گزارش: نهادهای اطلاعاتی آمریکا در افغانستان ضعیف عمل کرده اند

Image caption هزاران نیروی خارجی تحت رهبری آمریکا در افغانستان حضور دارند

یک مقام اطلاعاتی ارشد آمریکا با انتشار گزارشی، سطح آگاهی نهادهای اطلاعاتی کشورش از اوضاع افغانستان را بسیار ضعیف ارزیابی کرده و خواهان بهبود عملکرد آن ها شده است.

ژنرال مایکل فلین، معاون اطلاعات نیروهای بین المللی در افغانستان (ایساف) در گزارش خود گفته است، نهادهای اطلاعاتی کشورش هنوز نتوانسته اند به سوال های اساسی درباره ویژگی های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی محیطی که نیروهای آمریکایی در آن فعالند، پاسخ مناسبی دهند.

گزارش 28 صفحه ای این ژنرال آمریکایی غیرمحرمانه است و ابتدا روز دوشنبه (4 ژانویه) از طریق یک سازمان تحقیقاتی غیردولتی بنام "مرکز امنیت نوین آمریکا" که در واشنگتن، پایتخت ایالات متحده واقع است، منتشر شد.

این مقام آمریکایی نقش نهادهای اطلاعاتی کشورش در افغانستان طی هشت سال گذشته را "حاشیه ای" ارزیابی کرده و خواهان تغییر این وضعیت شده است.

او به صراحت درباره عملکرد سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) اظهار نظری نکرده و بیشتر بر فعالیت های سازمان های اطلاعاتی وابسته به ارتش آمریکا تمرکز کرده است.

آمریکا در مجموع 16 سازمان اطلاعاتی- امنیتی دارد.

ژنرال فلین که یکی از سه نگارنده این گزارش است، نتیجه گرفته که واحدهای اطلاعاتی نظامی آمریکا بیش از اندازه بر تعقیب و نابودی دشمن در افغانستان تمرکز کرده و در نتیجه از مردمی که به گفته او برای محافظت از آن ها تلاش می کنند اطلاعات زیادی ندارند.

گزارش ژنرال فلین عملکرد واحدهای اطلاعاتی ارتش آمریکا را بررسی کرده و بطور مستقیم به عملکرد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) که نهادی غیرنظامیست، نپرداخته است.

این گزارش پیش از حمله انتحاری اخیر که در ولایت خوست افغانستان که در آن هفت مامور سازمان سیا کشته شدند تدوین شده، اما پس از این واقعه منتشر شده است.

عامل حمله انتحاری به پایگاه سازمان سیا در خوست یک اردنی بوده که بر اساس توافق دولت های آمریکا و اردن برای رخنه به شبکه القاعده به افغانستان آورده شده بود.

رسانه های گروهی آمریکا به نقل از مقام های امنیتی این کشور که خواسته اند ناشناس باقی بمانند، متهم را "همام خليل ابو ملال البلوی" معرفی کرده اند و می گویند که وی پزشک بوده است.

این شهروند اردن روز چهارشنبه (30 دسامبر) پس از ورود به یک پایگاه سیا در ولایت خوست در نزدیکی مرز افغانستان – پاکستان، هفت مامور این سازمان را طی انفجاری به قتل رساند.

گفته می شود که آمریکا و اردن "همام خليل ابو ملال البلوی" 36 ساله را برای نفوذ در شبکه القاعده به افغانستان آورده بودند و گمان می کردند که وی تظاهر به جهادگر بودن، برای شناسایی محل اختفای ایمن الظواهری، مقام شماره دو القاعده تلاش می کند.

بر اساس گزارش ها، متهم از آنجایی که مورد اعتماد سازمان سیا بود، توانست به راحتی وارد پایگاه شده و جلیقه بمبی که زیر لباس بر تن داشت را منفجر کند.

مطالب مرتبط