به روز شده:  16:05 گرينويچ - پنج شنبه 07 ژانويه 2010 - 17 دی 1388

استودیوی شماره هفت با هارون یوسفی

هارون یوسفی مهمان برنامه استودیوی شماره هفت

این هفته در برنامه استودیوی شماره هفت از هارون یوسفی تهیه کننده و اجرا کننده همین برنامه که طنز نویس شناخته شده و در عین حال مترجم و ژورنالست سابقه داری است، دعوت کرده ایم تا به سوالات شما پاسخ بگوید.

هارون یوسفی در سال 1329 خورشیدی در کابل متولد شد. پس از فراغت از لیسه عالی غازی وارد دانشگاه کابل در رشته ادبیات شد، بعد از پایان سال اول برای ادامه تحصیل عازم مسکو شد و در آنجا تا درجه ماستری در رشته ادبیات شناسی در دانشگاه دولتی مسکو به تحصیلات عالی خود ادامه داد.

او پس از بازگشتن از مسکو به عنوان استاد تاریخ ادبیات غرب در دانشگاه کابل به تدریس پرداخت و تا سال 1990 میلادی در کنار دیگر وظایف دولتی در همین زمینه اشتغال داشت.

هارون در روزگاری که هنوز شاگرد مکتب بود به نوشتن روی آورد. نخستین کارهایش پارچه های منثور ادبی و شعرهایی بودند که در مجله های ژوندون و پشتون ژغ آن زمان به چاپ رسیدند.

اکنون اگرچه عرصه اصلی کار او نوشتن طنز است، ولی به ترجمه آثار ادبی نیز می پردازد. بیشتر از سی داستان کوتاه از نویسندگان خارجی را به زبان فارسی دری ترجمه کرده است. همچنین هفت نمایشنامه را از زبان روسی برگردان کرده که از آن جمله پنج نمایشنامه روی صحنه رفته و در تلویزیون افغانستان هم نمایش داده شده است.

تا کنون دو مجموعه از طنزهای او به نام های "عریضه میرزا صدف" و "من ماندن والا نیستم" به زبان فارسی دری منتشر شده و یک مجموعه دیگر او با نام "یادداشت های یک مسافر" به زبان انگلیسی در لندن به چاپ رسیده است.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

یوسفی برای خوانش طنزهایش در اکثر کشورهای اروپایی و امریکا دعوت شده است. طنزهای ویدیویی او در بعضی از سایت های انترنتی نیز منتشر شده اند.

هارون یوسفی زمانی به صفت رئیس هنر و ادبیات رادیو تلویزیون و بعد ها به صفت رئیس نشرات تلویزیون افغانستان اجرای وظیفه کرده است که به ابتکار او برنامه های جدید تلویزیونی "ساعتی با شما"، "شب شعر"، "شب قصه"، برنامه انتقادی "آیینه"، "تیاتر تلویزیونی" و چند برنامه دیگر ادبی و هنری روی پرده تلویزیون آمد.

اکنون اگرچه عرصه اصلی کار او نوشتن طنز است، ولی به ترجمه آثار ادبی نیز می پردازد. بیشتر از سی داستان کوتاه از نویسندگان خارجی را به زبان فارسی دری ترجمه کرده است. همچنین هفت نمایشنامه را از زبان روسی برگردان کرده که از آن جمله پنج نمایشنامه روی صحنه رفته و در تلویزیون افغانستان هم نمایش داده شده است.

در سال 1990 میلادی هارون یوسفی با اعضای خانواده خود به لندن آمد و از سال 1992 تا کنون تهیه و اجرای چند برنامه هنری و تفریحی در بی بی سی را عهده دار بوده است.

آمنه یوسفی همسر هارون یوسفی نیز تهیه کننده و اجرا کننده یکی از برنامه های پرشنونده ی رادیوی بی بی سی بنام زمزمه است.

هارون یوسفی سه پسر به نام های میلاد، هومان و مانی دارد که هر کدام به ترتیب از رشته های انجنیری، ادبیات و فلسفه از دانشگاه های مختلف انگلستان فارغ التحصیل شده اند.

برای صحبت با هارون یوسفی و پرسیدن سوال ها از او در مورد کار و زندگی اش با ما تماس بگیرید.

تلفن تماس در جریان پخش برنامه :

00442078360331

شماره دریافت پیامک :

SMS) 00447786208888 )

و برای ارسال نظر و سوال از نشانی زیر استفاده کنید :

کلیک dari@bbc.co.uk

زمان پخش استودیوی شماره هفت روز جمعه ساعت 6 و 45 دقیقه شام به وقت افغانستان است که برابر می شود با 2 و 15 دقیقه به وقت لندن.

برنامه های پیشین

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.