواهد شد که آقای کرزی در باره گزینه های جدید فکر کند، در حالی که به تعبیر نویسنده، او از سوی جامعه جهانی هم برای تشکیل تیمی پاسخگو تحت فشار است و از سوی دیگر هواداران سیاسی اش او را برای حضور پررنگ خود در کابینه در تنگنا قرار داده است.

همین روزنامه همچنین در سرمقاله خود در باره مبارزه با فساد در افغانستان نوشته که آقای کرزی در پاسخ به "فرمایش های خارجیان" تصمیم به برگزاری کنفرانس ملی در این مورد گرفت و نه به درخواست های عاجزانه مردم این کشور که قربانیان اصلی فسادند.

این کنفرانس امروز، ۲۴ قوس/آذر، در کابل برگزار شد و قرار است برای سه روز گفتگوهای آن برای جستجوی راهکارهای بهتر برای مبارزه با فساد ادامه یابد.

هشت صبح انتقاد کرده که در این نشست رابطه فقر و فساد، عدالت و نقش آن در ریشه کنی فساد و همچنین یافتن تعریفی مشخصی از فساد در کشور در نظر گرفته نشده است.

ماندگار مبارزه با فساد در افغانستان را "برنامه ای همیشه ناکام" خوانده و افزوده که در سالیان گذشته "چپاول و اختلاس" در ادارات دولتی به یک "فرهنگ" مبدل شده است.

به نظر نویسنده، نبود سیستم موثر و کارآمد در ادارات دولتی، کم بودن حقوق کارمندان پایین رتبه دولت، نبودن حس مسئولیت پذیری و وجدان کاری، از مهم عوامل فساد در کشور است.

نویسنده همچنین افزوده که نقش مافیای مواد مخدر، مافیای اقتصادی و حضور نیروهای خارجی را نباید در افزایش فساد را هم نباید نادیده گرفت.

ماندگار در سرمقاله خود اقدام مجلس نمایندگان در باره نپذیرفتن فهرست وزیران دوتابعیته برای بررسی صلاحیت های آنها را "اقدامی مسئولانه و نیک" دانسته است. روزنامه افغانستان موضوع تقویت ارتش ملی افغانستان، به ویژه در جنوب کشور را مهم و "تضمینی دوامدار" برای تامین امنیت در کشور دانسته است.

به نظر روزنامه، اگر جامعه جهانی "موازنه منطقی" را در افزایش سربازان خارجی و تجهیز و آموزش نیروهای ارتش ملی افغانستان در نظر بگیرد، هم امنیت کشور تامین می شود و هم ارتش نیرومند در این کشور تشکیل خواهد شد.

سرمقاله نویس افغانستان افزوده که تقویت ارتش ملی تا حدی باید ادامه یابد که ارتش افغانستان بتواند در سطح منطقه به عنوان یک ارتش نیرومند بتواند با شورش ها مقابله و از عزت کشور دفاع کند.

روزنامه نخست توانایی های ارتش افغانستان را در چهار سال آینده که بتواند مسئولیت کامل تامین امینت این کشور را به عهده بگیرد، مورد تردید قرار داده است.

روز گذشته وزارت دفاع افغانستان از یک برنامه سه مرحله ای خبر داد که نیروهای امنیتی این کشور را قادر می کند که به دفاع مستقلانه از کشور خود بپردازند.

به نظر نویسنده نخست برای عملی شدن چنین برنامه ای هیچ " روزنه ای " برای خوشبینی در این مورد وجود ندارد.

روزنامه باختر کشته شدن شانزده مامور پلیس را در دو حادثه جداگانه در روز دوشنبه، بیست و سوم قوس/آذر، در بغلان و هلمند را مهم دیده و آن را با کشته شدن سربازان خارجی در افغانستان مقایسه کرده است.

به نوشته روزنامه باختر، کشته شدن سربازان افغان اگر به گونه دسته جمعی صورت نگیرد، هیچ واکنشی را بر نمی انگیزد، در حالی که وقتی یک سرباز خارجی کشته می شود، به خبر جهانی مبدل می شود.

نویسنده روزنامه این گونه کشته شدن ها را "مرگ های گمنام" خوانده و از عدم توجه دولت در حفظ جان سربازان این کشور انتقاد کرده است.

روزنامه راه نجات اعلام آغاز خروج نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۱۱ از افغانستان را هشداری برای آقای کرزی از سوی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا دانسته است.

این روزنامه سخنان آقای اوباما در این خصوص را "تازه و تعجب برانگیز" دانسته و با لحن تمسخرآمیزی نوشته که "از ترساندن کرزی چیزی نصیب آمریکا نمی شود".

راه نجات افزوده که "درست است که تیم آقای کرزی یکی از عوامل ناکامی هشت سال گذشته بوده"، اما به نظر روزنامه، آمریکا و همپیمانان آن از "عوامل اصلی ناکامی" در مبارزه با تروریسم هستند.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته که غربی ها، از جمله آمریکا و بریتانیا تلاش می کنند که انتخابات پارلمانی سال آینده افغانستان به تعویق افتد.

انیس افزوده که "اعمال نفوذ" در مسائل سیاسی افغانستان از یک سو عملی برای نادیده گرفتن ارزشهای قانونی افغانستان و از سوی دیگر مغایر همکاری های بشردوستانه است.

این روزنامه دولتی این اعمال نفوذ را به نحوی با حمایت مالی منابع خارجی در برگزاری انتخابات افغانستان دانسته و افزوده است که اگر به افغانها اعتماد شود، آنها انتخابات را با هزینه کمتر از آنچه که پیش از این برآورد می شد، برگزار کنند.

روزنامه اراده مشکل پناهجویان افغان را "درد بی درمان" توصیف کرده و نوشته است که هنوز پس از گذشت هشت سال از حکومت جدید در این کشور، نزدیک به هفت میلیون شهروند افغان در خارج از کشور خود زندگی می کنند.

نویسنده اراده در این رابطه دولت افغانستان را متهم می کند و باور دارد که فساد دولتی و کشتار غیرنظامیان به وسیله نیروهای خارجی سبب شده است که موضوع پناهجویان هم چنان حل نشده باقی بماند.