سازمان ملل خواستار اصلاح کمیسیون انتخابات افغانستان شد

انتخابات افغانستان
Image caption سازمان ملل خواستار تضمین شفافیت انتخابات پارلمانی شده است

سازمان ملل متحد خواستار تغییرات جدی در ساختار کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان شده است.

دفتر نمایندگی سیاسی این سازمان در کابل می گوید که کمک های جامعه جهانی برای برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان در سال آینده نیز مشروط به آوردن اصلاحات در این کمیسیون است.

یک سخنگوی سازمان ملل متحد در کابل گفت که آوردن این اصلاحات، برای تضمین "شفافیت" انتخابات پارلمانی افغانستان مهم است.

این نخستین بار است که سازمان ملل متحد، با لحن صریح خواستار تغییرات در ترکیب کمیسیون انتخابات افغانستان می شود.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان که اعضای ارشد آن به فرمان رئیس جمهور کرزی تعیین می شوند، به دلیل بروز تقلب در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه آگوست امسال، با انتقادهای تندی روبرو شد.

کمیسیون 'شفاف و منصف'

صدیق علیم، سخنگوی سازمان ملل متحد در کابل، در یک کنفرانس خبری گفت: "اصلاحاتی که به نظر ما باید در نهادهای انتخاباتی وارد شود، از بالا به پایین است و شامل برکناری و یا تبدیلی افرادی می شود که در تقلب در جریان انتخابات ریاست جمهوری دست داشتند و یا نتوانستند مطابق خواسته های مردم عمل کنند."

آقای علیم افزود: "ما می خواهیم کمیسیون شفاف و منصف به میان آید تا انتخابات پارلمانی مثل انتخابات ریاست جمهوری همراه با تقلب برگزار نشده و بحران زا نشود."

آوردن اصلاحات و تغییر در رهبری کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، از خواسته های اصلی عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بود که این کمیسیون را به جانبداری از رئیس جمهور کرزی متهم می کرد.

اگرچه پس از تصمیم به برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، مقامات اعلام کردند که صدها نفر از کارمندان این کمیسیون را برکنار کرده اند، اما رهبری کمیسیون انتخابات دست نخورده باقی ماند.

مقامات این کمیسیون از عملکرد خود دفاع کرده و هر گونه اتهام در مورد دست داشتن آنها در تقلب های انتخاباتی را تکذیب کردند.

با این حال، هیات ناظران اتحادیه اروپا که بر روند انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نظارت کرده بودند، اخیرا با اعلام آخرین نتایج دریافت هایشان از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، به دولت این کشور توصیه کردند که تا زمانی که در کمیسیون انتخابات اصلاحات وارد نکرده، هیچ انتخابات دیگری برگزار نکند.

این هیات همچنین خواستار توزیع مجدد کارت شرکت در انتخابات در میان رای دهندگان افغان شده و هشدار داده بود که میلیون ها کارت به شکل اضافی در میان مردم توزیع شده است.

قرار است انتخابات پارلمانی افغانستان در اول جوزای/خرداد سال آینده برگزار شود.

کمیسیون انتخابات افغانستان پیش از این گفته بود که برای برگزاری این انتخابات، به یکصد و بیست میلیون دلار هزینه نیاز است که از کشورهای کمک دهنده خواستار پرداخت آن شده اند.

اما سخنگوی سازمان ملل متحد در کابل می گوید که اگر چنین درخواستی مطرح شود، این سازمان قبل از اینکه در مورد شفافیت روند انتخابات مطمئن نشود، به آن رسیدگی نخواهد کرد.

مطالب مرتبط