واکنشها به کابینه پیشنهادی حامد کرزی

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان

نمایندگی سیاسی سازمان ملل در کابل از معرفی کابینه جدید افغانستان استقبال کرده و فهرست وزرای پیشنهادی را "تشویق کننده" خوانده است.

یک سخنگوی این سازمان در کابل گفت که ترکیب کابینه پیشنهادی، تا حد زیادی مطابق انتظارات سازمان ملل متحد است.

پیش از این، کای آیده، فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان هشدار داده بود که جامعه جهانی حضور جنگسالاران را در کابینه آینده افغانستان تحمل نخواهد کرد.

در عین حال، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و برخی از کشورهای متحد افغانستان نیز نسبت به ساختار کابینه پیشنهادی آقای کرزی ابراز خوشبینی کرده اند.

آندرس فوگ راسموسن، دبیر کل ناتو گفت که در این کابینه افراد "کار فهم و حرفه ای" تعیین شده اند.

سفارت کانادا در کابل نیز با استقبال از ترکیب کابینه پیشنهادی، از پارلمان افغانستان خواسته که در تائید و یا رد صلاحیت این وزرای پیشنهادی، از دقت لازم کار گیرد.

'انتظارات جهانی'

با آنکه در کابینه پیشنهادی، بسیاری از وزارتهای کلیدی به افرادی واگذار شده که در کابینه قبلی نیز در همین سمتها قرار داشتند، اما تغییرات هر چند اندکی نیز در تعیین افراد صورت گرفته است.

در کل، برای هشت وزارت، وزرای جدید پیشنهاد شده که بسیاری از آنها نامهای ناآشنایی هستند.

اگرچه فهرست وزرای پیشنهادی، با انتقادهای پراکنده ای از سوی برخی اعضای مجلس افغانستان روبرو شده، اما در سطح بین المللی، واکنشها نسبت به آن مثبت بوده است.

نخست وزیر بلژیک که برای دیدار با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان وارد کابل شده، در یک کنفرانس خبری گفت که ساختار کابینه جدید با انتظارات جامعه جهانی مطابقت دارد.

او گفت: "تصمیمی که رئیس جمهور افغانستان در مورد کابینه گرفته چیزی است که جامعه جهانی، به ویژه بلژیک انتظار آن را داشت."

او افزود: "تلاش ها به منظور حکومتداری سالم و مبارزه با فساد برای ما ارزش دارد، اگر رئیس جمهور کرزی یک کابینه فعال داشته باشد و به مردم نشان دهد که به طور درست می تواند حکومتداری کند برای ما لازم است تا در اینجا حضور نظامی داشته باشیم، سرمایه گذاری کنیم و از دیگر کشورها هم بخواهیم تا اینجا سرمایه گذاری کنند."

حضور 'کمرنگ' زنان

نیلاب مبارز، یک سخنگوی نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل نیز گفت که در ترکیب کابینه جدید، به خواستهای سازمان ملل متحد توجه شده است.

خانم مبارز می گوید: "نماینده خاص سرمنشی ملل متحد همیشه تقاضا کرده که افرادی وارد کابینه شوند که بتوانند اصلاحات لازم را برای تامین صلح و توسعه در افغانستان بوجود بیاورند. کابینه جدید آنگونه که به نظر می رسد، تا حالا در سمت و جهت مناسب روان است."

با این حال خانم مبارز گفت که سازمان ملل متحد انتظار داشت تعداد زنان در کابینه جدید بیشتر می بود، اما به این مسئله در کابینه پیشنهادی توجه زیاد نشده است.

آقای کرزی تنها یک زن را وارد کابینه جدید خود کرده که آن هم برای وزارت امور زنان پیشنهاد شده است.

نمایندگان شماری از نهادهای جامعه مدنی و فعالان حقوق زنان، در یک گردهمایی جداگانه در کابل، نسبت به حضور کمرنگ زنان در کابینه پیشنهادی انتقاد کردند.

این زنان گفتند که آقای کرزی در جریان مبارزات انتخاباتی خود به زنان وعده داده بود که حضور آنها را در حکومت تقویت خواهد کرد.

با این حال، آقای کرزی در جواب به این نگرانی ها گفته است که برخی "ریاست های مهم" و وزارتخانه هایی را برای زنان در نظر گرفته است.

مطالب مرتبط