دولت افغانستان: قربانیان حادثه اخیر کنر، غیر نظامی بوده اند

Image caption تلفات غیر نظامیان در افغانستان بارها سبب نارضایتی مردم شده است

یک هیات دولتی افغانستان که در مورد تلفات غیر نظامیان در ولایت شرقی کنر مشغول تحقیق بودند می گویند، برخلاف ادعای نیروهای ائتلاف، همه قربانیان این حادثه غیر نظامی بوده اند نه شورشی.

مقام های نیروهای ائتلاف ضد تروریسم قبلا از انجام عملیات مشترکی با نیروهای افغان سخن گفته بودند که در آن عده ای شورشی کشته شده و سلاح های که از محل به دست آمده نشان می دهد که آنها غیر نظامی نبوده اند.

اما اعضای هیات تحقیق در مورد عاملان این حادثه اظهار نظر های متفاوتی داشته اند، یک سخنگوی این هیات گفته است که در این عملیات تنها نیروهای آمریکایی دخیل بوده اند. اما اسدالله وفا سرپرست این هیات تحقیق، هویت نیروهای شرکت کننده در این عملیات را روشن نکرد.

اسدالله وفا رئیس سمع شکایات دفتر ریاست جمهوری که خود در راس این هیات به محل حادثه رفته بود، در گفت و گو با بی بی سی گفت:" ده نفر در این حادثه کشته شده اند که از این میان هشت تن از آنها شاگردان مکتب(دانش آموز) هستند. ما ازمدیر مکتب مسئولان معارف در آنجا پرسیدم آنها تائید کردند که این شاگردان روز قبل از آن که به قتل برسند در مکتب حاضر بودند.

دو تن دیگر یکی صاحب خانه ای است که دانش آموزان در آنجا کشته شده اند و دیگری هم آنگونه که هیات تحقیق می گوید، مهمان او بوده است.

آقای وفا افزود تحقیقا آنها نشان می دهد که کشته شده گان بی گناه بوده اند:"شاهدان عینی و محاسن سفیدان محل، که ما دیروز با آنها حرف زدیم، هیچکسی تائید نمی کرد که آنها با القاعده رابطه داشته اند، این ممکن نیست که کسی دانش آموز باشد و با القاعده هم رابطه داشته باشد."

بی اطلاع؟

هیات تحقیق می گوید نیروهای امنیتی محل، پلیس، امنیت ملی و همچنین نیروهای خارجی مستقر در ولایت کنر هیچکدام از انجام عملیاتی در این ولایت که منجر به قتل این ده نفر شده اطلاع نداشته اند، نیروهای آمریکایی مستقر در محل به هیات تحقیق گفته اند ما بعد از یکی دو ساعت پس از وقوع حادثه مطلع شدیم که عملیاتی در آنجا انجام شده است.

دفتر هماهنگی نیروهای خارجی و افغان در ولایت کنر نیز از این عملیات اظهار بی اطلاعی کرده اند.

آقای وفا در گفتگو با بی بی سی در پاسخ به این سوال که پس در این صورت چه افراد یا نیروهایی در این حادثه دست داشته اند، اظهار بی اطلاعی کرد اما گفت که:" نیروهایی که این عملیات را اجرا کرده اند، از کابل به کنر اعزام شده بودند."

اسدالله وفا گفت در نتیجه تحقیق آنها آنچه مشخص شده این است که کشته شده گان افراد غیر نظامی بوده اند. او گفت نتایج تحقیق آنها به زودی در اختیار رئیس جمهور کرزی قرار خواهد گرفت.

اعتراض در کابل و جلال آباد

گزارشها حاکی است که ده ها تن از دانش آموزان، دانشجویان و استادان دانشگاه امروز در کابل با راه اندازی تظاهراتی آنچه را که کشتارغیرنظامیان درولایت کنرخواندند، تقبیح کردند. آنها خواهان بیرون شدن سربازان خارجی ازافغانستان و پایان یافتن آنچه کشتار غیرنظامیان افغان ازسوی نیروهای خارجی می خواندند، شدند.

تظاهرات مشابهی از سوی صدها تن در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان نیز گزارش شده است.

مطالب مرتبط