به روز شده:  11:40 گرينويچ - پنج شنبه 31 دسامبر 2009 - 10 دی 1388

دشوار ی های مجاهدین پس از تهاجم شوروی به افغانستان

سی سال پیش، ورود ارتش سرخ به افغانستان در 6 جدی 1358 خورشیدی تحولات بزرگی را در افغانستان، منطقه و معادلات قدرت در روابط بین المللی رقم زد.

افغانستان با این اقدام میدان جنگی بین قدرتهای بزرگ اتحاد شوروی و ایالات متحده آمریکا به نمایندگی از غرب شد، تحولی که اثرات چشمگیری بر رویدادهای سیاسی سی سال گذشته داشته و روابط بین کشورهای منطقه را دستخوش تغییرات بزرگی کرد.

واشنگتن با این اقدام تبلیغات وسیعی را در سطح بین الملل علیه مسکو به راه انداخت و گروههای مجاهدین را از طریق پاکستان تقویت و مسلح کرد. یکی از مسئولان عملیات افغانستان در سازمان استخبارات مرکزی آمریکا، سیا، بعدها با اشاره به این دوران اذعان کرد که هیچ فرمانده جهادی از کمکهای ما بی نصیب نماند.

عوامل تعدد گروه های مجاهدین کدام هاست، این گروه ها با چه دشواری های مواجه بودند، چه موانع بر سر راه وحدت عمل و وحدت سازمانی آنها وجود داشت؟

در برنامه صدای شمای این هفته با کمک شما این پرسش ها را به بررسی می گیریم.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

شما می توانید دیدگاههای و پرسشهای خود را با شیوه های زیر با ما در میان بگذارید:

شام پنجشنبه هنگام پخش برنامه صدای شما (6:45 بعد از ظهر به وقت کابل، و 2:15 بعد از ظهر به وقت لندن) به شماره 00442078360331 زنگ بزنید.

یا به شماره 00447786208888 اس.ام.اس یا پیامک بفرستید.

شما همچنین می توانید نظرات و سوالات خود را به نشانی زیر ایمیل کنید:

dari@bbc.co.uk

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.