روزنامه های کابل: شنبه ۲۸ قوس

موضوع معرفی کابینه جدید حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به مجلس نمایندگان، در روزنامه های چاپ امروز بازتاب گسترده ای داشته است.

اعضای کابینه جدید افغانستان امروز به طور رسمی به مجلس نمایندگان معرفی شدند.

روزنامه افغانستان نوشته که آقای کرزی در گزینش اعضای کابینه خود تحت فشار داخلی و خارجی قرار داشته که آزادی انتخاب را برای او با محدودیت هایی روبرو کرده است.

به نوشته این روزنامه، اعلام غیررسمی نامهای اعضای کابینه در دیداری با اعضای مجلس نمایندگان تا حدودی به نگرانی ها و سردرگمی در مورد اعضای کابینه پایان داد، اما به نظر نویسنده، داوری در باره این که این کابینه تا چه حدی به مطابق خواست مردم و جامعه جهانی است، پیش از موقع است.

سرمقاله نویس روزنامه افغانستان در ادامه افزوده که آقای کرزی در انتخاب اعضای کابینه خود احتمالاً دقت و وسواس زیادی به خرج داده تا از یک سو "مشارکت ملی" و از سوی دیگر "تعهد، کارآیی و تخصص" آنان را مورد توجه قرار دهد.

ماندگار معرفی کابینه جدید را "فرصتی دیگر" برای آقای کرزی برای ایجاد حکومتی کارآمد، پی بردن به اشتباههای گذشته و تشخیص عمده ترین مشکلات و نیازهای جامعه" دانسته است.

این روزنامه تاکید کرده که اگر آقای کرزی در مورد آزادی بیان و مسائل فرهنگی تغییر نیاورد، بیانگر این است که او علاقه مندی به ادامه وضعیت موجود دارد و عزم جدی برای مبارزه با فساد و اصلاح اشتباههای گذشته ندارد.

"کابینه ای ضعیف تر در راه است" تیتر اول هشت صبح است که در آن نوشته براساس فهرست منتشر شده، کابینه جدید از لحاظ ساختاری ادامه کابینه های پیشین و "بسیار ضعیف تر از کابینه های قبلی" آقای کرزی است.

به نظر نویسنده، "تشکیل کابینه یک جناحی با مشارکت اعضای طرفدار رئیس جمهوری، معاونان و حواریون حاضر در ارگ (کاخ ریاست جمهوری)، نمی تواند کابینه ملی" باشد.

هشت صبح همچنین در ادامه مطلب افزوده که هرچند مجلس نمایندگان با تصمیم گیری های گذشته خود چشم انداز مثبت را از مردم گرفته است، اما چگونگی برخورد با اعضای کابینه جدید آزمونی است برای نشان دادن "صداقت و اصل نمایندگی" اعضای مجلس و اعاده "اعتماد از دست رفته".

راه نجات هم بررسی صلاحیت های اعضای کابینه جدید را آزمونی برای مجلس نمایندگان دانسته و تاکید کرده است که مجلس نمایندگان باید در پی "جبران اشتباههای گذشته خود" در روند رای گیری در باره اعضای کابینه باشد.

به نظر نویسنده، اگر مجلس اشتباه های خود را باره بررسی سوابق تحصیلی و توانایی های مدیریتی" وزیران پیشنهادی تکرار کند، دیگر اعتباری به "خانه ملت" نخواهد ماند.

راه نجات تاکید کرده که مجلس باید در باره وزیرانی که در مقامهای خود ابقا شده اند، باید دقت لازم کار گیرد و کارکردهای آنها را در وزارتخانه های تحت امر آنها بررسی کند "تا ناکارآمدهای گذشته باردیگر به کابینه راه یابند".

آرمان ملی در سرمقاله امروز خود تاکید کرده که وزارتخانه های کلیدی نباید در دست یک قوم قرار بگیرد و افزوده که مردم انتظار داشتند که در "عدالت" در ترکیب کابینه جدید رعایت شود.

این روزنامه پرسیده که اگر در تشکیل کابینه "اصل شایسته سالاری" در نظر گرفته نشود و "مصلحت های قومی و سیاسی" در نظر باشد، چرا در ترکیب آن دو نفر از یک قوم در دو وزارتخانه کلیدی دفاع و داخله (کشور) برگزیده شود.

اگر چه تا حال فهرست نهایی اعضای کابینه اعلام نشده ولی بر اساس فهرستی که روز گذشته برخی منابع در اختیار رسانه ها قرار دادند، عبدالرحیم وردک به عنوان وزیر دفاع و حنیف اتمر به عنوان وزیر داخله در مقامهای خود ابقا شده اند. این دو عضو کابینه از قوم پشتون هستند.

آرمان ملی در ادامه هشدار داده که اگر مجلس نمایندگان به فهرست پیشنهادی آقای کرزی رای بدهد، روزنه های امید به روی مردم بسته خواهد شد و فساد و ناامنی در کشور افزایش خواهد یافت.

روزنامه های نخست و هشت صبح "نامه سرگشاده" رنگین دادفر اسپنتا، سرپرست وزارت خارجه افغانستان به رئیس جمهوری این کشور را منتشر کرده اند که در آن انتقادهای شدیدی را علیه دادستانی کل مطرح کرده است.

آقای اسپنتا این نامه را در پاسخ به سخنان اخیر فضل احمد فقیریار، معاون دادستانی منتشر کرده که گفته بود نام سرپرست وزارت خارجه در فهرست ۲۱ نفری درج است که متهم به فساد مالی اند.

آقای اسپنتا در این نامه خطاب به آقای کرزی نوشته است: "دلیل این که این نامه را به شما می نویسم این است که می خواهم تا مردم افغانستان بدانند که چگونه در این دستگاه (دادستانی کل) بی سر و ته حقیقت باژگونه می شود و میهن فروشان خریداران وطن را به سخره می گیرند."

سرپرست وزارت خارجه در این نامه دادستانی کل را "دستگاه بی کاره و عدالت ستیز" و سخنان آقای فقیریار را "دروغ و هرزه سرایی" خوانده است. او افزوده که "من از رویارویی در مصاف های ایدئولوژیک هراس ندارم".

در این نامه همچنین آمده است: "اگر دستگاه دادستانی شما و این همه هیاهو در باره مبارزه با فساد جدی است، پس مجدانه در پی کار رفت و نه این که با عزت و کرامت انسان ها بازی کرد. با آن که می دانم سودی نخواهد داشت. امروز از دستگاه سارنوالی (دادستانی) شما شکایت می کنم و عذرخواهی معاون سارنوالی را نیز نمی پذیرم."

مطالب مرتبط