شانزده وزیر جدید کرزی به مجلس معرفی شدند

مجلس نمایندگان افغانستان
Image caption مجلس روز پنجشنبه آینده صلاحیتهای وزیران پیشنهادی را به رای می گذارد

رئیس جمهوری افغانستان ۱۶ وزیر پیشنهادی خود را برای بررسی صلاحیت‌های آنان به مجلس معرفی کرد و دو وزیر دیگر تا دو روز دیگر معرفی خواهند شد.

شانزده وزیر پیشنهادی جدید بجای وزیران پیشنهادی که روز ۱۲ جدی/دی از سوی مجلس نمایندگان رد صلاحیت شده بودند، معرفی شده اند.

وزیر پیشنهادی خارجه هم شامل وزیران جدید است که در فهرست گذشته نبود و گفته شده بود که او پس از کنفرانس لندن، که اواخر ماه جاری میلادی برگزار خواهد شد، معرفی می شود.

اما تاکید نمایندگان مجلس بر معرفی فردی به عنوان وزیر خارجه همزمان با معرفی ۱۷ وزیر جدید باعث شد که آقای کرزی وزیر پیشنهادی امور خارجه را هم امروز معرفی کند.

در این فهرست زلمی رسول، مشاور کنونی آقای کرزی به عنوان وزیر خارجه معرفی شده است. آقای رسول از مشاوران نزدیک و با نفوذ آقای کرزی در هشت سال گذشته شمرده می شده است.

وزیران پیشنهادی جدید را محمد کریم خلیلی، معاون دوم رئیس جمهوری به مجلس نمایندگان معرفی کرد.

همه وزیران پیشنهادی جدید چهره های جدیدی هستند که در فهرست پیشنهادی گذشته نبودند. از آن جمله ضرار احمد مقبل، وزیر پیشنهادی مبارزه با مواد مخدر و آمنه افضلی، وزیر پیشنهادی "کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولان" از وزیران سابق آقای کرزی هستند.

آقای مقبل در کابینه گذشته آقای کرزی وزیر داخله (کشور) بود که سال گذشته از مقامش برکنار و به وزارت امور مهاجرین معرفی شد، اما او آن را نپذیرفت. خانم افضلی در کابینه حکومت انتقالی وزیر امور جوانان بود.

Image caption از بیست و چهار وزیر پیشنهادی فهرست قبلی تنها هفت وزیر رای تایید مجلس را گرفتند

دو زن دیگر هم در کابینه پیشنهادی جدید حضور دارند: ثریا دلیل، وزیر بهداشت و پلوشه حسن، وزیر امور زنان. اخیراً آقای کرزی به دلیل این که در فهرست قبلی تنها یک زن را به عنوان وزیر معرفی کرده بود، به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

آقای خلیلی در سخنان خود گفت که این سه وزیر پیشنهادی زن "شایستگی، تعهد و شرایط لازم" را دارند و مورد اعتماد هستند.

عبدالهادی ارعندیوال، وزیر پیشنهادی اقتصاد، از رهبران حزب اسلامی است که در حال حاضر در کابل به سر می برد و حزب او شاخه منشعب از حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار است که از دولت افغانستان مجوز فعالیت گرفته است.

ارسلا جمال، وزیر سرحدات، اقوام و قبائل، والی/استاندار سابق خوست و از مشاوران آقای کرزی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر است و محمد هاشم عصمت اللهی به عنوان وزیر تحصیلات عالی معرفی شده که روزنامه نگار و از مقامهای نهاد ریاست جمهوری است.

همچنین در فهرست جدید حبیب الله غالب، وزیر عدلیه (دادگستری)، محمد یوسف نیازی، وزیر حج و اوقاف، محمد بشیر لعلی، وزیر فواید عامه، محمد هادی حکیمی، وزیر تجارت و صنایع، جارالله منصوری، وزیر توسعه روستایی، عبدالرحیم وزیر مهاجران و عبدالرحیم اوراز، وزیر حمل و نقل هستند.

بیشتر این وزیران افراد شناخته شده نیستند و اطلاعات زیادی در باره گذشته آنها در دست نیست.

در مقامهای وزارت مخابرات (ارتباطات) و انرژی و آب تا حال کسی معرفی نشده، ولی آقای خلیلی گفت که تا دو روز دیگر وزیران مخابرات و انرژی و آب هم معرفی خواهند شد.

یونس قانونی، رئیس مجلس نمایندگان در پایان جلسه معرفی این وزیران اعلام کرد که روند پرسش و پاسخ با حضور وزیران پیشنهادی از دوشنبه آینده آغاز خواهد شد و روز پنجشنبه جلسه رای گیری برگزار می شود. اسناد و سوابق کاری وزیران پیشنهادی هم در همین مدت از سوی مجلس بررسی خواهد شد.

Image caption آقای خلیلی گفت دولت در گزینش وزیران جدید اصلهای شایستگی و مشارکت ملی را در نظر گرفته است

این وزیران که در آستانه برگزاری کنفرانس لندن در باره افغانستان معرفی شده اند، آقای خلیلی در سخنان خود گفت که دولت افغانستان در این نشست پیشنهادهایی را در باره مبارزه با تروریسم و فساد در این کشور در کنفرانس لندن مطرح خواهد کرد.

نشست لندن اواخر ماه جاری میلادی برگزار خواهد شد و مبارزه با تروریسم و کمک به دولت افغانستان در زمینه های مختلف از موضوع‌های اصلی این نشست خواهد بود.

معاون رئیس جمهوری تاکید کرد که باید تقویت نیروهای نظامی افغانستان در کنار توسعه اقتصادی این کشور مورد توجه جامعه جهانی باشد. به گفته او، این نیروها به حمایت مالی، تجهیزات پیشرفته و آموزش نیاز دارند.

آقای خلیلی افزود که تا دو سال آینده رهبری مبارزه با شورشیان در مناطق ناامن افغانستان را نیروهای مسلح افغان به عهده خواهند گرفت. او آن را راه حل کاهش تلفات غیرنظامی در افغانستان دانست. تلفات غیرنظامیان از موضوعهای حساس در این کشور شمرده می شود.

او همچنین گفت که دولت از جامعه جهانی در نشست لندن خواهد خواست که از تشکیل "دولت موازی" با دولت افغانستان برای مبارزه با فساد مالی در این کشور جلوگیری کند.

پیش از این حامد کرزی گفته بود که جامعه جهانی و سازمان های بین المللی در افغانستان دولتی را در کنار دولت افغانستان ایجاد کرده و به گفته او، این "دولت موازی" در گسترش فساد در این کشور نقش عمده ای دارد.

آقای خلیلی همچنین تاکید کرد که جامعه جهانی باید برای مبارزه با فساد، در تقویت نهادهای قضایی و جلوگیری از واگذاری قراردادهای بزرگ به شرکت های خارجی در افغانستان دولت این کشور را کمک کند.

معاون رئیس جمهوری افغانستان گفت دولت این کشور پس از کنفرانس لندن لویه جرگه ای را برای تامین صلح در این کشور برگزار خواهد کرد، اما توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرد. پیش از این آقای کرزی گفته بود که او برای تقویت روند آشتی و مصالحه با مخالفان این لویه جرگه را برگزار خواهد کرد.

آقای خلیلی گفت که دولت افغانستان از کشورهای کمک کننده در این نشست خواهد خواست که در بخش کمک های اقتصادی در زمینه‌های کشاورزی، انرژی، توسعه روستایی، معادن و و راه سازی این کشور را کمک کنند.

او در باره وزیران پیشنهادی گفت که دولت دو اصل "شایستگی و مشارکت ملی" را در نظر گرفته است، اما افزود که تائید یا رد وزیران پیشنهادی از سوی مجلس "جداً قابل احترام" است.

آقای خلیلی همچنین گفت که دولت از توانایی های وزیرانی که قبلاً از سوی مجلس رده شده اند در مقامهای دیگر کار خواهد گرفت، اما مشخص نکرد که دولت آنان را در چه مقامهایی برخواهد گزید.

وزیران پیشنهادی جدید:

۱. وزیر خارجه: زلمی رسول، مشاور کنونی امنیت ملی رئیس جمهوری، پزشک

۲. وزیر عدلیه (دادگستری): حبیب الله غالب، دکتر شرعیات (الهیات)

۳. وزیر تحصیلات عالی (علوم): هاشم عصمت اللهی، دکتر علوم ارتباطات و روزنامه نگار

۴. وزیر حج و اوقاف: محمد یوسف نیازی دکتر علوم اسلامی

۵. وزیر فواید عامه: محمد بشیر لعلی،

۶. وزیر صحت (بهداشت): ثریا دلیل، دکتر مدیریت بهداشت

۷. وزیر اقتصاد: عبدالهادی ارغندیوال، فوق لیسانس اقتصاد

۸. وزیر تجارت و صنایع: محمد هادی حکیمی، فوق لیسانس حقوق و تجارت بین المللی

۹. وزیر توسعه روستایی: جارالله منصوری، فوق لیسانس علوم سیاسی

۱۰. وزیر کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولان: آمنه افضلی، لیسانس زیست شناسی

۱۱. وزیر ترانسپورت (حمل و نقل): عبدالرحیم اوراز، فوق لیسانس ساختمانی آبرسانی

۱۲. وزیر امور زنان: پلوشه حسن، فوق لیسانس بازسازی بعد از جنگ

۱۳. وزیر مهاجران: عبدالرحیم، لیسانس مهندسی

۱۴. وزیر سرحدات، اقوام و قبائل: ارسلا جمال، لیسانس اقتصاد، والی سابق خوست

۱۵. وزیر مبارزه با مواد مخدر: ضرار احمد مقبل لیساس آموزش و پرورش، وزیر پیشین داخله (کشور)

۱۶. وزارت شهرسازی: سلطان حسین حصاری، دکتر شهرسازی

۱۷. وزیر مخابرات: معرفی نشد

۱۸. وزیر انرژی و آب: معرفی نشد

مطالب مرتبط