به روز شده:  12:46 گرينويچ - چهارشنبه 06 ژانويه 2010 - 16 دی 1388

چرا سیا در افغانستان موفق نیست؟

آرم سازمان سیا

یک مقام اطلاعاتی ارشد آمریکا با انتشار گزارشی، سطح آگاهی نهادهای اطلاعاتی کشورش از اوضاع افغانستان را بسیار ضعیف ارزیابی کرده و خواهان بهبود عملکرد آن ها شده است.

ژنرال مایکل فلین، معاون اطلاعات نیروهای بین المللی در افغانستان (ایساف) در گزارش خود گفته است، نهادهای اطلاعاتی کشورش هنوز نتوانسته اند به سوال های اساسی درباره ویژگی های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی محیطی که نیروهای آمریکایی در آن فعالند، پاسخ مناسبی دهند.

گزارش 28 صفحه ای این ژنرال آمریکایی غیرمحرمانه است و ابتدا روز دوشنبه (4 ژانویه) از طریق یک سازمان تحقیقاتی غیردولتی بنام "مرکز امنیت نوین آمریکا" که در واشنگتن، پایتخت ایالات متحده واقع است، منتشر شد.

این مقام آمریکایی نقش نهادهای اطلاعاتی کشورش در افغانستان طی هشت سال گذشته را "حاشیه ای" ارزیابی کرده و خواهان تغییر این وضعیت شده است.

نقش حاشیه ای یعنی چه؟

ژنرال فلین که یکی از سه نگارنده این گزارش است، نتیجه گرفته که واحدهای اطلاعاتی نظامی آمریکا بیش از اندازه بر تعقیب و نابودی دشمن در افغانستان تمرکز کرده و در نتیجه از مردمی که به گفته او برای محافظت از آن ها تلاش می کنند اطلاعات زیادی ندارند.

گزارش ژنرال فلین عملکرد واحدهای اطلاعاتی ارتش آمریکا را بررسی کرده و بطور مستقیم به عملکرد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) که نهادی غیرنظامی است، نپرداخته است.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

چگونه واحد های اطلاعاتی نظامی می توانند از وضعیت واقعی مردم آگاه شوند؟

این گزارش پیش از حمله انتحاری اخیر که در ولایت خوست افغانستان که در آن هفت مامور سازمان سیا کشته شدند تدوین شده، اما پس از این واقعه منتشر شده است.

عامل حمله انتحاری به ماموران سیا در خوست یک اردنی بوده که بر اساس توافق دولت های آمریکا و اردن برای رخنه به شبکه القاعده به افغانستان آورده شده بود.

استخدام برای سازمان های استخباراتی باید چه شرایطی داشته باشد؟ و بالاخره وجود سازمان های استخباراتی تا چه حدی برای تامین ثبات مهم است و کار این سازمان ها چگونه می تواند اثر گذار باشد؟
شما می توانید دیدگاههای و پرسشهای خود را با شیوه های زیر با ما در میان بگذارید:

شام پنجشنبه هنگام پخش برنامه صدای شما (6:45 بعد از ظهر به وقت کابل، و 2:15 بعد از ظهر به وقت لندن) به شماره 00442078360331 زنگ بزنید.

یا به شماره 00447786208888 اس.ام.اس یا پیامک بفرستید.
همچنین می توانید نظرات و سوالات خود را به نشانی زیر ایمیل کنید:
dari@bbc.co.uk

مطالب پرخواننده کنونی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.