ابراز تاسف مقامات عراقی از حکم قاضی پرونده بلک واتر

ماموران بلک واتر در عراق-آرشیو
Image caption پس از کشته شدن 17 غیرنظامی عراقی در سال 2007، بلک واتر از عراق بیرون رفت

در پی رد اتهامات وارده به پنج گارد امنیتی شرکت آمریکایی بلک واتر، مقامات عراقی از این موضوع ابراز تاسف کرده و گفته اند عدالت رعایت نشده است.

این واکنش پس از آن بود که یک قاضی آمریکایی اتهام های وارد به این پنج نفر در ارتباط با قتل هفده غیر نظامی عراقی در سال 2007 را رد کرد.

علی البیاتی، یک سخنگوی سفارت عراق در لندن گفت حکم قاضی دادگاه بر اساس نادیده گرفتن غیر قابل قبول شواهد است و به نفع عدالت و قربانیان نیست.

علی الدباغ، سخنگوی دولت عراق گفت تحقیقاتی که عراق در باره این کشتار انجام داده نشان می دهد که این پنج نفر مرتکب "جنایت جدی" شده اند و دولت عراق در صدد محاکمه آنان برخواهد آمد.

موفق الربیعی، مشاور امنیتی سابق عراق که اکنون ریاست کمیته روابط خارجی مجلس عراق را به عهده دارد، پیشنهاد کرد که این پرونده اکنون در عراق به جریان بیافتد.

وجدان مخائیل، وزیر حقوق بشر عراق نیز گفت از تصمیم قاضی آمریکایی متعجب شده است.

پنج گارد امنیتی آمریکایی که حفاظت از دیپلماتهای آمریکایی در عراق را بر عهده داشتند متهم به قتل عمد و گشودن آتش به روی مردم عراق شده بودند.

این پنج نفر اتهام قتل را نپذیرفته بودند اما ششمین مامور محافظ، به کشتن حداقل یک عراقی اعتراف کرده بود.

وکلای متهمین گفته بودند که موکلان آنها در دفاع از خود مجبور به شلیک گلوله به روی مردم شده بودند اما بسیاری از شاهدان عینی و همینطور خانواده قربانیان می گفتند این کشتار بدون هیچ تحریکی از جانب مردم صورت گرفته بود.

شرکت بلک واتر از سال ۲۰۰۳ حفاظت از کارمندان دولت آمریکا را در عراق به عهده داشت، اما کارمندان این شرکت در چند مورد به استفاده بیش از حد از زور در حین انجام وظیفه متهم شدند که یکی از این موارد ماجرای سال ۲۰۰۷ بود.

پس از آن مجوز فعالیت این شرکت در عراق تمدید نشد و نام این شرکت که دفتر مرکزی آن در ایالت کارولینای شمالی است به XE تغییر کرد.

مطالب مرتبط