واکنشها به رد ۱۷ وزیر پیشنهادی کرزی از سوی مجلس

وزیران پیشنهادی در مجلس نمایندگان

وحید عمر، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در واکنش به رد هفده وزیر پیشنهادی حامد کرزی از سوی مجلس، گفته که آقای کرزی به تصمیم مجلس احترام می گذارد.

اعضای مجلس نمایندگان در رای گیری روز شنبه، ۱۲ جدی/دی، از ۲۴ وزیر پیشنهادی حامد کرزی، رئیس جمهوری تنها به ۷ وزیر رای تایید دادند و بقیه را رد کردند.

عبدالرحیم وردک به عنوان وزیر دفاع، حنیف اتمر، وزیر داخله (کشور)، عمر زاخیل وال، وزیر مالیه (دارایی) و فاروق وردک، وزیر معارف (آموزش و پرورش) و سید مخدوم رهین به عنوان وزیر فرهنگ تایید شدند.

آصف رحمی وزیر زراعت (کشاورزی) بار دیگر برای تصدی این پست رای کافی به دست آورد و حید الله شهرانی، وزیر تجارت که در کابینه جدید به عنوان وزیر معادن پیشنهاد شده است، نیز موفق به کسب رای اعتماد مجلس نمایندگان شد.

اما هفده وزیر پیشنهادی دیگر، از جمله اسماعیل خان، وزیر انرژی و آب و از حامیان عمده آقای کرزی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر و حسن بانو غضنفر، تنها وزیر پیشنهادی زن رد شدند.

وحید عمر، سخنگوی آقای کرزی در یک نشست خبری گفت که اگر چه رد شدن هفده وزیر رئیس جمهوری برای او خوشانید نیست اما به دلیل احترام به قانون اساسی آن به تصمیم مجلس احترام می گذارد.

آقای عمر گفت: "رئیس جمهوری افغانستان برای احترام به قانون اساسی، رشد روند دموکراسی و احترام به تفکیک قوا در دولت افغانستان به تصمیم شورای ملی احترام می گذارد."

پیشتر از این سیامک هروی، یکی دیگر از سخنگویان آقای کرزی در واکنش به رد ۱۷ وزیر پیشنهادی از سوی مجلس اظهار تاسف کرده بود.

همچنین کای آیده، فرستاده ویژه سازمان ملل در افغانستان هم در این مورد واکنش نشان داده و رد بیش از دو سوم اعضای کابینه پیشنهادی آقای کرزی را "عقبگرد سیاسی" خوانده است. او گفته است که این تصمیم مجلس باعث به درازا کشیدن زمان غیابت حکومت بر سرکار در این کشور خواهد شد.

'انتقام'؟

از سوی دیگر جبهه ملی، بزرگترین گروه مخالف سیاسی حکومت آقای کرزی تصمیم رد ۱۷ وزیر پیشنهادی آقای کرزی را منسوب به خود دانسته است.

نعیم فراهی، عضو مجلس و معاون رئیس این جبهه گفت که این گروه در رد ۱۷ وزیر پیشنهادی "صد درصد" نفوذ داشته است و این جبهه برای گرفتن "انتقام" از "تقلب گسترده ای" که آقای فراهی به آقای کرزی و متحدین او در انتخابات اخیر ریاست جمهوری نسبت داد، تصمیم به رد کابینه پیشنهادی او گرفت.

آقای فراهی گفت: "اپوزیسیون در پارلمان خود را قویتر کردند که نتیجه اش را شما دیدید که ۱۰ وزیر متقلب و ۱۰ وزیری که براساس معامله گری های انتخابات گذشته انتخاب شده بودند به علاوه ۷ وزیر بی کفایت، همه شان از طرف اپوزیسیون و دیگر اعضای پارلمان رد شدند."

اما عبدالستار خواصی، منشی (دبیر) مجلس نمایندگان ضمن رد سخنان آقای فراهی گفت که نفوذ مخالفان سیاسی دولت در مجلس کمتر از آن است که بتواند چنین تصمیمی بگیرند.

آقای خواصی گفت: "۱۷ تنی که ناشی از حرکتی ملی بود که در آن تمام وکلای عزیز ملت بر اساس شایستگی را در نظر داشتند، رای اعتماد یا عدم اعتماد دادند. هیچ جناحی، هیچ گروهی و هیچ کسی هم نمی تواند که سنگ این کامیابی را به سینه خود بکوبد و عنوان کند که آنها نفوذ داشتند و توانستند که حکومت یا نظام را فشار بدهند."

رفع ناراحتی؟

Image caption خانم غضنفر با تفاوت دو رای از تصدی پست وزارت امور زنان رد شد

اما شماری دیگر از اعضای مجلس می گویند که آنها با این تصمیم خود ثابت کردند که در کنار ملت هستند و از نشانی ملت با دولت سخن می گویند.

فوزیه کوفی عضو این مجلس به بی بی سی گفت: "فقر روزافزون، ناامنی های گسترده و فساد اداری ملت و نمایندگان مردم را رنج می دهد و به اوج خود رسیده است. نمایندگان ناگزیر شده اند که برای رفع این ناراحتی از طریق آرای خود کوشش کنند تا کابینه ای که واقعاً متعهد به مردم افغانستان باشد، ایجاد شود."

با این حال برخی از نمایندگان مجلس رد ۱۷ وزیر پیشنهادی آقای کرزی را ناشی از "اختلاف میان گروههای سیاسی" در مجلس می دانند.

کبیر رنجبر یکی از این نمایندگان است که در گفتگویی با بی بی سی گفت: "تعداد زیادی از گروههای جهادی و سیاسی با هم اختلافات دیرینه و کهنه ای دارند که در چنین مواقع هم آشکار می شود."

او افزود: "اکثریت این کاندیداهای وزارت از طرف گروههای مختلفی که از آقای کرزی در انتخابات پشتیبانی کرده بودند، بر اساس سهمیه معرفی شده بودند... اما گروههای دیگر به آنها رای ندادند و این تاثیر داشت بر عدم موفقیت تعداد زیادی از کاندیداهایی که معرفی شده بودند."

نمایش قدرت

Image caption اسماعیل از چهره های برجسته جهادی بود که ۱۱۱ رای رد شد و وزیر انرژی آب نشد

اما شماری از کارشناسان مسائل سیاسی رد بیش از دو ثلث اعضای کابینه پیشنهادی آقای کرزی از سوی مجلس را نوعی "نمایش قدرت" از سوی اعضای مجلس در برابر آقای کرزی می دانند.

عزیز رویش تحلیلگر مسائل سیاسی به بی بی سی گفت: "وکلا (نمایندگان) نوعی نمایش قدرت کردند به عنوان فرد در برابر رئیس جمهوری."

او افزود: "وکلا من فردی خود را در برابر من فردی رئیس جمهوری به نحوی به نمایش گذاشتند و این حاصل برخورد قوه اجرائیه با پارلمان در طول دوران کار پارلمان بوده است."

آقای رویش به این نظر است که اعضای مجلس با رویکرد جدید خود "معیارهای جدیدی" را در برخورد میان آقای کرزی و اعضای پارلمان به میان آوردند. به گفته او، این معیارها البته با چالشهایی هم همراه خواهد بود که چگونگی این برخورد را تعیین می کند.

شگفت

Image caption همه هفت وزیر تایید شده در کابینه های گذشته آقای کرزی سابقه دارند

رد ۱۷ وزیر پیشنهادی آقای کرزی از سوی مجلس به نظر بسیاری "شگفت و غیرمنظره" است، اما شهروندان عادی در افغانستان این تصمیم اعضای مجلس را "درست" می دانند.

عبدالبصیر در کابل گفت که اعضای مجلس برای بهبود وضعیت کشور و مردم این تصمیم را گرفته اند. او افزود: "به نظر من کاری خوب کردند."

عنایت الله در شهر مزار شریف در شمال افغانستان گفت: "شاید آنها کار نمی کنند و وظیفه درستی انجام نداده و خدمت به مردم نکرده اند که رد شده اند... کسی که خدمت نمی کند چه به درد می خورد؟"

محمد ناصر می گوید که تصمیم اعضای مجلس "درست" بوده است، اما ایمل اظهار تاسف می کند که شماری از وزیران پیشنهادی که نسبت به مردم "دلسوز" بوده اند، اعضای مجلس به آنها رای ندادند.

با این حال هنوز مشخص نیست که آقای کرزی وزیران رد شده را در حکومت نگه خواهد داشت یا نه.

اعضای مجلس روز گذشته هنگام رای گیری تصمیم گرفتند که تا دو روز دیگر به تعطیلات زمستانی بروند و صلاحیت های وزیران پیشنهادی که به جای وزیران رد شده معرفی خواهند شد را در اجلاس بعدی که اول ماه حوت/اسفند آغاز خواهد شد، بررسی کنند.

مطالب مرتبط