شهردار جدید کابل آغاز به کار کرد

عبدالاحد صاحبی
Image caption دادگاه آقای صاحبی را به چهار سال زندان محکوم کرد، اما آقای کرزی او را "فردی پاک" خواند

در پی بروز جنجال ها میان شهردار پیشین کابل و نهادهای قضایی بر سر فساد مالی در شهرداری، یونس نواندیش به عنوان شهردار جدید این شهر آغاز به کار کرد.

عبدالاحد صاحبی، شهردار پیشین کابل حدود یک ماه پیش به اتهام فساد مالی به چهار سال زندان محکوم شد و دادستانی کل حکم بازداشت او را صادر کرد.

اما آقای صاحبی نه تنها به زندان نرفت بلکه در یک نشست خبری این اتهام ها را "بی بنیاد" خواند و در کنفرانس مبارزه با فساد که با حضور مقامات بلندپایه دولت برگزار شد، شرکت کرد و در آن جا حامد کرزی، رئیس جمهوری از او دفاع کرد و حکم دادگاه را زیر سوال برد.

ولی ظاهراً این جنجال ها باعث شد که آقای صاحبی دیگر نتواند به عنوان شهردار کابل به کار خود ادامه دهد و آقای کرزی روز یکشنبه دستور تعیین یونس نواندیش را به جای او را صادر کرد. مراسم آغاز به کار آقای نواندیش که با حضور ده ها مقام دولتی و خبرنگاران برگزار شد، بار دیگر توجه بسیاری را به سوی نهاد شهرداری کابل جلب کرد.

شهرداری کابل از هشت سال پیش به این سو به عنوان یکی از نهادهای آلوده به فساد شهرت داشته است. در این سال ها چند تن به شهرداری کابل رسیدند، اما با طرح اتهام های فساد یا انتقادهایی در مورد عملکردشان مواجه و از کار برکنار شدند.

ظرف سال جاری خورشیدی، به علاوه آقای صاحبی، یک معاون او و دو کارمند ارشد شهرداری کابل هم از سوی نهادهای قضایی تحت پیگرد قرار گرفتند و محکوم به زندان شدند.

آقای نواندیش در مراسم آغاز به کار خود متعهد شد که با فساد مبارزه و برای جلب کمک های مالی از منابع کمک کننده برای بهبود وضعیت شهر کابل تلاش کند.

او در رشته مهندسی تحصیل کرده و پیش از این به عنوان معاون وزیر انرژی و آب کار کرده و همچنین برای مدتی کارمند یک موسسه غیردولتی آمریکایی در افغانستان بوده است.

آقای نواندیش همچنین در سخنان خود به موضوع "غصب" زمین های دولتی اشاره کرد و گفت که تلاش می کند که جلو آن را بگیرد و توزیع "عادلانه" زمین به نیازمندان را آغاز کند.

در سال های اخیر این موضوع بارها خبرساز شد و شماری از افرادی که "قدرتمند" خوانده می شوند، متهم به غصب گسترده زمین های دولتی شدند، هرچند هیچ کسی تا حال در این مورد به طور مستقیم مورد بازپرس قرار نگرفته است.

به نظر بسیاری سخنان آقای نواندیش تازگی زیادی ندارد و شهردارهای پیشین هم متعهد به انجام آنچه که او به عنوان تعهد خود مطرح کرد، شده بودند.

آقای صاحبی که در زمان آغاز به کارش به عنوان فردی "باتجربه و اهل کار" معرفی شده بود، بسیار زود با انتقادهای مختلف از سوی مردم کابل، رسانه ها و حتی برخی مقام های بلندپایه دولتی مواجه شد.

از جمله عمر زاخیلوال، وزیر مالیه/دارایی انتقادهای شدیدی را علیه او مطرح کرد و در نشستی که باحضور نمایندگان کابل در شورای ملی و شماری از شهروندان کابلی برگزار شد، شهرداری کابل را "لانه فساد" خواند و تاکید کرد که این نهاد باید از فساد پاک شود.

با این حال، بسیاری به دنبال این جنجال کارهای آقای نواندیش را به دقت دنبال خواهند کرد.

مطالب مرتبط