روزنامه های کابل: شنبه ۱۲ جدی

رای گیری در باره صلاحیت های وزیران پیشنهادی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در مجلس نمایندگان این کشور، در روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر مورد بحث قرار گرفته است.

آقای کرزی حدود دو هفته پیش ۲۴ عضو کابینه جدید خود را برای بررسی صلاحیت های آنها به مجلس معرفی کرد و قرار است امروز صلاحیت های آنها به رای گذاشته شود.

روزنامه نخست تاکید کرده که نمایندگان مردم باید هنگام رای گیری "خدا را شاهد و ناظر و بیچارگی های بزرگ مردم را در پیش چشمان شان داشته باشند".

نویسنده افزوده که چگونگی برخورد نمایندگان با کابینه پیشنهادی نشان می دهد که آنها از انتظارهای مردم چه فهم و درکی دارند. روزنامه تاکید کرده که نمایندگان در تصمیم گیری خود "مستقلانه" عمل کنند.

نخست هشدار داده است که اگر نمایندگان خلاف انتظار مردم عمل کنند، اعتماد به قوه مقننه از دست خواهد رفت و زمینه برای ایجاد نهادهای قانونگذاری "دیکته پذیر" هموار خواهد شد.

راه نجات امروز را "روز سرنوشت" خوانده و افزوده که امروز خانه ملت باید "استقلال، حاکمیت ثبات امنیت، بازسازی، آبادی، نیازها و بایدها و در کل آینده ملت را رقم زند."

نویسنده مطلب همچنین نوشته که "امروز روز بازی با ملت و روز بازی با رای، خواسته، منفعت و مصلحت این ملت نیست". نویسنده تاکید کرده نمایندگان باید به افراد شایسته رای بدهند.

نویسنده راه نجات با اشاره به برخی "فشارهای داخلی و خارجی" در باره ترکیب اعضای کابینه نوشته که بر اساس "اصول خانه ملت"، تنها کارنامه و سوابق وزیران پیشنهادی ارزش دارد و نه حرف های داخلی و خارجی.

آرمان ملی در مطلب صفحه نخست خود نوشته که شماری از اعضای مجلس نمایندگان پیش از رای گیری در باره تایید یا رد صلاحیت های وزیران پیشنهادی، "مهمان ارگ (کاخ) ریاست جمهوری شدند".

نویسنده مطلب شماری از این نمایندگان را نام برده و همچنین نوشته که حدود ۲۰ تن از وزیران پیشنهادی هم در این مهمانی حضور داشتند و دو نفر از آنان سخنرانی هم کردند.

روزنامه در ادامه مطلب افزوده که در این مهمانی "وعده ها و پیمانهایی" هم از سوی شرکت کنندگان این مهمانی صورت گرفت، اما نویسنده توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرده است.

انیس، روزنامه دولتی، سال جدید میلادی را "سال امید، بیم و آزمون" دانسته و هشدار داده که اگر جهان موفق به مهار کردن فعالیت های تندروان نشود، "بدون شک آینده پر از اضطراب و نگرانی خواهد بود".

نویسنده ابراز امیدواری کرده که جامعه جهانی و دولت افغانستان برای مقابله با مشکلات در این کشور با "تفاهم و همکاری" چالش ها را از سر راه مردم بردارند.

انیس همچنین به این نظر است که در سال گذشته میلادی مراکز تروریستی در افغانستان و پاکستان، علی رغم مبارزه جدی این کشورها، "تقویت و متمرکز" شد.

روزنامه افغانستان با توجه به گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان مبنی بر کاهش ۱۸ درصدی تلفات غیرنظامیان در این کشور، نوشته که این کاهشی نیست که مردم را قانع کند.

روز گذشته کمیسیون حقوق بشر اعلام کرد که در سال ۲۰۰۹ میلادی ۱۴۴۲ غیرنظامی در افغانستان در عملیات نظامی نیروهای بین المللی و حملات شورشیان کشته شدند. به گزارش این کمیسیون، این آمار در سال ۲۰۰۸ میلادی ۲۱۱۸ تن بوده است.

نویسنده این روزنامه پیشنهاد کرده که مردم، دولت و جامعه جهانی به "تصمیم مشترک" برسند و مردم را از این "رنج تحمیلی و ناخواسته" نجات دهند، اما نویسنده توضیح نداده که این تصمیم مشترک چگونه اتخاذ شود.

سرمقاله نویس روزنامه افغانستان افزوده که شکست دادن و نابود کردن شورشیان در مناطق ناامن از کارهای مهم شمرده می شود، اما نویسنده تاکید کرده که مصونیت جان و مال مردم هم از مسئولیت های دولت و جامعه جهانی است.