کار ساخت و ساز 'مکروریانها' در کابل از سر گرفته شد

بلاکهای مکروریان
Image caption این بلاکها محل زندگی هزاران خانواده افغان است

وزارت توسعه شهری افغانستان اعلام کرده که کار ساختمان سازی مجتمع های مسکونی در ساحه مکروریانهای شهر کابل را پس از یک وقفه حدود بیست ساله از سر گرفته است.

مسئولان این وزارت می گویند این ساختمانها که با هدف کمک به رفع کمبود مسکن در شهر کابل ساخته می شوند، شامل بیست بلاک رهایشی خواهد بود.

گفته شده که این مجتمع ها حدود یک سال پس از آغاز به کار ساختمان سازی، به بهره برداری سپرده خواهد شد.

با ورود هزاران نفر از مهاجران افغان از کشورهای خارجی به افغانستان ظرف سالهای اخیر، کابل، به شدت با کمبود مسکن روبرو شده است.

مجتمع مسکونی "مکروریان" به دلیل ارائه خدماتی چون مرکز گرمی و تامین آب در آن، بیشتر مورد توجه خانواده ها بوده است.

هم اکنون حدود هفتاد و پنج هزار اپارتمان در متجمع های رهایشی مکروریانها در کابل وجود دارد که به گفته مسئولان، حدود یکصد و ده هزار شهروند کابل در آن سکونت دارند.

'محیط وسیع و امکانات بهتر'

وزارت توسعه شهری افغانستان می گوید، با تکمیل کار ساخت و ساز بلاکهای جدید، هشتصد اپارتمان جدید نیز به این متجمع ها افزوده می شود.

Image caption مسئولان می گویند، هشتصد اپارتمان جدید را به این بلاکها می افزایند

مسئولان این وزارت می گویند، توزیع این اپارتمانها، در گام نخست برای افرادی صورت خواهد گرفت که در سالهای گذشته برای خریداری اپارتمانها پول پرداخته بودند، اما اپارتمانی در اختیار آنها قرار نگرفته بود.

در قدم دوم، به گفته مسئولان، کارمندان دولتی و افراد "مستحق" اجازه دارند هر اپارتمان را در برابر پهل تا چهل و پنج هزار دلار خریداری کنند.

وزارت توسعه شهری افغانستان می گوید که این ساختمانها از سوی یک شرکت ساختمانی خصوصی افغانی در شش طبقه ساخته خواهد شد و محیط آن، وسیع تر از ساختمانهای کنونی خواهد بود.

کار اعمار مجتمع های رهایشی مکروریان در کابل، در دهه پنجاه آغاز شد.

کارگران روسی که در افغانستان مستقر بودند، در نخستین بلاکهای مکروریانها اقامت داشتند.

اما پس از ورود قشون سرخ به افغانستان در سال 1357 خورشیدی، کار ساخت و ساز این بلاکها ادامه یافت و کارمندان دولتی در افغانستان، فرصت یافتند تا اپارتمانهای این بلاکها را به شکل قرضه خریداری کنند.

این بلاکها اما، در سالهای اخیر و پس از آنکه هزاران خانواده افغان از کشورهای خارجی به افغانستان بازگشتند، مورد توجه ویژه قرار گرفت و قیمت خرید و فروش و کرایه آن، به شدت بالا رفت.