نشریات کابل: پنجشنبه 3 جدی

هشدار یک فرمانده طالبان پاکستانی به تقویت جنگجویان طالبان در افغانستان در برابر نیروهای خارجی، موضوع اصلی مورد بحث در شماری از روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه نخست تهدید طالبان پاکستانی را برای اعزام نیرو به افغانستان در یادداشت اصلی خود مورد ارزیابی قرار داده و آن را به طعنه، "پیامد نبرد ارتش پاکستان با هراس افکنی" دانسته است.

روزنامه نخست به این باور است که احتمال اعزام نیروهای تازه طالبان پاکستانی در جنگ با نیروهای ضد تروریسم در افغانستان بخشی از راهبرد سازمان استخباراتی پاکستان برای "امتیازگیری" از جامعه جهانی است.

روز گذشته برخی از رسانه های غربی گزارش دادند که یک فرمانده ارشد طالبان پاکستانی در واکنش به اعزام نیروهای تازه آمریکایی به افغانستان، هشدار داده که هزاران جنگجوی تازه نفس را برای مقابله با این نیروها به افغانستان می فرستد.

روزنامه انیس هم به همین موضوع پرداخته و نوشته که جنگجویان طالبان برای جنگ با نیروهای خارجی به افغانستان اعزام نمی شوند.

نویسنده انیس باور دارد که طالبان در پاکستان صدمات فراوان دیده اند و حالا برای مخفی شدن به مناطقی نیاز دارند که از نظر نظامی، کوهستانی باشد.

انیس در ادامه می نویسد که افغانستان به دلیل کوهستانی بودن بهترین محل برای پنهان شدن نیروهای فراری طالبان محسوب می شود.

روزنامه آرمان ملی با اشاره به فصل سرما از توانمندان درخواست کرده که به کمک بی نوایان بشتابند.

روزنامه آرمان ملی در ادامه مطلب خود می نویسد در این شب و روزها هزاران خانواده افغان به مشکل بی سرپناهی و فقر رو به رو هستند.

روزنامه ویسا گفتگوی سفیر روسیه در افغانستان را با یک نشریه آلمانی مهم دیده که گفته است آمریکا در جنگ افغانستان پا در جای پای اتحاد شوروی می گذارد.

سفیر روسیه در افغانستان در این مصاحبه به مواردی اشاره می کند که روس ها در زمان اشغال افغانستان انجام دادند و موجب بدنامی آن ها در سطح جهانی شد.

نویسنده ویسا اظهارات سفیر روسیه را "واقعبینانه" ارزیابی کرده و نتیجه گرفته که اگر آمریکایی ها از اشغال افغانستان توسط روس ها درس نگیرند به همان سرنوشت دچار می شوند.

روزنامه اصلاح ساختن بندهای آب را مهم ترین اولویت دولت خوانده و نوشته با احداث چنین بندهای آبی بخش بزرگی از زمین های افغانستان بارور می شود.

این روزنامه به ساختن دو بند آب در ولایت بغلان اشاره کرده که در نتیحه ای آن هزاران هکتار زمین آبیاری می شود.

مطالب مرتبط