استودیوی شماره هفت با هارون یوسفی

این هفته در برنامه استودیوی شماره هفت از هارون یوسفی تهیه کننده و اجرا کننده همین برنامه که طنز نویس شناخته شده و در عین حال مترجم و ژورنالست سابقه داری است دعوت کرده ایم تا به سوالات شما پاسخ بگوید.

هارون یوسفی در سال 1329 خورشیدی در کابل متولد شد. پس از فراغت از لیسه عالی غازی وارد دانشگاه کابل در رشته ادبیات شد. و سپس برای ادامه تحصیل عازم مسکو شد و در آنجا تا درجه ماستری در رشته ادبیات شناسی در دانشگاه دولتی مسکو به تحصیلات عالی خود ادامه داد.

او پس از بازگشتن از مسکو به عنوان استاد تاریخ ادبیات غرب در دانشگاه کابل به تدریس پرداخت و تا سال 1990 میلادی در کنار دیگر وظایف دولتی در همین زمینه اشتغال داشت.

هارون در روزگاری که هنوز شاگرد مکتب بود به نوشتن روی آورد. نخستین کارهایش پارچه های منثور ادبی و شعرهایی بودند که در مجله های ژوندون و پشتون ژغ آن زمان به چاپ رسیدند.

اکنون اگرچه عرصه اصلی کار او نوشتن طنز است، ولی به ترجمه آثار ادبی نیز می پردازد. بیشتر از سی داستان کوتاه از نویسندگان خارجی را به زبان فارسی دری ترجمه کرده است. همچنان هفت نمایشنامه را از زبان روسی برگردان کرده که از آن جمله پنج نمایشنامه روی صحنه رفته و در تلویزیون افغانستان هم نمایش داده شده است.

تا کنون دو مجموعه از طنزهای او به نام های "عریضه میرزا صدف" و "من ماندن والایت نیستم" به زبان فارسی دری منتشر شده و یک مجموعه دیگر او با نام "یادداشت های یک مسافر" به زبان انگلیسی در لندن به چاپ رسیده است.

یوسفی برای خوانش طنزهایش در اکثر کشورهای اروپایی و امریکا دعوت شده است. طنزهای ویدیویی او در بعضی از سایت های انترنتی نیز منتشر شده اند.

هارون یوسفی زمانی به صفت رئیس هنر و ادبیات رادیو تلویزیون و بعدها به صفت رئیس نشرات تلویزیون افغانستان اجرای وظیفه کرده است که به ابتکار او برنامه های جدید تلویزیونی "ساعتی با شما"، "شب شعر"، "شب قصه"، برنامه انتقادی "آیینه" و چند برنامه دیگر ادبی و هنری روی پرده تلویزیون آمد.

در سال 1990 میلادی هارون یوسفی با اعضای خانواده خود به لندن آمد و از سال 1992 تا کنون تهیه و اجرای چند برنامه تفریحی در بی بی سی را عهده دار بوده است.

هارون یوسفی و همسرش آمنه یوسفی سه پسر به نام های میلاد، هومان و مانی دارند که هر کدام به ترتیب از رشته های انجنیری، ادبیات و فلسفه فارغ التحصیل شده اند.

برای صحبت با هارون یوسفی و پرسیدن سوال از او در مورد کار و زندگی اش با ما تماس بگیرید.

تلفن تماس در جریان پخش برنامه:

00442078360331

شماره دریافت پیامک:

SMS) 00447786208888 )

و برای ارسال نظر و سوال از نشانی زیر استفاده کنید:

dari@bbc.co.uk

زمان پخش استدیوی شماره هفت روز جمعه ساعت 6 و 45 دقیقه شام به وقت افغانستان است که برابر می شود با 2 و 15 دقیقه به وقت لندن.