سال گذشته تلفات غیرنظامی در افغانستان کاهش یافت

Image caption تلفات غیرنظامیان در افغانستان از موضوع های جنجال برانگیزی شمرده می شود

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرده است که تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۰۹ این کشور در مقایسه با سال میلادی قبل از آن هجده درصد کاهش یافته است.

مقامات این کمیسیون می گویند مجموع کل افراد غیرنظامی که در سال ۲۰۰۹ میلادی در افغانستان کشته شدند به ۱۴۴۲ نفر می رسد، در حالی این آمار در سال پیش به ۲۱۱۸ تن می رسید.

فرید حمیدی، عضو کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفته است در میان غیرنظامیانی که در سال ۲۰۰۹ میلادی کشته شدند، ۲۶۰ کودک و بیش از صد زن هم بوده اند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان محدود شدن عملیات هوایی و افزایش فشار بر نیروهای بین المللی برای دفت بیشتر در اجرای عملیات خود در افغانستان را از دلائل عمده کاهش تلفات غیرنظامیان می داند.

آقای حمیدی گفت: "من فکر می کنم یکی عوامل کاهش تلفات غیرنظامیان این بوده که فشار به صورت مداوم وجود داشته بر دولت افغانستان و نیروهای بین المللی در افغانستان. در این رابطه تهداتی هم از جانب وزارت دفاع افغانستان و هم از جانب وزارت دفاع آمریکا و نیروهای بین المللی داده شده که کوشش می کنند که حقوق افراد غیرنظامی در جریان جنگ رعایت شود."

او افزود: "مساله دیگری که بر آن تاکید می شد این بود که خطا در بمباران نیروهای هوایی زیاد بود و تلفات ناشی از بمباران های هوایی تقریباً در صدر جدول عوامل تلفات غیرنظامیان قرار داشت... من فکر می کنم محدود شدن حملات هوایی یکی از عوامل کاهش تلفات غیرنظامیان بوده است."

با این حال، آقای حمیدی گفته است که تعداد زیادی از غیرنظامیان در اثر حملات انتحاری و انفجار بمب های کنار جاده ای توسط شورشیان و شماری دیگر در پی حملات نیروهای خارجی مستقر در افغانستان کشته شده اند. آقای حمیدی گفت آمار ارائه شده شامل کل تلفات غیرنظامیان در سراسر افغانستان نیست بلکه این آمار افرادی را شامل می شود که در محلاتی است که گزارشگران کمیسیون حقوق بشر به آنجا دسترسی داشته اند کشته شده اند.

این درحالی است که بخش حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی که حدود دو ماه پیش منتشر کرد، تلفات غیر نظامیان را در شش ماه اول سال ۲۰۰۹ میلادی ۱۰۱۳ نفر خواند و گفت که این آمار ۲۴ درصد افزایش را در مقایسه با زمان مشابه در سال ۲۰۰۸ نشان می دهد.

در این گزارش همچنین آمده که مخالفان مسلح دولت افغانستان پایگاه های خود را در مناطق غیرنظامی برپا می کنند تا تشخیص جنگجویان از افراد غیرنظامی مشکل شود و واکنشهای ملی و بین المللی را در برابر نیروهای خارجی را بر انگیزند.

مطالب مرتبط