تلاش برای تدوین برنامه مبارزه با موادمخدر در افغانستان

مزرعه خشخاش در افغانستان
Image caption افغانستان بزرگترین تولیدکننده مواد مخدر در سطح جهان است

مسئولان دولتی از چهارده ولایت افغانستان در کابل جمع شده اند تا برنامه مبارزه با مواد مخدر را برای سال آینده تدوین کنند.

معاون وزارت داخله (کشور) افغانستان می گوید که در نظر است در سال آینده خورشیدی، کشت خشخاش در افغانستان تا بیست درصد کاهش یابد.

در کنفرانسی که در کابل برگزار شده، والی ها و فرماندهان پلیس چهارده ولایت افغانستان که بیشترین تولید مواد مخدر را دارند، شرکت کرده اند.

بیشتر این ولایات که هلمند، قندهار و زابل نیز در آن شامل است، از ولایت های نا آرام به حساب می آیند.

مقام های افغان، ادامه نا امنی و ضعف حاکمیت دولتی در مناطقی در این ولایات را دلیل عمده کشت و تولید مواد مخدر می دانند.

'بازداشت قاچاقچیان'

با این حال، ژنرال داوود داوود، معاون وزارت داخله در امور مبارزه با مواد مخدر می گوید که در سال آینده خورشیدی، تمرکز اصلی آنها روی شناسایی و بازداشت عاملان تولید و قاچاق مواد مخدر خواهد بود.

ژنرال داوود گفت که در سال گذشته، حدود هزار نفر به اتهام دست داشتن در قاچاق و تولید مواد مخدر بازداشت شده اند که بعضی از کارمندان دولتی نیز در میان آنها هستند.

اما این انتقاد همواره مطرح شده که دولت افغانستان در شناسایی و بازداشت قاچاقچیان عمده مواد مخدر که این تجارت را در کنترل خود دارند، موفق نبوده است.

منتقدان به این باورند که برخی از اعضای ارشد دولت افغانستان در تجارت مواد مخدر دست دارند و در مواردی، مسئولان دولتی نیز این را پذیرفته اند، اما مسئولان مبارزه با مواد مخدر می گویند، شواهد و مدارک کافی علیه این افراد وجود ندارد تا آنها را به دادگاه بکشاند.

افغانستان و متحدان بین المللی اش، در سال های اخیر، برنامه گسترده و پرهزینه ای را برای مبارزه با مواد مخدر به اجرا گذاشته اند.

مقامات افغان می گویند، کشت خشخاش در افغانستان در یک سال اخیر، بیش از بیست درصد کاهش یافته است؛ اما افغانستان کماکان بزرگترین تامین کننده مواد مخدر در سطح جهان شمرده می شود.

مطالب مرتبط