نشریات کابل: پنجشنبه 26 قوس

روزنامه های چاپ آخرین روز هفته در کابل، به مسایل مختلفی از جمله سفر اخیر ژنرال دیوید پتریوس به پاکستان، یورش پلیس به یک تلویزیون خصوصی در کابل، روز جهانی مهاجرت و مسایل دیگری پرداخته اند.

روزنامه آرمان ملی بازداشت یک خبرنگار و یک کارمند یک تلویزیون خصوصی در کابل را در یادداشت اصلی خود بازتاب داده و آن را "خلاف قوانین نافذه" در افغانستان دانسته است.

روز گذشته پلیس کابل به دستور دادستانی کل به یک تلویزیون خصوصی یورش برد و یک خبرنگار و یک کارمند این تلویزیون را برای چند ساعت بازداشت کرد.

روزنامه آرمان ملی به این نظر است که تخطی های رسانه ای از سوی کمیسیونی که در همین راستا فعالیت دارد، باید پیگیری شود.

روزنامه ویسا از اختلافات شدید میان آمریکا و پاکستان در امر مبارزه با تروریسم پرده برداشته و نوشته پاکستان در این مبارزه سیاست دوگانه را اعمال می کند.

به نوشتنه این روزنامه ژنرال پتریوس، فرمانده کل نیروهای آمریکایی در خاورمیانه و آسیای مرکزی در سفری که به پاکستان داشت از دولت این کشور خواهان بازداشت سران شورای کویته شد.

ولی به نوشته روزنامه ویسا این درخواست از سوی مقامات پاکستانی به دلیل عملیات در وزیرستان رد شده است.

به باور نویسنده ویسا این گونه سیاست باعث می شود که مبارزه با تروریسم به موفقیت نیانجامد و منطقه هم چنان درگیر بحران باقی بماند.

روزنامه چراغ به مناسبت روز جهانی مهاجرت به مشکلاتی اشاره کرده که پناهجویان افغان با آن مواجه هستند.

روزنامه از دولت و نهادهای بین المللی خواسته که در رفع مشکلات پناهجویان افغان اقداماتی را آغاز کنند که از ادامه روند مهاجرت افغان ها به کشورهای دیگر بکاهد.

روزنامه ماندگار با اشاره به انفجار انتحاری روز سه شنبه در کابل که منجر به کشته و زخمی شدن حدود چهل و پنج غیرنظامی شد، می نویسد این گونه حوادث نشان می دهد که هنوز نیروهای افغان و خارجی توانایی لازم برای تامین امنیت را ندارند.

نویسنده ماندگار در ادامه از دولت افغانستان انتقاد می کند که در اصلاح و موثریت نهادهای امنیتی این کشور توجه لازم را به خرج نداده است.

نویسنده این روزنامه به این باور است که شناسایی و تصفیه هسته های فاسد در دستگاه امنیتی می تواند موثریت این نیروها را افزایش دهد.

روزنامه دولتی انیس عامل فساد اداری در افغانستان را تنها دولت این کشور ندانسته و در کنار آن از موجودیت فساد در نهادهای بین المللی نیز انتقاد کرده است.

انیس می نویسد یکی از اهداف کنفرانس ملی مبارزه با فساد در افغانستان این است که جلو فعالیت های خودسرا برخی نهادهای خارجی که در ترویج فساد دست دارند، گرفته شود.

مطالب مرتبط