به روز شده:  17:34 گرينويچ - سه شنبه 22 دسامبر 2009 - 01 دی 1388

عکس هایی از آرشیو ملی افغانستان

اخیراً مرکز منبع اطلاعات افغانستان در دانشگاه کابل مجموعه ای از عکس های اسناد محفوظ در آرشیف (آرشیو) ملی افغانستان را چاپ کرده است.

این مجموعه همراه با توضیحاتی است در باره این عکس ها و دیگر اسنادی که در آرشیو نگه داری می شود. شماری از عکس ها و اسنادی که در این مجموعه چاپ شده، در جاهای دیگر کمتر دیده شده و یا هیچ دیده نشده است.

آرشیو ملی افغانستان شامل چند بخش است که نسخه های خطی و اسناد تاریخی از بخش های عمده آن است.

در بخش نسخه های خطی بیش از هفت هزار نسخه خطی نگه داری می شود که شامل نسخه هایی از قرآن، کتابهای مختلف و خطوط خوشنویسی است. این آثار از لحاظ تاریخی و هنری ارزشمند است.

در بخش اسناد تاریخی حدود ۱۵۰ هزار سند مهم تاریخی نگه داری می شود که عمدتاً شامل عکس، نقاشی، فرمانهای پادشاهان، پیمانها و موافقتنامه های دولت با دولت های خارجی، نشریات چاپی و دیگر اسناد حقوقی و قضایی می شود.

در این آرشیو همچنین مهرهای حکام و قاضیان دوره های مختلف و همچنین اسکناس هایی که در دوره های مختلف در کشور چاپ شده موجود است.

آرشیو ملی افغانستان در ۱۷ سنبله/شهریور ۱۳۵۲ در چارچوب کتابخانه های عامه ایجاد شد و در سال ۱۳۵۶ خورشیدی به ساختمان کنونی آن منتقل شد.

ساختمان کنونی آرشیو ملی را عبدالرحمان خان برای پسرش حبیب الله ساخته بود، ولی دهها سال به عنوان آموزشگاه نظامی از آن استفاده می شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.