"عاملان" قتل معاون امنیت ملی افغانستان باز داشت شدند

عبدالله لغمانی
Image caption آقای لغمانی در اثر یک حمله انتحاری کشته شد

مسئولان اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرده است که چهار نفر را به اتهام دست داشتن در یک حمله انتحاری که منجر به مرگ معاون اول این اداره شد، بازداشت کرده است.

در این حمله که حدود چهار ماه پیش در شهر مهترلام، مرکز ولایت لغمان در شرق افغانستان انجام شد، بیش از بیست نفر کشته شدند که عبدالله لغمانی، معاون اداره امنیت ملی افغانستان، رئیس شورای ولایتی لغمان و رئیس اجرایی ولایت لغمان نیز در میان آنها بودند.

اداره امنیت ملی افغانستان می گوید که ظرف چهار ماه گذشته، عملیات گسترده ای را برای رد یابی عاملان این حمله انتحاری راه اندازی کرده بود.

در یک اعلامیه ای که از سوی اداره امنیت ملی منتشر شده، آمده است که "عاملان این حمله انتحاری" در حالی بازداشت شدند که برنامه انفجار یک لاری(کامیون) مملوء از مواد انفجاری را در ولایت لغمان طراحی کرده بودند.

به گفته مسئولان امنیت ملی، در این موتر حدود دو هزار و پانصد کیلوگرم مواد انفجاری جاسازی شده و دو "شهروند پاکستانی" مسئولیت انفجار دادن آن را برعهده گرفته بودند.

اما عاملان طراحی این حمله قبل از اجرای آن باز داشت شدند.

در اعلامیه از یکی از بازداشت شده ها، به نام عبدالرحمان یاد شده که به گفته مسئولان امنیت ملی، مسئول عملیات نظامی گروه طالبان در ولایت لغمان بوده است و سه نفر دیگر نیز همراهان او بوده اند.

این اعلامیه افزوده که افراد بازداشت شده، در اعترافات اولیه خود گفته اند که از سوی افرادی به نامهای شهیدخیل و مولوی کبیر در شهر پیشاور پاکستان، دستور اجرای حمله انتحاری به هدف معاون امنیت ملی را دریافت کرده بودند.

اما هنوز معلوم نیست که بازجویی از این افراد و اعترافات آنها، تحت چه شرایطی صورت گرفته است.

مطالب مرتبط