اتهام های پرونده بلک واتر رد شد

خودروی آسیب دیده در جریان درگیری سال 2007 کارمندان بلک واتر
Image caption این حادثه خونین در سال 2007 روابط آمریکا و عراق را تیره کرد

یک قاضی آمریکایی اتهام های پنج کارمند پیمانکار امنیتی بلک واتر را در قتل هفده غیرنظامی عراقی در سال 2007 رد کرده است.

این پنج پیمانکار که حفاظت از دیپلماتهای آمریکایی در عراق را بر عهده داشتند متهم به قتل عمد و گشودن آتش به روی مردم عراق بودند.

اما قاضی ریکاردو اربینا گفته است وزارت دادگستری آمریکا از مدارکی استفاده کرده که دادستان ها قول داده بودند بکار نبرند.

این پنج نفر اتهام قتل را نپذیرفته اند اما یک پیمانکار ششم قتل حداقل یک عراقی را پذیرفته است.

این کشتار در میدان نیسور بغداد انجام شد و بر روی روابط آمریکا و عراق تاثیری جدی گذاشت.

وکلای این پنج نفر گفته اند آنها در دفاع از خود مجبور به شلیک گلوله به روی مردم شدند اما بسیاری از شاهدان عینی و همینطور خانواده قربانیان می گویند این کشتار بدون هیچ تحریکی از جانب مردم صورت گرفت.

مدارک مورد اختلاف اظهارات این پنج متهم است که پس از وقوع این حادثه به مسئولین تحقیقاتی وزارت خارجه آمریکا ارائه شد و قول داده شده بود که از آنها استفاده ای علیه متهمین نشود و تنها در تشکیل این پرونده به دادستانها کمک کند.

اما قاضی اربینا می گوید دادستانها خلاف عهد خود عمل کرده اند و توجیهات دولت آمریکا در این زمینه "تناقض آمیز، غیرقابل باور و فاقد اعتبار" بوده است.

دین بوید سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس از این تصمیم قاضی ابراز ناراحتی کرده و گفته است دادستانها مشغول بررسی گزینه های موجود هستند.

این پنج پیمانکار عبارتند از دونالد بال، داستین هرد، اون لیبرتی، نیک سلتن و پال سلوگ.

این افراد همگی از نظامیان سابق آمریکا هستند که در حین خدمت مفتخر به نشانهایی شده اند.

اتهام قتل عمد ممکن بود حداکثر 30 سال حبس برای هر یک از آنها به همراه بیاورد. وکلای این افراد گفته اند موکلینشان از تصمیم قاضی بسیار خشنودند.

کارمندان شرکت بلک واتر از سال ۲۰۰۳ حفاظت از کارمندان دولت آمریکا را در عراق به عهده داشته است. اما این شرکت در چند مورد به استفاده بیش از حد از زور در حین کار متهم شد که یکی از این موارد ماجرای سال ۲۰۰۷ بود.

پس از آن مجوز فعالیت این شرکت در عراق تمدید نشد و نام این شرکت که دفتر مرکزی آن در ایالت کارولینای شمالی است به XE تغییر کرد.

مطالب مرتبط