کریسمس در افغانستان، عملیات نظامی را محدود کرد

Image caption در سالهای اخیر عید کریسمس در افغانستان در میان خارجی ها بیشتر برگزار می شود

نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان ضمن برگزاری مراسم عید کریسمس، گفته اند که عملیات نظامی خود را برای یک روز محدود کرده اند.

امروز، بیست و پنجم دسامبر، صد هزار سرباز خارجی مستقر در افغانستان، که بیشتر آنها مسیحی هستند، عید کریسمس را عمدتاً در پایگاههای خود برگزار کردند.

فوری ره، فرمانده بلندپایه نیروهای هوایی ناتو در افغانستان گفت نیروهای تحت امر ناتو در این کشور به مناسبت عید کریسمس، عملیات نظامی خود را محدود کرده اند.

این فرمانده ناتو گفت: "ما تلاش می کنیم که امروز هر کس (سربازان) در پایگاه های شان باشند. اگر به عملیات نیاز نباشد، امروز در قندهار، شیندند و کابل در جاده ها گشتزنی نخواهیم کرد."

او افزود: "همانطور که کریسمس در خانه تجلیل می شود، ما هم می خواهیم که در خانه های خود (قرارگاه های خود) باشیم."

"به همان نسبت که آمریکا و ناتو امیدوارند، من هم امیدوارم که خشونت ها در همه مناطق افغانستان، از جمله کابل کاهش یابد." حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان هم عید میلاد مسیح را مناسبتی ویژه دانسته و این روز را به نیرو های خارجی مستقر در این کشور تبریک گفته است.

این در حالی است که ناتو در اعلامیه ای گفته است که شماری از شورشیان را در ولایت میدان وردک بازداشت کرده و شماری در ولایت پکتیکا هم بازداشت و چند شورشی مسلح دیگر را هم در این ولایت کشته است.

ناتو شمار این افراد را مشخص نکرده اما گفته است که افرادی که در پکتیکا کشته یا بازداشت شده اند، مربوط به گروه جلال الدین حقانی بوده اند.

Image caption در افغانستان بیش از صد هزار سرباز خارجی مستقرند

در سالهای اخیر، با افزایش شمار نیروهای خارجی در افغانستان، مراسم کریسمس در محلاتی که خارجی ها حضور دارند، برگزار می شود.

در مغازه ها هم هدیه های ویژه کریسمس، مانند درخت، گل، عکسهای بابا نوئل و چراغ به فروش گذاشته می شود و افراد زیادی این نوع هدیه ها را می خرند و در مراسم کریسمس به دوستان خود هدیه می دهند.

البته خریداران این هدیه ها را خارجی ها تشکیل می دهند، اما محی الدین، مغازه داری در کابل گفت که برخی افغانها هم هدیه ویژه کریسمس را می خرند و به دوستان خارجی خود می دهند.

ولی این مغازه دار کابلی گفت که خرید عیدی های کریسمس امسال در مقایسه با سالهای گذشته تا حدی کاهش یافته است.

محی الدین گفت که در سالهای گذشته که امنیت به گونه بهتری تامین بود، مراسم کریسمس در جاهای متعددی برگزار می شد، اما امسال این مراسم در میان خارجی ها هم محدودتر شده است.

عید کریسمس در گذشته ها هم به نحوی در کابل میان سفارتخانه های کشورهای خارجی برگزار می شد، ولی این مراسم بسیار محدود بود. امسال هم برخی سفارتخانه ها به تجلیل از این مراسم پرداخته اند.

مطالب مرتبط