روزنامه‌های کابل: شنبه ۱۹ جدی

روزنامه های چاپ امروز کابل به بررسی کنفرانس لندن و تصمیم دولت افغانستان برای پیشنهاد حذف نامهای شماری از رهبران طالبان از "فهرست سیاه" سازمان ملل متحد پرداخته اند.

کنفرانس لندن قرار است اواخر ماه جاری میلادی در باره افغانستان برگزار شود و دولت این کشور گفته که در این کنفرانس موضوع حذف نامهای رهبران طالبان، از جمله ملا عمر، رهبر این گروه را در این کنفرانس مطرح خواهد کرد.

سردبیر آرمان ملی در یادداشتی با عنوان "پیش از مذاکره با مخالفان، حکومت از اسارت نجات یابد"، نوشته که حامد کرزی در هشت سال زمامداری خود با جا دادن شماری افراد "متعصب" در گروه کاری خود کشور را به سوی "بحران" کشاند.

به نوشته این روزنامه، صلاحیت‌های نهادهای کلیدی کشور در این مدت به دست همین افراد بود و حتی صلاحیت‌های "معاونان رئیس جمهوری" هم از آنان گرفته شد و آنان تنها در جلسه‌های کابینه در کنار رئیس جمهوری قرار می‌گرفتند.

سردبیر آرمان ملی تاکید کرده که دولت پیش از آن که برای حذف نام ملا عمر از فهرست سیاه سازمان ملل تلاش کند و مذاکره با مخالفان مسلح را به گفتگو بپردازد، باید دولت را از "اسارت" افرادی که نویسنده آنان را "بیمار" خوانده نجات دهد و "دولت وحدت ملی واقعی" تشکیل دهد.

روزنامه نخست عکس بزرگی منسوب به ملا عمر، رهبر طالبان را در صفحه اول خود چاپ کرده و تصمیم اخیر دولت افغانستان مبنی بر پیشنهاد حذف نام او از فهرست سیاه سازمان ملل در کنفرانس لندن را "بی‌سابقه‌ترین حرکت" دولت در قبال رهبر طالبان و امتیازدهی به او دانسته است.

به نوشته نخست، ملا عمر که "مسئول کشته شدن مردم بیگناه در بسیاری موارد" دانسته شده عمده‌ترین مخالف دولت است که به درخواست های مکرر آقای کرزی برای پایان دادن به جنگ و کنار آمدن با دولت پاسخ منفی داده است.

با این حال نویسنده این پرسش را مطرح کرده که آیا جامعه جهانی و دولت آمریکا که ظرف هشت سال گذشته با طالبان نبرد مسلحانه داشته خواهد توانست در برابر خواست دولت افغانستان تمکین کند و ادعای خود در مورد تروریست بودن رهبر طالبان را پس بگیرد.

نویسنده همچنین پرسیده که به فرض پذیرفته شدن این خواست آقای کرزی از سوی جامعه جهانی، آیا او می‌تواند در آینده "ملا عمر تندرو" را در کنار "تکنوکرات‌های غرب" و "رهبران جهادی" با هم داشته باشد و طالبان دیگر دست از جنگ خواهند کشید.

باختر در مطلبی گفتگو با طالبان را در گرو شناسایی مواضع و اهداف این گروه دانسته و تاکید کرده است که پیش از آغاز گفتگو با طالبان باید "حد و مرزهای ضروری" در گفتگوها ارزیابی شود.

به نظر نویسنده، هدف طالبان تنها بیرون کردن نیروهای بین‌المللی از افغانستان نیست، بلکه آنها در پی "تمامیت‌خواهی و به دست آوردن قدرت انحصاری" در این کشور هستند. به نوشته روزنامه، این هدف طالبان وارد شدن به گفتگو با آنان را دشوار ساخته است.

مقاله‌نویس باختر در ادامه افزوده که دولت به این خواست طالبان پاسخ مثبت نخواهد داد و "انحصارگرایی" آنان برای جامعه جهانی هم قابل قبول نخواهد بود، به این دلیل که طالبان در صورت استقرار دوباره در افغانستان این کشور را به "پناهگاه القاعده" مبدل خواهند کرد.

روزنامه دولتی انیس رسانه‌های غربی را متهم کرده که برای "بدنام‌سازی" دولت افغانستان "تلاش بسیاری" کرده و باعث کمرنگ شدن روابط مردم این کشور با جامعه جهانی شده‌اند.

انیس بدون این که از رسانه مشخصی نام ببرد، نوشته است که این رسانه‌های غربی از فساد اداری در نهادهای دولتی افغانستان به عنوان "مهمترین ابزار تبلیغاتی برای بدنام‌سازی دولت افغانستان" استفاده کرده‌اند.

این روزنامه افزوده این در حالی است که در افغانستان در زمینه بازسازی، آموزش و پرورش و آزادی‌های اجتماعی از جمله مشارکت زنان در امور سیاسی در هشت سال اخیر پیشرفتهایی به دست آمده است.

ویسا در تیتر اول خود به نقل از حامد کرزی نوشته که "به ابراز محبت و لطف رهبران غرب نیازی ندارم". به نوشته ویسا، آقای کرزی به تلویزیون الجزیره گفته است که در کنفرانس لندن به جای طرح کمک مالی به کشورش، از کشورهای کمک کننده خواهد خواست که مانع تلفات غیرنظامیان در این کشور شوند.

این روزنامه افزوده آقای کرزی در این گفتگو که روز جمعه، ۱۸ جدی/دی، از الجزیره پخش شد، گفته است که او "متکی به نظر مثبت رهبران غرب" نیست، غرب باید به افغانستان احترام کند و موضوع فقر در این کشور نباید به ابزاری برای "تمسخر و اهانت" مبدل شود.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین در باره گفتگو با طالبان گفته است: "ما نمی‌خواهیم طالبان را تضعیف کنیم، ما می‌خواهیم اعضای گروه طالبان نیز در کشور ما به طور صلح‌آمیز زندگی کنند، ما می‌خواهیم تروریست‌ها را تضعیف کنیم."

ماندگار در مطلبی پرسیده که دولت و جامعه جهانی با چه طرح و برنامه‌ای می خواهند گفتگو با طالبان را انجام دهند، در حالی که طرح طالبان برای افغانستان تغییری نکرده است.

نویسنده مطلب افزوده که حامد کرزی هیچ برنامه‌ای برای تامین صلح از طریق گفتگو با طالبان ندارد و بیشتر از نام ملا عمر به عنوان "اهرم فشار" علیه جامعه جهانی استفاده می کند.

به نظر نویسنده ماندگار، آقای کرزی به دلیل این که در آستانه برگزاری کنفرانس لندن تحت فشار "انتقادهای تند" جامعه جهانی گرفته از "حربه گفتگو با طالبان" برای کاستن این فشارها به عنوان یک "حرکت واکنشی" سود می برد.

روزنامه افغانستان هم با اشاره به برگزاری کنفرانس لندن نوشته که کشورهای خارجی و دولت افغانستان یکدیگر را در ارتباط با "ناکامی نه سال گذشته و گسترش فساد" در این کشور متهم می کنند.

نویسنده افزوده که برای مردم افغانستان این اهمیتی ندارد که جامعه جهانی چند درصد مقصر است و چند درصد دیگر دولت این کشور؛ به نظر نویسنده آن چه مهم است "فرصت های برباد رفته‌ای است که از آن برای بهبود اوضاع اقتصادی، سیاسی، اداره، توسعه و پیشرفت استفاده نشد.

سرمقاله‌نویس روزنامه افغانستان در ادامه نوشته است که مردم افغانستان هم دولت این کشور و هم جامعه جهانی را در مورد "ستمی" که بر آنان رفته است، مقصر می دانند و امید چندانی هم برای بهبود وضعیت ندارند.