سربازان افغان با سلاحهای جدید تجهیز می شوند

Image caption سربازان افغان بارها شکایت کرده اند که نمی توانند در برابر حملات گروه های مسلح، از سلاحهای دست داشته خود به درستی استفاده کنند.

وزارت دفاع افغانستان می گوید در نظر دار تا همزمان با افزایش تعداد سربازان افغان، روند نوسازی سلاحهای آنان را نیز به اجرا بگذارد.

مسئولان این وزارت می گویند تا حالا چهل و هشت هزار نفر از سربازان ارتش به سلاح سبک استاندارد ناتو مسلح شده اند و بیش از هزار و صد دستگاه سلاح سنگین نوع جدید نیز در اختیار ارتش افغانستان قرار داده شده است.

وزارت دفاع افغانستان انتظار دارد که تا پایان سال جاری خورشیدی بخش اعظم سربازان افغان با سلاح های استاندارد ناتو مجهز خواهند شد.

این سلاح ها، به گفته مقامات افغان، از نوع تجهیزات مورد استفاده سربازان ناتو است.

آگاهان امور، یکی از عوامل ضعف نیروهای افغان در مبارزه با جنگجویان را، کیفیت پایین سلاح هایی می دانند که در اختیار نیروهای افغان قرار دارد.

سربازان افغان بارها شکایت کرده اند که نمی توانند در برابر حملات گروه های مسلح، از سلاحهای دست داشته خود به درستی استفاده کنند.

بیشتر سلاح هایی که در اختیار نیروهای افغان قرار دارد، تاریخ مصرف آن گذشته و کیفیت خود را از دست داده است.

با آنکه درجريان برنامه خلع سلاح عمومی از واحدهای سابق وزارت دفاع، هزاران توپ، تانک و ديگر سلاحهای سنگين جمع آوری شد، اما اين سلاح ها و تجهیزات دوباره در اختيار ارتش افغانستان قرار داده نشد.

کشورهای کمک کننده افغانستان، در سال 2006 میلادی توافق کردند که نیروهای افغان را با سلاح های جدید مجهز کنند، اما این روند، تا حالا تکمیل نشده است.

قرار است در ظرف پنج سال آینده آمریکا 16 میلیارد دلار به ارتش افغانستان کمک کند. از این پول برای آموزش ارتش، جذب نیروهای جدید به ارتش و پرداخت حقوق ماهیانه افسران و سربازان ارتش استفاده خواهد شد.

ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می گوید تاکنون 17 میلیارد و 350 میلیون دلار به ارتش افغانستان کمک شده است.

در حال حاضر ارتش افغانستان 90 هزار نیرو دارد و قرار است تا پنج سال دیگر شمار ارتش به 240 هزار نفر برسد. و در آن صورت قرار است ارتش افغانستان عملیات علیه شورشیان را به تنهایی به عهده بگیرد.

با این حال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به خبر نگاران گفت که کمک جامعه جهانی برای ارتش افغانستان کافی نیست و آنها در نظر دارند در کنفرانس لندن کمکهای بیشتری را برای تقویت ارتش افغانستان از جامعه جهانی بخواهند.

مطالب مرتبط