درخواست کمک برای برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان

کمیسیون انتخابات افغانستان از "مراجع ملی و بین المللی" درخواست کرده است که منابع مالی مورد نیاز برای برگزاری انتخابات پارلمانی سال آینده را در اختیار این کمیسیون قرار دهد.

انتخابات گذشته افغانستان متکی به کمک های بین المللی بوده است، ولی اخیراً برخی مقام های غربی، با اشاره به "تقلب"هایی که در انتخابات اخیر ریاست جمهوری این کشور صورت گرفت، در مورد پرداخت هزینه انتخابات پارلمانی سال ۱۳۸۹ افغانستان ابراز بی میلی کردند.

به همین دلیل مقامات دولت افغانستان اخیراً به رایزنی در باره تامین منابع مالی این انتخابات پرداختند، اما مجلس نمایندگان این کشور در نشست عمومی روز پنجشنبه گذشته خود (۱۰ جدی/دی) با تصویب بودجه انتخابات پارلمانی آینده مخالفت کرد.

نمایندگان این مجلس مقامات کمیسیون انتخابات را به ضعف مدیریت و دستکاری در نتایج انتخابات ریاست جمهوری متهم کردند. شماری از اعضای مجلس در این نشست تاکید کردند که تا زمانی که این مساله حل نشده، هیچ گونه بودجه ای را در اختیار کمیسیون کنونی قرار نخواهند داد.

پیش از این نعیم فراهی، عضو مجلس به بی بی سی گفت: "با بعضی از اعضای سفارت ها که دیدار کردیم، آنها هم به همین عقیده هستند و می گویند در صورتی که کمیسیون تقلبی و والی ها و ولسوالهای تقلبی بر سر اقتدار باشند، مصرف دوصد (دویست) میلیون دلار هیچ معنا ندارد و نمی تواند به شفافیت کمک کند. بهتر است که اول تصفیه شود، بعد امنیت تامین شود و بعد انتخابات پارلمانی برگزار شود".

اما کمیسیون انتخابات در تازه ترین اعلامیه خود گفته است که "هر گونه تاخیر در پرداخت بودجه مورد نیاز و یا عدم وجود شرایط امنیتی مناسب، می تواند در برگزاری به موقع و مناسب انتخابات تاثیر (منفی) داشته باشد".

مقامات این کمیسیون گفته اند که برای برگزاری انتخابات پارلمانی سال آینده خورشیدی، برنامه ریزی و تلاش کرده اند که "تمامی مراحل انتخاباتی را با شفافیت کامل عملی کنند".

این مقامات همچنین گفته اند که بر اساس ماده ۸۳ قانون اساسی، که می گوید انتخابات پارلمانی ۳۰ تا ۶۰ روز پیش از پایان دوره کاری مجلس نمایندگان در ماه سرطان/تیر برگزار شود، رسماً به اطلاع نهادهای دخیل رسانده که آمادگی لازم را داشته باشند.

این در حالی است که اخیراً محمد یونس قانونی، رئیس مجلس نمایندگان به اعضای این مجلس اعلام کرد که انتخابات پارلمانی در بهار آینده و مطابق با زمان تعیین شده در قانون اساسی برگزار خواهد شد.

تا حال مقامات ارشد دولت افغانستان با حضور حامد کرزی، رئیس جمهوری، آقای قانونی و مسئولان کمیسیون انتخابات در دو نوبت نشست مشترک، بر برگزاری به موقع این انتخابات تاکید کرده اند.

با این حال هنوز مشخص نیست که هزینه انتخابات پارلمانی سال آینده چگونه تامین خواهد شد و مخالفتی که از سوی اعضای مجلس با کارکردهای مقامات کمیسیون انتخابات مطرح شده، چگونه حل خواهد شد تا زمینه های برگزاری انتخابات هموار شود.

مطالب مرتبط