رای گیری در مورد اعضای کابینه جدید افغانستان آغاز شد

وزیران پیشنهادی در مجلس نمایندگان

رای گیری در مورد وزیران پیشنهادی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در مجلس نمایندگان این کشور آغاز شده و قرار است تا ساعات دیگر نتایج آن روشن شود.

آقای کرزی ۲۳ وزیر پیشنهادی خود را پس از هفته ها تاخیر در ۲۸ قوس/آذر و یک وزیر دیگر را در روزهای بعدی به مجلس نمایندگان معرفی کرد.

در میان این افراد، کسی برای پست وزارت خارجه پیشنهاد نشده و گفته شده است فردی که به این مقام معرفی می شود، پس از کنفرانس لندن، که تا کمتر از یک ماه دیگر برگزار می شود، معرفی خواهد شد.

رای گیری در مجلس به گونه "سری" است و نمایندگان به هر وزیر پیشنهادی به طور جدگانه رای تایید یا رد می دهند.

شماری از کارشناسان مسائل سیاسی در افغانستان به این نظرند که وزیران پیشنهادی با توجه به دو هفته زمانی که برای جلب توجه نمایندگان داشته اند، شانس زیادی برای گرفتن رای تایید نمایندگان دارند.

بررسی صلاحیت های این وزیران پیشنهادی در دو هفته گذشته بارها در داخل مجلس به مرزهای باریکی کشانده شد و پرسش های انتقادآمیز برخی از نمایندگان از آنها جنجال آفرید.

مبارزه با فساد و برنامه های آینده وزیران پیشنهادی از مسائل مهمی بود که در جریان بررسی صلاحیت های آنها بارها موضوع بحث های مجلس شد.

در ماههای اخیر موضوع مبارزه با فساد در ادارات دولتی افغانستان انتقادهای شدید داخلی و همکاران بین المللی دولت این کشور را برانگیخت.

Image caption بیشتر وزیران پیشنهادی اعضای کابینه سابق آقای کرزی هستند

گزینش اعضای کابینه جدید آقای کرزی هم تحت تاثیر همین انتقادها برای چند هفته به تاخیر افتاد، اما منتقدان آقای کرزی می گویند ترکیب کابینه جدید بیانگر تحولی در امر مبارزه با فساد در این کشور نیست.

بیشتر اعضای این کابینه را وزیران پیشین تشکیل می دهند و بیشتر مقامهای کلیدی هم در اختیار آنان است.

از سوی دیگر برخی از نهادهای مدنی سهم اندک زنان در این کابینه را مورد انتقاد قرار داده اند. آقای کرزی در کابینه جدید خود مانند کابینه قبلی اش تنها یک زن را به عنوان وزیر امور زنان راه داده است.

تاکید آقای کرزی در جریان مبارزات انتخاباتی و پس از آن در تشکیل کابینه جدیدش بر "مشارکت ملی" بوده و گفته است که کابینه او باید آیینه ترکیب اجتماعی مردم افغانستان باشد.

ولی برخی از منتقدان او بر "تخصص" اعضای کابینه جدید تاکید کرده اند، موضوعی که آقای کرزی می گوید در کابینه جدید او تا حدود زیادی رعایت شده است.

فهرست وزیران پیشنهادی:

۱. وزیر دفاع: عبدالرحیم وردک ۲. وزیر داخله (کشور): حنیف اتمر ۳. وزیر انرژی و آب: اسماعیل خان ۴. وزیر مالیه(دارایی): عمر زاخیلوال ۵. وزیر عدلیه(دادگستری): سرور دانش ۶. وزیر معارف(آموزش و پرورش): فاروق وردک ۷. وزیر تحصیلات عالی(علوم):عبیدالله عبید (جدید) ۸. وزیر حج و اوقاف:عنایت الله بلیغ (جدید) ۹. وزیر فواید عامه: میرزا حسین عبداللهی(جدید) ۱۰. وزیر اطلاعات و فرهنگ: سید مخدوم رهین (جدید) ۱۱. وزیر صحت: محمد امین فاطمی ۱۲. وزیر زراعت: محمد آصف رحیمی ۱۳. وزیر اقتصاد: انوارالحق احدی (وزیر دارایی پیشین) ۱۴. وزیر معادن: وحیدالله شهرانی(قبلا وزیر تجارت) ۱۵. وزیر مخابرات و تکنولوژی معلوماتی : امیرزی سنگین ۱۶. وزیر تجارت و صنایع: غلام محمد ییلاقی(جدید) ۱۷. وزیر احیا و انکشاف دهات(توسعه روستاها: ویس احمد برمک(جدید) ۱۸. وزیر کار و امور اجتماعی: اسماعیل منشی (جدید) ۱۹. وزیر ترانسپورت و هوانوردی: محمدالله بتاش (جدید) ۲۰. وزیر امور زنان:حُسن بانو غضنفر ۲۱. وزیر عودت مهاجران:عنایت الله نظری(جدید) ۲۲. وزیر سرحدات، اقوام و قبائل: سید حامد گیلانی(جدید)

۲۳. وزیر مبارزه با مواد مخدر: ژنرال خداداد

۲۴. وزیر شهرسازی: یوسف پشتون

سیستم جدید رای گیری

سیستم رای گیری امروز جدید است و به نحوی است که کار را بسیار ساده کرده است. دفترچه ای برای رای گیری آماده شده که هر ورق از آن به یک وزیر اختصاص یافته است، به هر نماینده یک دفتر می دهند و نمایندگان با علامت گزاری مثبت یا منفی در هر ورق از آن رای می دهند و دفترچه را به صندوق رای می اندازند.

بعد از پایان رای گیری، اوراق مربوط به هریک از وزرا را روی هم می گذارند تا تعداد آراء مثبت و منفی هر وزیر مشخص شود.

مطالب مرتبط