انفجار در افغانستان 8 کشته و 28 زخمی به جا گذاشت

یک انفجار انتحاری در شهر گردیز مرکز ولایت پکتیا در جنوب شرق افغانستان 8 نفر را کشته و 28 تن دیگر را زخمی کرد.

ژنرال عزیز احمد وردک فرمانده پلیس پکتیا به بی بی سی گفت مسئول نیروهای امنیتی ویژه ولایت لوگر و شماری از محافظان و اطرافیان او در این انفجار کشته شده اند، به گفته فرمانده پلیس پکتیا، شماری از افراد پلیس و عده ای غیر نظامی نیز در این حمله مجروح شده اند.

طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته و گفته اند هدف آنها مسئول نیروهای ویژه ولایت لوگر بود. ولایت لوگر از ولایت های همجوار پکتیا است که هر از گاهی شاهد نا آرامی و درگیری هایی نیز بوده است.

این پر تلفات ترین حمله طالبان در سال جدید میلادی است.

طالبان قبلا اعلام کرده بودند که افزایش نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان راه حل نیست و آنها نیز برای مقابله با نیروهای آمریکایی که قرار است از اوایل ماه جنوری ( ژانویه) در افغانستان مستقر خواهند شد، آماده اند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته دستور اعزام سی هزار نیروی تازه نفس آمریکایی به افغانستان را صادر کرد، نخستین واحد های نیروهای جدید قرار است در ماه جنوری (ژانویه)، به افغانستان برسند.

انفجار در خوست

بر اساس یک خبر دیگر، انفجاری در نزدیکی ساختمان ولایت خوست، در شرق افغانستان، چندین تن از مقامات ولایتی را زخمی کرده است.

وزارت داخله (کشور) افغانستان می گوید مواد انفجاری در درون یک زباله دانی در بیرون ساختمان ولایت خوست جاسازی شده بود.

در اثر این حادثه هفت تن از مقامات محلی این ولایت از جمله سرپرست ولایت خوست زخمی شده اند، اما وزارت داخله جراحات این افراد را "سطحی" خوانده است.

در اعلامیه وزارت داخله آمده که جراحت سرپرست ولایت خوست ناشی از شکستن شیشه های دفتر کار او در نتیجه شدت انفجار بوده است.

ولایت خوست در شرق افغانستان است و مرز مشترک با پاکستان دارد.

این ولایت هفته گذشته شاهد حمله انتحاری در یک پایگاه گروه های بازسازی ولایتی بود که در اثر آن هفت کارمند سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) کشته شدند.

روز گذشته، مصطفی ابو الیزید، از فرماندهان شبکه القاعده، مسئولیت این حمله انتحاری را برعهده گرفت.

این فرمانده القاعده گفت که آنها با هدف قرار دادن کارمندان "سیا" انتقام مرگ افراد وفادار به خود از جمله بیت الله محسود، فرمانده طالبان پاکستانی را گرفتند.

مطالب مرتبط