کشف تجهیزات لابراتواری در هرات پس از ۲۵ سال

مقامات اداره معارف (آموزش و پرورش) هرات می گویند یک محموله تجهیزات لابراتواری (آزمایشگاهی) را که در یک مدرسه دولتی این شهر نگهداری می شده به طور اتفاقی پس از ۲۵ سال کشف کرده اند.

غلام حضرت تنها، رییس معارف هرات می گوید این محموله شامل بیش از ۱۰۰ نوع تجهیزات لابراتواری به ارزش ۵۰ میلیون افغانی است که در زمان حکومت دکتر نجیب الله، از سوی اتحاد جماهیر شوروی وقت، به معارف هرات کمک شده بود.

به گفته رییس معارف هرات، این تجهیزات که شامل لوازم مورد نیاز لابراتواری در بخش های کیمیا (شیمی)، بیولوژی (زیست شناسی)، فیزیک، ریاضی و جیولوجی (زمین شناسی) است که نیازمندی های ۵۰۰ مدرسه را در این ولایت رفع خواهد کرد.

رییس معارف هرات گفت: "جای تاسف است که ما ۲۵ دوره (دانش آموزان را) از صنف ۱۲ فارغ دادیم و ۲۵ سال ما محتاج لابراتوار بودیم و دانش آموزان ما به علت عدم وجود امکانات (لابراتواری) به صورت نظری درس می خواندند اما به صورت عملی چیزی نمی دانستند، (در حالیکه) این تجهیزات در تحویل خانه های (انبارهای) معارف هرات قفل شده بود."

رییس معارف هرات از مسئولان وقت اداره معارف هرات نیز به علت عدم استفاده از این امکانات انتقاد کرد.

رییس معارف هرات همچنین گفت پیش از شروع سال تحصیلی جدید، این تجهیزات با در نظر داشتن توازن میان مدارس شهر ولسوالی های هرات توزیع خواهد شد تا در سال آینده تحصیلی مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته آقای تنها، علاوه بر تجهیزات به دست آمده، وزارت معارف افغانستان نیز، بودجه ای بالغ بر ۳۰ میلیون افغانی نیز به منظور خرید لوازم و تجهیزات لابراتواری در اختیار معارف هرات قرار گرفته است که با این مقدار تجهیزات، نیازمندی های لابراتواری ۸۵ تا ۹۰ درصد از مدارس هرات رفع می گردد.

مسئولان معارف هرات می گویند دوره های آموزشی نیز برای شماری از آموزگاران شهر و ولسوالی های این ولایت به راه انداخته خواهد شد.

مدارس دولتی به تناسب مدارس خصوصی، از امکانات کمک آموزشی اندکی برخوردار هستند، اما با استفاده از امکانات به دست آمده کنونی، مدارس دولتی نیز از این امکانات بهره مند خواهند شد.